Pestovať si zeleninu doma na balkóne? Nie je to nič zložité

03.05.2014, Tereza Ďoubalová | Bytové domy

Zelenina zo supermarketu vám neveľmi chutí? Túžite si dopestovať vlastnú, no myslíte si, že bez záhradky či hriadky sa to nedá? Dá sa. Ak bývate v paneláku a máte balkón, vyskúšajte minizeleninu.

Veľa miesta zelenina na balkóne nepotrebuje"Ľudí, čo vyhľadávajú kvalitné potraviny, je dnes čoraz viac. Niekto sa nerozpakuje zaplatiť viac a kupuje zdravé veci v špecializovaných predajniach s farmárskymi výrobkami. Ak však spotrebiteľ hľadá lacnejšiu cestu, riešením môže byť i to, že si zeleninu vlastnoručne vypestuje. Vďaka tzv. minizelenine to už nie je výsada obyvateľov rodinných domov so záhradkami, ale môže ju využiť aj ten, kto býva na sídlisku a má balkón," hovorí Helena Ševčíková zo spoločnosti Hornbach.

Minizeleninu nájdete práve v predajniach tohto nemeckého reťazca. Sortiment zeleniny určenej na balkóny obsahuje miniatúrne variácie rajčín, paprík, feferóniek, uhoriek a baklažánu.

 Minirajčiny prospievajú zdraviu predovšetkým zásluhou vysokého obsahu antioxidantov, množstva vitamínu E, vitamínu C a betakaroténu. Sú účinným prostriedkom proti rozmanitým chorobám, od prechladnutia, cez zažívacie ťažkosti až po nádorové a srdcovo-cievne ochorenia.
Tip na pestovanie: Sadeničky držte v závesných nádobách alebo samozavlažovacích kvetináčoch. Spočiatku môžete rajčiny umiestniť na okno a s príchodom teplých dní ich presunúť na balkón. Rajčiny slnečný svit uvítajú.

• Minipaprika vďaka obsahu vitamínov A, B, C, D a E významne podporuje obranyschopnosť organizmu. Zaujímavosťou je, že červená paprika obsahuje dvakrát viac vitamínu C a až deväťnásobne viac betakaroténu ako paprika zelená. Paprika je zároveň ideálnou zložkou diétnej stravy – obsahuje veľké množstvo živín a má málo kalórií.
Tip na pestovanie: Zásobte rastlinku živinami a budete prekvapení enormným množstvom plodov, ktorým sa vám odvďačí.

 Feferónka Hot-Pep-Cheyenne je ideálnou rastlinou pre milovníkov pikantného jedla. Vďaka obsahu vitamínu C a karoténu navyše pomáha tráveniu a je účinným prostriedkom proti nachladnutiu alebo bolestiam hlavy či chrbta.
Tip na pestovanie: Feferónky obľubujú dostatok svetla a tepla.

 Miniuhorky majú pre svoju veľkosť rady najmä deti. Okrem atraktívnej podoby tento druh minizeleniny vyniká aj svojimi vlastnosťami prospešnými pre zdravie – je bohatým zdrojom minerálnych látok.
Tip na pestovanie: Umiestnite rastlinu na svetlé miesto chránené pred vetrom.

Minibaklažán by ste mali do svojho jedálneho lístka zaradiť vďaka obsahu sodíka a kyseliny listovej (vitamín B9), ktorá je dôležitým prvkom pri krvotvorbe.
Tip na pestovanie: Baklažán potrebuje teplo – najlepšie sa mu darí v skleníku.

Ak sa aj vy chcete oddať kreatívnemu záhradníckemu umeniu pestovania minizeleniny, navštívte oddelenie záhrady niektorej z predajní Hornbach.

Foto: gardenideaspicture.us