V Santovke pribudnú nové bytové domy, okolie navrhli študenti

04.06.2013, Michal Ondruš | Bytové domy

Okolie nových domov v Santovke získa novú tvár vďaka študentom. Na workshope študentov krajinnej a záhradnej architektúry navrhli spôsob úpravy zelene v okolí bytoviek, ktoré sa chystá obec stavať.

"Študenti pod odborným vedením pedagógov a garantov spracovali urbanistické štúdie riešenia verejného obecného priestranstva v Santovke," vysvetľuje Ivan Čitáry, hlavný organizátor medzinárodného workshopu z Katedry krajinnej a záhradnej architektúry Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre.

Ako najlepší návrh komisia zložená zo zástupcov školy, partnera workshopu, ktorým bola spoločnosť Husqvarna, a starostu obce vybrala projekt študentov SPU Mateja Brodanského, Magdalény Hrdličkovej a Júlia Kopponovej pod názvom Hra v záhrade. "Náš projekt má potenciál vytvoriť komunitu prostredníctvom spoločných aktivít. Jeho dominantou je tzv. jedlý les. Ide o ovocný sad, voľne prechádzajúci do prírody. Zamerali sme sa tiež na prvky zdôrazňujúce prepojenie medzi obývanou časťou a prírodou – napríklad na lavičky či preliezky pre deti," hovorí M. Hrdličková z víťazného tímu.

Na to, že návrhy nezapadnú prachom, dohliadne starosta obce Santovka Ľubomír Lőrincz: "Keď bytovky začneme stavať, čo by malo byť už tento rok, s poslancami sa dohodneme na riešení, ktoré vzíde z návrhu študentov. Nové obytné domy budú určené mladým i seniorom, preto rátame aj s bezbariérovými prvkami," poznamenáva Ľ. Lőrincz.

Partner workshopu venoval víťaznému študentskému návrhu finančnú odmenu. "Husqvarna si uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť, preto sa snažíme podporovať projekty, ktoré prispievajú ku krajšiemu a k zelenšiemu prostrediu okolo nás. Skvalitnenie zelených plôch v Santovke prispeje k ich lepšiemu využitiu na odpočinok, rekreáciu a športovanie obyvateľov a návštevníkov obce," uvádza Barbora Čapková, marketingová manažérka spoločnosti Husqvarna.

Podľa Ľ. Lőrincza už v minulosti s podporou eurofondov a na základe prác študentov modernizovali športový areál, a vlani zasa mladí ľudia navrhli skrášlenie okolia dôchodcom. "Minuloročné výsledky workshopu máme zapracované do stavebného projektu na obnovu pri domove dôchodcov. Úpravy budeme priebežne realizovať a podobne chceme postupovať aj teraz," dodáva starosta.

Podobné články

 • Bývanie v bytovke nebýva vždy idylické. Čo vám ho môže strpčiť?

  Seocentrum-Vila-Rustica-2-X.jpg

  Bývanie je jedna z hlavných ľudských potrieb, bez jej uspokojenia sa nezaobídeme. Človek bez strechy nad hlavou stráca nádej a ťažko hľadá zmysel života. Vlastné bývanie je základom spokojného života.

 • Slovensko zaostáva v budovaní a ponuke nájomného bývania

  Dom-bytovy-2-X.jpg

  Slovensko značne zaostáva v ponuke finančne dostupných nájomných bytov. Prístup k nájomnému bývaniu v SR je na úrovni 6 percent z celkového počtu bytov, čo nepriaznivo vplýva na možnosti mobility pracovnej sily, na podporu bývania mladých rodín či hendikepovaných ľudí.

 • Najlepšie obnovený bytový dom za rok 2017 je v Bratislave

  Obnova-PSS-dom-2-X.jpg

  Už desať rokov sa oceňujú najlepšie obnovené bytové domy na Slovensku. Jubilejný, desiaty ročník priniesol šťastie objektu na Prievozskej ulici v Bratislave, ktorý získal prvé miesto za najlepšie obnovený bytový dom a zároveň aj cenu za architektonické stvárnenie. Ocenenia sa tento týždeň odovzdávali na stavebnom veľtrhu Coneco v Bratislave.

 • Nepoistený bytový dom je značným rizikom, nepodceňujte to

  shutterstock_320650082-2-X.jpg

  Nedávny požiar obytného vežiaka v Londýne šokoval ľudí na celom svete. Nik totiž nečakal, že sa niečo podobné môže stať. Aj u nás sa ľudia skôr boja poškodenia menších vecí v domácnosti ako zničenia celého bytového domu. Stať sa však môže všeličo, preto je dobré byť pripravený na všetko.

 • Najlepšie obnovený bytový dom 2015 je v bratislavskej Devínskej Novej Vsi

  Jednou zo sprievodných akcií 37. ročníka medzinárodného stavebného veľtrhu Coneco, ktorý sa včera skončil v Bratislave, bolo vyhlásenie výsledkov súťaže Najlepšie obnovený bytový dom roku 2015.

 • Na obnovu bytoviek najviac úverov od PSS išlo do Košického kraja

  PSS-obnova-X.jpg

  Obnovu bytovky je najlepšie robiť na jar a v lete. Limitujúcim faktorom sú spravidla poveternostné podmienky a počasie, preto je na rekonštrukciu bytového domu ideálne obdobie od marca do septembra.