Bývanie s hypotékou mladých ľudí láka. Ako sa dobre rozhodnúť?

06.01.2016, ABC-bývanie.sk | Bývanie, ceny, financovanie

Bývanie v podnájme je zväčša krátkodobým, hoci pohodlným riešením situácie mladých ľudí, ktorí sa odsťahujú od rodičov. Prvé myšlienky o vlastnom bývaní prichádzajú najmä s plánovaním rodiny.

7-money-1103702_1920-XX.jpgVlastné bývanie naučí mladého človeka či rodinku dobre hospodáriť so svojím rozpočtom. Dôležité je to predovšetkým v prípade hypotekárneho úveru na odštartovanie nového života.

Hypotéka má svoje výhody a samozrejme, aj nevýhody. Azda hlavným pozitívom je možnosť zariadiť si vlastné bývanie, negatívna je najmä nutnosť zadlžiť sa na 25-30 rokov. Hypotéka na bývanie však nie je nepriateľom, ale iba prostriedkom na dosiahnutie vytúženého cieľa. Mladí ľudia do 35 rokov majú navyše okrem klasickej hypotéky možnosť vybrať si zvýhodnený hypotekárny úver so štátnym príspevkom pre mladých.

Štátny príspevok sa v tomto prípade poskytuje na prvých päť rokov splácania a predstavuje percento, o ktoré sa zníži výška úrokovej sadzby. Sú dva typy príspevku – prvý poskytuje štát a určuje sa podľa zákona o štátnom rozpočte pre ten-ktorý rok, druhý je povinná žiadateľovi poskytnúť banka. V roku 2015 sa výška bonusu od štátu pohybovala na úrovni 2 percent, od banky bolo možné získať ďalšie percento. Dovedna tak bola výška štátneho príspevku na hypotéku pre mladých 3 perc. Ďalšou výhodou takéhoto úveru je tiež možnosť odložiť si splácanie istiny na päť rokov či uskutočniť mimoriadnu splátku bez poplatkov.


Podmienky hypoték pre mladých

Obmedzenia sa netýkajú iba maximálneho veku žiadateľa, ale aj výšky jeho priemerného mesačného príjmu počas predchádzajúceho roku. Vypočítava sa ako 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Hypotéka na bývanie pre mladých sa poskytuje len do výšky 70 perc. z hodnoty založenej nehnuteľnosti a navyše iba na účely jej nadobudnutia, výstavby, zmeny alebo údržby, v niektorých prípadoch i na zaplatenie poplatkov, akými sú znalecký posudok alebo spracovanie úveru.

Pred podpísaním úverovej zmluvy sa odporúča porovnať si výšku úrokových sadzieb ponúkaných jednotlivými bankami. Dôsledným porovnávaním a počítaním je potom možné ušetriť niekoľko tisícok eur. Výška úrokov počas prvých piatich rokov trvania štátneho príspevku sa totiž môže pohybovať od 0,0 perc. až po 0,4 perc., no do konečnej sumy sa zaratúvajú aj individuálne poplatky – od toho za poskytnutie úveru, cez vedenie účtu až po predčasné splatenie úveru.


Hypotéky sú historicky najlacnejšie

V roku 2016 bude svet hypoték pokračovať vo svojich trendoch. Medzi ne patrí napríklad postupné klesanie objemu úveru. Ani v súčasnosti nesmú banky poskytovať hypotéky vo výške presahujúcej hodnotu nehnuteľnosti. Postupne sa znižujú počty hypoték medzi 90 a 100 perc., v praxi musí mať žiadateľ našetrených približne 30 perc. z hodnoty nehnuteľnosti a až zvyšok požičiava banka.

Maximálna lehota splatnosti je stanovená na 30 rokov. Banky budú navyše potenciálneho klienta posudzovať i podľa toho, či bude schopný splácať úver nielen podľa aktuálnej situácie, ale tiež pri zvýšení úrokovej sadzby o 2 perc. Potešujúce je však najmä to, že hypotéky sú historicky najlacnejšie a v blízkom čase by sa na tom nemalo veľa zmeniť.

Foto: Pixabay

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.