Bývanie v roku 2016 najvýraznejšie zdraželo v okrese Prešov

07.02.2017, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku vlani ožil, čo sa prejavilo na raste cien bývania. Najväčší dopyt bol po dvoj- a trojizbových bytoch v Bratislave, kým v Nitre, Trnave a Banskej Bystrici sa Slováci zaujímali viac o rodinné domy.

V roku 2016 najvýraznejšie zdraželi dvojizbové byty v okrese Prešov, kde sa priemerná jednotková cena za meter štvorcový medziročne zvýšila o 182 eur, čo je o 20 percent viac ako v roku 2015. Obyvatelia tam za takúto nehnuteľnosť zaplatia priemerne 1 080 eur za meter štvorcový. V Košiciach bol medziročný nárast 15 perc. a v trnavskom okrese približne 11 perc. Informuje o tom portál Nehnuteľnosti.sk.

Presov-wikipedia-org-1-X.jpg

 Sekčov, najväčšie sídlisko v Prešove, pohľad od Solivarskej ulice


 

Ceny v hlavnom meste SR rástli v priemere na úrovni 7 perc., keď cena dvojizbového bytu v bratislavskom Starom Meste dosiahla na konci vlaňajška 2 566 eur za meter štvorcový. "Kým na konci roku 2015 tu stál priemerný dvojizbový byt 153-tisíc eur, dnes by kupujúci rovnakú nehnuteľnosť pod hranicu 163-tis. hľadal len ťažko," konštatovali analytici z portálu Nehnuteľnosti.sk.

Aj v kategórii rodinných domov sa vlani ceny najvýraznejšie zvýšili v okrese Prešov, konkrétne o 20 perc. V minulom roku tam priemerná cena rodinného domu dosiahla 127-tis. eur. Ako druhé v poradí rástli medziročne ceny rodinných domov v Bratislave, a to o 12,5 perc.

Analytici portálu Nehnuteľnosti.sk avizujú, že ceny nehnuteľnosti budú v tomto roku naďalej rásť, príp. stagnovať, k čomu prispievajú nízke úrokové sadzby. "Opatrenie Národnej banky Slovenska záujem o hypotéky nezníži. Jediný účinok odstránenia stopercentnej hypotéky bude ten, že našetrené peniaze budú musieť kupujúci zaplatiť ako časť kúpnej ceny a nebudú si ich môcť nechať bokom ako rezervu, resp. ako financie na zariadenie nehnuteľnosti," dodal portál.

Foto: wikipedia.org

Podobné články