Ceny bytov na Slovensku v treťom kvartáli nerástli ani neklesali

25.10.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Tretí kvartál 2018 priniesol na slovenskom realitnom trhu ustálenie cien nehnuteľností na bývanie, ceny bytov sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku takmer nezmenili.

Ponuka bytov na predaj je na Slovensku momentálne extrémne nízka, a to Slováci v uplynulom kvartáli vyhľadávali byty a domy ešte vo väčšej miere ako rok predtým, takmer o 7 percent. Informoval o tom na základe svojich údajov realitný portál Nehnuteľnosti.sk.

Dom-3-byvanie-1-X.jpg

Pri medzikvartálnom porovnaní cien dvojizbových bytov je celoslovenský priemer nárastu len 0,08 perc. Cenovky dvojizbových bytov sa hýbali výraznejšie smerom nahor iba v bratislavskom Starom Meste, Nitre a Žiline. V prípade trojizbových bytov je nárast priemerných cien o niečo vyšší (1,43 perc.), čo je síce podľa realitného portálu mierny vzostup, ale len polovičný v porovnaní s predošlou medzikvartálnou zmenou. Najvyšší nárast cien trojizbových bytov v krajských mestách bol zaznamenaný v bratislavskom treťom obvode a v Nitre.

"Na ďalší rast cien nehnuteľností už nie je priestor ani vertikálne, ani horizontálne. Realitný trh sa však v tomto období vyznačuje extrémne nízkou ponukou bytov na predaj," zhodnotil stav analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Martin Lazík. Podľa čísel realitného portálu je napríklad v celej bratislavskej mestskej časti Petržalka na predaj len zhruba 50 starších dvojizbových bytov. Aj ostatné mestá SR sú na tom podobne.

"Okolo 70 starších dvojizbových bytov nájdeme v Trnave, do 100 bytov na predaj zasa v Nitre, Banskej Bystrici či Žiline. V Košiciach je ponuka širšia a v ponuke nájdeme približne 300 starších dvojizbových bytov. Ponuka trojizbových bytov je o niečo širšia, ale ani tu nemôžeme hovoriť o prebytku ponuky," dodal M. Lazík.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.