Majetok si Slováci chránia už lepšie, vlámačiek vlani ubudlo

05.02.2016, Monika Klemšová | Bývanie, ceny, financovanie

Policajné štatistiky sú veľavravné – počet vlámaní na Slovensku v roku 2015 očividne klesol. Kým v roku 2014 zlodeji vykradli takmer 9,5-tisíca objektov, vlani to už bolo necelých 7-tis.

Vlámaní bolo v roku 2015 menej ako predvlani. Ešte výraznejšie je porovnanie s rokom 2013, keď mali zlodeji na svedomí vyše 11-tis. vlámačiek. Čím to je? Jedným z vysvetlení je zlepšujúce sa zabezpečenie, ktoré zlodejov na prvý pohľad odradí. Hoci sa počet vlámaní znižuje, stále hovoríme o čísle 6 862. Tisíce prípadov každý rok tak prezrádza, že je stále čo zlepšovať. Čo môžu spraviť samotní majitelia nehnuteľností? Začať by mali poriadnym zabezpečením.

"Základom je kvalitná cylindrická vložka, minimálne v tretej bezpečnostnej triede. Keď ju zlodej uvidí, ani mu nenapadne ju prekonávať. Trvalo by mu to príliš dlho a v mnohých prípadoch by sa cez ňu ani nedostal," tvrdí Daniel Gregor zo spoločnosti Assa Abloy, ktorá vyrába bezpečnostné cylindrické vložky pod známou značkou FAB.

20b-shutterstock_162190610-zlodej-X.jpg


Odstráňte cesty, kadiaľ k vám zlodej prenikne

Ďalším krokom sú dvere. Dnes je možné si ich zaobstarať bezpečnostné, pre zlodejov prakticky neprekonateľné. "Ani to však niekedy nestačí. Ľudia sa musia zamyslieť nad tým, kadiaľ ešte by k nim domov zlodej mohol vniknúť, a tieto cesty je potrebné zahatať," pokračuje D. Gregor. Môže to byť nezabezpečené okno alebo napríklad prechod z garáže, kde často chýba to najvyššie zabezpečenie.

Dôležitou stránkou je aj poistenie domácnosti. Pokiaľ sa k vám zlodej dostane, malé zadosťučinenie môže priniesť náhrada od poisťovne. Tu ale hrozia ďalšie nástrahy. "Poisťovne vám napríklad nič nedajú, ak máte zámku v nižšej ako tretej bezpečnostnej triede alebo pokiaľ sa k vám zlodej vláme cez zle zabezpečený balkón alebo otvorenú vetračku na okne," vysvetľuje D. Gregor. Veľmi dôležité je podľa neho vedieť, čo poistka obsahuje, a podľa toho si domácnosť zabezpečiť.


Nezabudnite na okolie domu

Zlodejom sami majitelia rodinných domov pomáhajú trebárs tým, že im v záhrade nechajú rebrík, lopatu či ďalšie nástroje, ktoré im vniknutie do domu uľahčujú. Podobné to je aj v bytovkách, kde niektorí ľudia nechávajú otvorené vchodové dvere do domu. "To je pre zlodeja akoby pozvanie. Dnes pritom existujú systémy, ktoré dvere dokážu zamknúť automaticky," dodáva D. Gregor.

Medzi celkovými takmer 7-tis. vlámaniami bolo vlani 1 207 vykradnutých bytov. Slovenská polícia pritom pri objasňovaní vlámačiek zaznamenáva bezmála tretinovú úspešnosť.

Vlamacky-statistika-X.jpg

Foto: Shutterstock

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.