Hypotéka: čo by ste mali vedieť, kým si ju pôjdete vybaviť

12.11.2014, Juraj Hudák | Bývanie, ceny, financovanie

Bývať vo vlastnom a osamostatniť sa túži od istého veku azda každý z nás. Zadovážiť si vlastné bývanie je však často náročné a nie všetci si ho môžu okamžite dovoliť. Preto siahajú po hypotékach.

Bývanie je dnes vďaka hypotekárnym úverom oveľa dostupnejšie ako prv. Získať hypotéku síce nie je zložité, no predsa len, záujemca sa musí pripraviť na to, že bude potrebovať niekoľko dôležitých dokumentov a spĺňať určité predpoklady.

Musí mať stabilné zamestnanie s dostatočným príjmom a ručiť niečím hodnotným, zväčša nehnuteľnosťou. Ak týmto dvom podmienkam vyhovuje, môže v ktorejkoľvek banke požiadať o hypotekárny úver. Na začiatku potrebuje zistiť, do akej výšky môže hypotéka siahať. Závisí to od príjmu. Vo všeobecnosti platí, že splátka by nemala presiahnuť 33 percent čistého príjmu žiadateľa.

Potom si treba už iba vybrať vhodnú banku a podať v nej žiadosť. Pripravte sa však na to, že úver nedostanete len tak. Banka, od ktorej si hypotéku pýtate, bude chcieť o vás vedieť čo najviac. Zaujímať ju bude predovšetkým váš príjem a výdavky. Jednoducho, potrebuje si overiť, či dokážete úver riadne splácať. Takýto výpočet a postup je v každom prípade dôležitý aj pre vás. Budete sa tak vedieť lepšie rozhodnúť o výške úveru, trvaní splácania a výbere banky, a tým aj o úrokovej sadzbe.

Hypoteka-Fio-dom-X.jpg

Nenechajte však na banku všetko. Pred podaním žiadosti o hypotéku navštívte všetky banky, ktoré sa vám zdajú najlepšie. Overovať si treba najmä informácie o podmienkach poskytnutia, čerpania a splácania hypotéky. Tu by ste sa mali zamerať v prvom rade na poplatky súvisiace s vybavením hypotéky, výšku úrokovej sadzby a výšku hypotéky, ktorú sú jednotlivé banky ochotné poskytnúť.

Súčasťou tohto procesu je aj určenie schopnosti žiadateľa samotný úver splácať. "Toto určenie je rozhodujúce pre samotné schválenie úveru, ako aj pre stanovenie výšky úrokovej sadzby. Pri zisťovaní bonity klienta banka vychádza z jeho čistého príjmu, od ktorého odpočíta všetky finančné výdavky žiadateľa. Zohľadňuje aj také okolnosti, ako je napríklad rodinný stav alebo počet detí," hovorí Jan Bláha, obchodný riaditeľ Fio banky.

Ak ste si už vybrali nehnuteľnosť, treba ju dať oceniť znalcom. Táto fáza je potrebná na určenie bonity žiadateľa, teda jeho schopnosti splácať úver, a vôbec na priznanie hypotekárneho úveru. Po jeho schválení podpíšete s bankou zmluvné dokumenty a podáte návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností. Na základe potvrdeného návrhu môžete vzápätí začať čerpať poskytnutý úver.

Na vlastné bývanie potom chýba už len jediné: do nového bytu alebo domu sa nasťahovať. Mnohí o tejto chvíli snívajú roky, no s hypotékou môžete bývať vo vlastnom bez dlhého čakania.

Podobné články