Nehnuteľnosti na bývanie zlacneli o 3,1 perc., klesli najmä ceny domov

25.02.2012, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Ceny nehnuteľností na bývanie v roku 2011 na Slovensku klesli medziročne v priemere o 3,1 percenta. Priemerná cena metra štvorcového bola 1 251 eur, rok predtým to bolo 1 291 eur.

Celkové priemerné medziročné zníženie cien bolo vlani podľa Národnej banky Slovenska (NBS) miernejšie ako v roku 2010, keďže medziročný pokles cien za rok 2011 dosiahol 3,9 perc. V samotnom štvrtom štvrťroku 2011 sa priemerná cena metra štvorcového nehnuteľnosti na bývanie znížila medziročne o 1 perc. na 1 236 eur.

"Na medziročnej báze sa pokles priemerných cien nehnuteľností na bývanie oproti predchádzajúcemu kvartálu spomalil o 1,6 percentuálneho bodu na 2,7 perc.," uvádza centrálna banka. Slovenský trh s bývaním sa v roku 2011 niesol podľa NBS v znamení postupného znižovania priemerných cien nehnuteľností v priebehu všetkých štyroch štvrťrokov.

"Údaje o vývoji priemerných cien domov a bytov potvrdili očakávania NBS, že v poslednom štvrťroku sa znížia ceny nehnuteľností výraznejšie ako v troch predchádzajúcich. Súvisí to jednak s väčšou ochotou developerov a predávajúcich vyjednávať o cene pred koncom roku, jednak to v poslednom období môže byť ovplyvňované aj rastúcim počtom hroziacich a už aj realizovaných dražieb domov a bytov, ktoré si domácnosti obstarali pomocou úverov," pokračuje centrálna banka.
 

Trh s bývaním na dno ešte nepadol, myslí si NBS

Očakávania viacerých subjektov a analytikov o možnom oživení trhu s bývaním už v druhej polovici minulého roku sa tak podľa NBS nenaplnili a zdá sa, že pomyselné dno sa ešte ani aktuálne nedosiahlo.

"Kryštalizácia slovenského trhu s bývaním bude zrejme pokračovať aj v priebehu roku 2012. Dôvodom je pretrvávanie neistôt na finančných trhoch, menej optimistické očakávania domácností, a tým aj ich znížený záujem a ochota obstarávať bývanie z úverových zdrojov. Preto ceny bývania budú mať v najbližšom období pravdepodobne tendenciu naďalej sa mierne znižovať," očakáva centrálna banka.
 

Ceny by mali naďalej klesať

Pokles cien nehnuteľností nebol v roku 2011 podľa analytika UniCredit Bank Dávida Dereníka výrazný, avšak po zohľadnení inflácie, ktorá by mala za vlaňajšok dosiahnuť 3,9 perc., ide reálne o vyšší pokles cien. "V porovnaní s rokom 2009, keď ceny padali v celom sektore, je súčasnosť najmä o poklese cien zle riešených stále nepredaných novostavieb," konštatuje D. Dereník.

Na nižšie ceny pôsobila podľa neho aj výrazná miera neistoty a europesimizmu na trhu, a domácnosti tak znižovali dopyt po kúpe bývania a radšej zvolili istejšie vyčkávanie. Ceny nehnuteľností pritom podľa D. Dereníka stále nemajú priestor na nárast a skôr budú aj naďalej mierne klesať. "Nie však v rámci celého sektora, ale najmä doposiaľ nepredané novostavby," dodáva analytik.
 

Viac zlacneli domy ako byty

V priebehu roku 2011 sa výraznejšie znižovali priemerné ceny domov ako priemerné ceny bytov. Kým priemerná cena metra štvorcového v segmente domov v roku 2011 oproti roku 2010 klesla o 4 perc. na 1 109 eur, priemerná cena bytov sa znížila o 1,35 perc. na 1 315 eur.

Z regionálneho pohľadu prevažoval v priebehu vlaňajška podľa NBS trend znižovania priemerných cien nehnuteľností na bývanie vo väčšine krajov. Najviac sa medziročne znížili priemerné ceny domov a bytov v Bratislavskom kraji, a to o 2,8 perc. na 1 677 eur.

Na druhej strane, najviac sa medziročne zvýšili ceny nehnuteľností v Košickom kraji, kde vykázali nárast o 3,6 perc. na 975 eur, a to aj napriek postupnému znižovaniu v jednotlivých štvrťrokoch.

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.