Poistenie majetku neignorujte. Aké riziká na nás striehnu?

15.08.2013, Ivana Šureková | Bývanie, ceny, financovanie

Poistenie domu, bytu či vecí v domácnosti proti škodám, na aké je človek občas krátky, sa neoplatí ignorovať. Veľa ľudí pritom stále považuje poistenie majetku za zbytočné plytvanie peniazmi.

Utrpieť škodu alebo prísť o strechu nad hlavou možno zavše v jedinom okamihu. Pravda, málokto si pripúšťa, že sa to môže stať práve jemu. V mojom okolí predsa ešte neboli žiadne živelné pohromy, poviete si. Tak čo by mňa a moju rodinu mohlo ohrozovať?

Nikdy nehovorte nikdy. Klimatické podmienky sa menia, príroda a výčiny počasia sú nevyspytateľné, správ o vlámačkách je stále veľa a lumpi číhajú na svoju príležitosť. Riziko tu teda ustavične je.

Poistný trh dnes ponúka širokú škálu produktov. Treba si len zvoliť ten správny typ poistenia, aby ste sa vhodne a primerane postarali o vlastnú bezpečnosť či ochranu svojho príbytku a majetku. Predídete tým problémom, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Alebo ani nemusia, čo je lepší prípad.

Porovnať poistenie v jednotlivých poisťovniach nie je práve jednoduché. Výška poistného môže byť síce rovnaká, no rozdiely zvyknú byť v poistnom plnení, spoluúčasti či vo výlukách z poistenia.

 

Číhajúce riziká

Poistné podmienky musia predovšetkým jasne pomenovať riziká, na ktoré sa poistná ochrana vzťahuje. Tie sú buď konkrétne uvedené (čo sa nespomína, to nie je kryté poistením), alebo poistenie zahŕňa všetky možné riziká okrem výluk, ktoré sú vymenované. Treba si dobre zvážiť, ktoré riziká by sa mohli týkať práve vás.

Každá poisťovňa má vlastnú ponuku základného poistenia s pripoistením a so širokou škálou možných rizík. Je preto vhodné si dobre zvážiť výber, aby poistná ochrana bola adekvátna vašim potrebám. Takto sa môžete pripraviť na škody, čo vzniknú napríklad:
živelnými udalosťami (požiarom, víchricou, krupobitím a pod.),
 krádežou, vlámaním alebo lúpežným prepadnutím,
 vandalizmom,
 haváriou vodovodu,
 povodňou a záplavami,
 skratom, rozbitím skiel, prepätím (náhlym zvýšením napätia v elektrickej sieti),
 zatečením v dôsledku zrážok.

 

Čo si z majetku možno poistiť

Poistenie majetku rozlišuje dva základné typy – poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Kým poistenie nehnuteľnosti kryje škody na vašom byte, dome, nebytových priestoroch, rekreačných objektoch alebo iných stavieb, poistenie domácnosti chráni všetky zariadenia vášho domova.

Paradoxom je, že napriek množstvu živelných udalostí a iných možných rizík, čo sa dennodenne dejú okolo nás, poistenie majetku zvyknú ľudia podceňovať.

 

Proti čomu sa dá poistiť

Rizík, čo môžu ohroziť vašu nehnuteľnosť, je veľa. Majetkové poistenie sa preto uzatvára, aby chránilo váš majetok pred:
 požiarom, výbuchom, úderom blesku, dymom, nárazom vozidla, nárazovou vlnou, víchricou, krupobitím, zemetrasením, zosuvom pôdy alebo lavíny, ťarchou snehu či námrazy, zrútením skál alebo zeminy, nárazom zrúteného pilotovaného letiaceho telesa, pádom stromu, stožiaru či iných predmetov, vodovodnými škodami, mrazom na vodovodnom zariadení, krádežami, vlámaniami, vandalizmom, poškodením alebo zničením stavebných súčastí.

Pripoistiť sa navyše možno proti povodni a záplavám, skratu, prepätiu, rozbitiu skiel a zatečeniu spôsobenému zrážkami.

Rozsah poistného krytia závisí od konkrétnej poisťovne a jej produktov, ale väčšinou je možné jednotlivé riziká kombinovať podľa potreby klienta. Preto je nesmierne dôležité si najprv zvážiť jednotlivé poistné riziká, ktoré by vo vašom prípade mohli nastať.

Dôležitú úlohu zohráva aj poloha nehnuteľnosti a to, na základe čoho je zaradená do rizikovej, čiastočne rizikovej alebo bezrizikovej oblasti. Toto prerozdelenie sa viaže k takým rizikám, ako sú povodne, lavíny či zosuvy pôdy. Ak máte nehnuteľnosť v rizikovej oblasti, kde pravdepodobnosť vzniku poistnej udalosti je vysoká, sotva vám niektorá z poisťovní poskytne poistnú ochranu. A ak áno, tak iba za cenu vysokej sadzby.

 

Na koľko vás poistenie majetku vyjde

Poistenie nie je plytvaním a vyhadzovaním peňazí, hoci mnohí stále považujú ochranu majetku za zbytočnú. Pritom rizík, ako možno stratiť vlastnú strechu, je naozaj veľa. Ak si správne premyslíte, čo chcete poistiť a koľko si môžete dovoliť do toho investovať, v konečnom dôsledku nemusí byť poistné drahé a márne.

Výška poistného závisí od:
 výšky poistnej čiastky,
 rozsahu poistného krytia,
 typu poistenej nehnuteľnosti.

Okrem poistenia nehnuteľnosti je dobré uzatvoriť aj poistenie domácnosti.

Bytoví zlodeji majú v lete žatvu. Vykradnutia bytu či rodinného domu sa pritom nik nechce dožiť. Aby sa návrat z dovolenky nezmenil na pohromu, treba myslieť aj na takúto možnosť a podniknúť všetky možné preventívne opatrenia. Zadovážte si bezpečnostné dvere alebo alarm, oslovte susedov, aby vám občas skontrolovali byt, dom či chatu. A pravdaže, nezabudnite na poistenie pred vykradnutím.

Foto: jakbydlet.cz