Príjmový strop na zvýhodnenú hypotéku sa od apríla zvyšuje

01.04.2015, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od apríla 2015 zvýši o viac ako 105 eur. K úrokovej sadzbe možno získať aj dotáciu, najviac na 50-tisíc eur.

Nárok na úrokové zvýhodnenie majú tí, ktorých priemerný mesačný zárobok za predchádzajúci rok je 1 193,40 eura v hrubom. Naposledy sa hranica menila začiatkom januára t.r., vtedy klesla zo sumy 1 114,10 eura na 1 088,10 eura a táto čiastka platila do konca marca.

Byvanie-ceny-XX.jpg

Aktuálne údaje platné od 1. apríla 2015 vychádzajú z údajov zverejnených za posledný kvartál predošlého roku. Výška príjmovej hranice na priznanie zvýhodnenej hypotéky sa totiž mení každý štvrťrok. Predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Jej výšku určuje Štatistický úrad SR. Hranica sa porovnáva s priemernou hrubou mzdou žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok. Mladí ľudia do 35 rokov tak môžu získať štátom dotovanú hypotéku zníženú o 3 percentá. Štatistický úrad zverejnil údaj o priemernej hrubej mzde v národnom hospodárstve za posledný kvartál minulého roku a spresnil, že stúpla na 918 eur.

"Výška priemernej mzdy sa tak zvýšila aj z dôvodu možných trinástych platov či prípadných koncoročných odmien," uvádza hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová. Obdobie od apríla do júna je tak podľa nej čas v roku, keď má šancu získať zvýhodnenú hypotéku najviac mladých ľudí, keďže býva v tomto štvrťroku hranica najvyššia. Najbližšie sa strop príjmu zmení v júli. "Meniacu sa výšku príjmových hraníc preto odporúčame pravidelne sledovať," dodáva Z. Eliášová.

Pri manželoch, resp. partneroch nesmie ich spoločný príjem prevýšiť dvojnásobok príjmovej hranice. Od apríla to bude pri dvojiciach hranica 2 386,80 eura. "Výhoda spočítavania príjmov je aj v tom, že ak jeden z partnerov nemá príjem, priemerná mzda toho druhého za predchádzajúci rok môže dosahovať až 2 386,80 eura, ak žiadajú o hypotéku spoločne," hovorí produktová špecialistka VÚB banky Renáta Holecová.

Dotáciu k úrokovej sadzbe možno získať najviac na sumu 50-tisíc eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 perc. z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. Úrokové zvýhodnenie platí počas piatich rokov od poskytnutia hypotéky. "Pri maximálnej, 50-tisícovej hypotéke so splatnosťou na 30 rokov môže mladý človek vďaka zvýhodneniu ušetriť mesačne aj viac ako 80 eur, čo za päť rokov trvania zvýhodnenia predstavuje sumu prevyšujúcu 5-tis. eur," dopĺňa R. Holecová.

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.