Výpadok príjmu pri splácaní úveru nemusí znamenať problém

03.05.2014, Katarína Pekaríková | Bývanie, ceny, financovanie

Hypotéka je dnes pre mladé rodiny často základným a najmä najdostupnejším zdrojom financovania bývania. Ako sa však chrániť pred rizikom straty príjmu, ak rodinka spláca úver?

Rodinka-hypoteka-X.jpgVýpadok príjmu nie je nezvyklá, výnimočná situácia. Jediná istota v týchto časoch je neistota, a tak mladá rodina by sa mala dopredu zaujímať, s čím treba počítať a na čo si dať pozor v prípade dočasnej straty príjmu počas materskej dovolenky alebo pri potrebe zabezpečiť si väčšie bývanie.

Pri úvere so štátnym príspevkom pre mladých zákon umožňuje odklad splátok úveru, štandardne do 50 percent splátky a najviac na dva roky. O takýto odklad treba požiadať najneskôr do troch mesiacov od narodenia dieťaťa, radí Katarína Habodászová zo spoločnosti Hypocentrum finančné služby.

 Pri ostatných typoch úverov je možný odklad maximálne na šesť mesiacov. Ide však len o odklad splátok istiny, úrok je potrebné splácať ďalej. "Je to iba odklad, nie odpustenie splátok. Po lehote, akú banka klientovi na odklad povolila, sa začne splácať opäť celá splátka úveru a do splátok sa rozpočíta aj suma, ktorej sa odklad týkal," vysvetľuje K. Habodászová.

Niektoré banky umožňujú odklad úplne celej splátky, takisto maximálne na šesť mesiacov. V takomto prípade však musí mať klient na odklad naozaj vážny dôvod a ten si banka dôkladne preveruje. Treba si uvedomiť, že odklad splátky úveru sa automaticky zaznamenáva aj do úverového registra, čiže klientov úver sa počas určitého obdobia vedie v registri ako nesplácaný, hoci na vlastnú žiadosť a po dohode s bankou.


Splácanie hypotéky s istotou

"Ak si chcete byť stopercentne istí, že aj keď prídete o zamestnanie a príjem, dokážete sa o rodinu postarať, poistite sa," odporúča Pavol Meliš, hypotekárny a poistný špecialista z firmy Hypocentrum finančné služby. Existuje poistenie, ktoré umožní vyrieši váš problém s výpadkom príjmu zapríčineným stratou zamestnania.

Toto poistenie má v rozličných poisťovniach odlišné nastavenia, no zväčša ide o nasledovné krytie.

Poisťovňa za klienta v čase insolventnosti uhrádza splátky úveru či hypotéky, ale len v prípade, ak stratil prácu z objektívnych dôvodov. Nesmie teda ísť o zrušenie pracovnej pozície, zánik zamestnávateľa alebo výpoveď zo strany zamestnávateľa. Poisťovňa neposkytuje plnenie ani pri výpovedi dohodou, výpovedi pre porušenie pracovnej disciplíny a podobne.

Poisťovňa začína za klienta hradiť splátky až po dvoch mesiacoch od straty zamestnania, preto si treba vytvoriť finančnú rezervu. Splátky sa spätne nevyplácajú.

Poistné plnenie sa končí uplynutím jedného roka od vyplatenia prvého plnenia. Ak klient zostane dlhodobo nezamestnaný, teda viac ako rok, so splátkami od poisťovne nemôže počítať. Ak sa však medzitým zamestná a o prácu príde znovu, lehota plynie od začiatku.

Poistná suma sa vždy nastavuje podľa výšky mesačnej splátky úveru či hypotéky.

Vybrať si najlepšiu ponuku a správne nastaviť hypotéku alebo poistenie je zodpovedné rozhodnutie. Spoločnosť Hypocentrum finančné služby preto odporúča bezplatne sa pri tomto úkone poradiť so špecialistom, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa.

Foto: fotolia.com

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.