Výrazne viac peňazí na výstavbu nájomného bývania štát nedá

01.05.2012, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Štát neplánuje dávať omnoho viac peňazí na podporu výstavby nájomného bývania. Treba však vytvoriť také podmienky, aby mal tento zaostávajúci spôsob bývania na Slovensku oveľa významnejšie postavenie.

Tvrdí to štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko, ktorý po stretnutí s vedením Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) povedal, že obce, mestá, ale aj stavebné firmy a finančné inštitúcie by mali zohrávať väčšiu úlohu v tejto oblasti.

"To, čo je v SR problém, je otázka nájomného bývania. V porovnaní s inými krajinami máme veľmi málo takýchto bytov, čo je veľmi nepriaznivé najmä z hľadiska mobility pracovnej sily. Preto chceme, aby nájomné bývanie bola oveľa vážnejšia téma ako doposiaľ," pokračuje F. Palko.

Nájomné sociálne byty by podľa neho mali byť vo vlastníctve obcí a miest, pričom štát by poskytoval dotácie a nastavil dobré legislatívne podmienky. Poznamenáva, že na výstavbe nájomných bytov by sa mal aktívnejšie podieľať aj privátny sektor.
 

Treba rozlišovať sociálne a trhové nájomné bývanie

Úlohou štátu je podľa F. Palka to, aby do istej miery poskytoval dotácie na nájomné bývanie a vytváral dobré podmienky, aby finančné inštitúcie, developerské spoločnosti, obce a mestá a štát vytvárali pri výstavbe nájomných bytov harmonický celok.

Podľa neho treba zároveň rozlišovať sociálne a trhové nájomné bývanie. Za dôležité označuje, aby aj firmy, poskytujúce prácu, vytvárali podmienky pre podnikové nájomné bývanie.

Vzhľadom na napätú situáciu vo verejných financiách F. Palko neočakáva, že ŠFRB získa od štátu viac prostriedkov vo svojom rozpočte. "Budeme mať záujem, aby bytová politika zohrávala dôležitú úlohu," zdôrazňuje. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja momentálne pripravuje zmeny týkajúce sa bytovej politiky a stavebného zákona, konkrétne návrhy plánuje predstaviť neskôr.
 

Pri vysokej cene je 5 perc. pre obce veľa

Riaditeľ ŠFRB Ľubomír Bošanský si takisto myslí, že nájomné byty by mali zostať prioritne obciam. Podnikateľský sektor to podľa neho nezachráni. "Je to priorita obcí a na tom budeme stavať," hovorí. Problémy obcí v tejto oblasti sa podľa neho netýkajú len nedostatku peňazí.

"Chcú využiť fondy Európskej únie. Keďže je to nastavené tak, že 5 percent musí ísť z obecného rozpočtu, pri veľkej cene je 5 perc. veľká suma. Tam už potom hrozí nútená správa a obce sa obávajú brať ďalšie úvery," vysvetľuje Ľ. Bošanský.

Pri výstavbe nájomných bytov sú aj ďalšie náklady na vybudovanie infraštruktúry, ciest a kúpu pozemkov. Obce to finančne zaťažuje a nemajú na to peniaze.
 

Podporu si zaslúžia aj súkromné firmy

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja by podľa riaditeľa ŠFRB malo pomôcť obciam pri financovaní výstavby potrebnej infraštruktúry pre nájomné domy. Podporu pri výstavbe nájomného bývania by však podľa neho potrebovali aj súkromné firmy, aby mali kde ubytovať vlastných pracovníkov.

V tomto prípade by ani výška nájmu nemusela byť regulovaná ako v obecných bytoch, kde priemerné nájomné dosahuje okolo 170 eur mesačne. V súčasnosti sa na Slovensku stavia okolo 1 700 nájomných bytov ročne. Pri väčšej podpore obcí by sa podľa Ľ. Bošanského mohol počet takýchto bytov zvýšiť na dvojnásobok a možno až do 5-tisíc ročne.

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Mladí Slováci by raz chceli hypotéku, no úverovú históriu neriešia

    8c-bank-note-209104_1920-2-X.jpg

    Hoci sa mladým Slovákom vo veku 20-25 rokov veľmi zadlžovať nechce, mnohí v tomto veku už majú nejakú skúsenosť s úverom. Najčastejšie si požičali na jazdené auto, dovolenku či zaplatenie vzdelávacieho kurzu.