Získať 100-percentnú hypotéku sa v banke dá až po dôkladnej previerke

19.03.2012, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Kým krízový rok 2009 bol pri úverovaní prísny, v súčasnosti získať hypotéku v 100-percentnej výške nie je opäť ničím výnimočným a v individuálnych prípadoch vedia banky vyjsť klientom v ústrety.

"Poskytovanie úverov s vyšším objemom k pomeru zabezpečenia sa stalo dostupnejšie ako v krízovom období," hovorí riaditeľka odboru Bývanie a mobilita ČSOB Dáša Polláková. Situácia z roku 2008, keď banky bežne ponúkali napríklad hypotéky do výšky 120 percent, sa však zatiaľ ešte neopakuje. Viac ako 100-perc. hypotéky neposkytuje žiadna z oslovených bánk.

V Slovenskej sporiteľni čerpalo vlani úver vo výške 100 perc. zabezpečenia zhruba 15 perc. klientov, pričom spravidla išlo podľa hovorcu Štefana Frimmera o zákazníkov s dobrou bonitou, resp. nízkym rizikom. Tento percentuálny podiel sa v posledných dvoch-troch rokoch drží približne na rovnakej úrovni, poznamenáva Š. Frimmer. Vo VÚB banke hypotéky nad 90 perc. hodnoty nehnuteľnosti tvoria na celom portfóliu takmer 30 perc.
 

Pritvrdené podmienky sa vrátili do starých koľají

V ČSOB môžu klienti získať úvery do 90 perc. hodnoty zabezpečenej nehnuteľnosti a v individuálnych prípadoch vie banka poskytnúť aj 100-perc. prefinancovanie. Slovenská sporiteľňa podľa Š. Frimmera dlhodobo poskytuje úvery aj na viac ako 70 perc. hodnoty zabezpečenej nehnuteľnosti. "Aj v minulosti sme ako jedna z mála slovenských bánk neobmedzili poskytovanie pôžičiek a vybraným klientom sme dávali úvery na bývanie do 100 perc. hodnoty zabezpečenia," dodáva Š. Frimmer.

Stopercentné hypotéky poskytuje takisto UniCredit Bank aj VÚB banka. A tiež Tatra banka, ktorá podmienky za posledných niekoľko rokov ani nemenila. Ako spresňuje hovorca Tatra banky Boris Gandel, podmienky sprísnili v období, keď v roku 2008 padla americká banka Lehman Brothers, a potom boli dočasne tvrdšie ešte v roku 2009. „Nato sme sa vrátili do starých koľají v poskytovaní úverov na bývanie,“ vysvetľuje B. Gandel.
 

Peňazí na hypotéky je v bankách dosť

Podľa D. Pollákovej z ČSOB platí, že suma, akú môže banka záujemcovi požičať, závisí od jeho bonity, pričom sa hodnotia príjmy aj výdavky klienta. Ak má zákazník ďalšie úvery, dôležitou informáciou pre banku je aj jeho predchádzajúca platobná disciplína.

Slovenská sporiteľňa sa pri hodnotení klienta komplexne zaujíma o jeho finančnú situáciu, do úvahy berie aj sociodemografické údaje o ňom či jeho majetkové pomery. Výška poskytnutého úveru závisí podľa hovorkyne VÚB banky Aleny Walterovej aj od hodnoty a typu založenej nehnuteľnosti a takisto od lokality, kde nehnuteľnosť leží.

Peňazí na financovanie úverov na bývanie má slovenský bankový trh dosť, tvrdí hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková. A ak niekto uvažuje o hypotéke, stále je podľa nej dnes výhodné obdobie z hľadiska úrokov a aj cien nehnuteľností. "Úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch sú stále priaznivé a predpokladá sa, že v najbližších mesiacoch tento stav potrvá," uvádza Z. Ďuďáková.

O atraktívnosti úverových podmienok svedčí podľa A. Walterovej aj záujem zo strany klientov, pričom počet poskytnutých hypoték má rastúcu tendenciu. Situácia na slovenskom hypotekárnom trhu sa stabilizovala, dodáva D. Polláková.

Podobné články

  • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

    Home-office-2-X.jpg

    Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

  • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

    Poziar-dom-2-X.jpg

    Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

  • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

    Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

    Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

  • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

    Stahovanie-4-X.jpg

    Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

  • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

    Dom-6-byvanie-2-X.jpg

    Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

  • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

    13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

    Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.