Ako si dobre vybrať záhradný skleník a príslušenstvo k nemu

19.12.2023, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Uvažujete o záhradnom skleníku? Zaiste sa vám zíde informácia, na čo si dať pri výbere pozor, aby vám skleník nejaký ten čas vydržal, a predovšetkým, aby ste z neho mali úžitok, aký očakávate.

Či už ste začiatočník alebo skúsený záhradkár, voľbu záhradného skleníka je vždy potrebné si dôkladne premyslieť. A práve s tým vám pomôže špecialista na záhradu a záhradné skleníky – odsuseda.sk.

Sklenik-1-X.jpg


Oblúkové skleníky

Medzi základné a zároveň najčastejšie využívané patria oblúkové skleníky a klasické hranaté skleníky so sedlovou strechou (inak nazývané aj ako áčkové skleníky). V súčasnosti sa väčšej obľube tešia prvé spomínané – oblúkové skleníky. Tie sú vďaka aerodynamickému tvaru konštrukcie až o 60 percent odolnejšie ako bežné modely.

Povrch oblúka skleníka navyše tvoria celistvé pláty polykarbonátu (rozmer 6 x 2 metre), čo oceníte najmä pri búrke a silnom nárazovom vetre. Nejeden pestovateľ musel po silnom vetrisku zháňať pre svoj áčkový skleník nové výplne. Riziko "odfúknutia" je v prípade oblúkových skleníkov výrazne nižšie.

Sklenik-2-X.jpg


Hranaté skleníky

Výhody áčkového typu, naopak, oceníte už pri montáži. Producent často dodáva výrobok v jednej škatuli, pričom spomínanou výhodou je už narezaná výplň skleníka. Spolu s tým je možné objektívne označiť montáž hranatého skleníka za jednoduchšiu. Nespornou výhodou áčkových skleníkov je tiež zachytávanie vody pomocou odkvapov, ktorými oblúkové skleníky nedisponujú.


Obľúbené polykarbonátové skleníky

Vami zvolený tvar skleníka do značnej miery ovplyvňuje možnosti výberu výplne. Sú dva druhy výplní skleníkov – polykarbonát a sklo. Pri klasických hranatých skleníkoch si môžete vyberať z oboch variantov presklenia. V prípade oblúkových skleníkov potom vyplýva obmedzenie zo samotného tvaru, keďže sklenené výplne nemožno na rozdiel od polykarbonátových dosiek ohýbať do okrúhleho tvaru.

K úspešnému pestovaniu prispieva polykarbonát svojimi výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami, dobrou priepustnosťou svetla a odolnosťou proti poveternostným vplyvom. Naopak, k nevýhodám možno zaradiť pomerne veľkú náchylnosť na mechanické porušenie (vrypy), ktoré môžu nastať pri neopatrnom zaobchádzaní, povedzme pri stavaní skleníka.

Sklenik-3-X.jpg


Tradičné skleníky zo skla

Sklenené skleníky, ktoré dlhé roky patrili k slovenskej klasike, sa najčastejšie dodávajú v troj- a štvormilimetrovom variante. Za nevýhody skla možno označiť jeho horšie tepelnoizolačné vlastnosti a väčšiu náchylnosť na poškodenie v dôsledku krupobitia či nárazu.

Na zasklievanie skleníkov sa dnes takmer výhradne používa rozptylové sklo. Rastliny oveľa lepšie chráni pred slnečnými lúčmi a na jar sa nemusí zatieňovať vápnom. Testovanie navyše preukázalo, že rozptylové sklo má prakticky rovnakú priepustnosť svetla ako sklo číre a výborne sa tak hodí na pestovanie zeleniny.


Čím skleník dovybaviť?

Pokiaľ už máte vybraný svoj budúci skleník, treba sa zamyslieť i nad výberom skleníkového príslušenstva. Medzi nevyhnutné doplnky patria predovšetkým strešné okná. Aj napriek tomu, že mnohé skleníky sú vybavené jedným či dvoma oknami v čelách konštrukcie, pre lepšiu ventiláciu je vhodné doplniť skleník strešným oknom.

Ideálny počet strešných okien nie je stanovený, ale z našej skúsenosti pri skleníku do dĺžky štyri metre odporúčame jedno okno a následne s každými dvoma metrami ďalšie strešné okno. Všetky strešné okná sú manuálne. To znamená, že ich otvorenie a zatvorenie máte doslova vo svojich rukách. Riešením je obstarať si automatický otvárač, ktorý vďaka parafínovej náplni reaguje na zmeny teplôt a sám okno otvára a zatvára.

Nielen v období veľkého sucha je nutné premýšľať i nad systémami zavlažovania v skleníku. Či už radšej polievate dažďovou vodou zo suda alebo používate vodovod, je pre vás vhodným variantom kvapôčková závlaha. Na skrášlenie interiéru skleníka môžete využiť napríklad vyvýšené záhony či plastové obrubníky.

Foto: Od suseda

Podobné články