Bazén v záhrade: ako sa oň starať, aby vám prinášal iba radosť?

31.05.2017, Michaela Bezdeková | Exteriéry, záhrada

Už aj na Slovensku viac siahame po hodnotných a kvalitných veciach. Skutočne nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné výrobky. Prichádzame na to, že najlacnejšie jedlo nám nerobí dobre, najlacnejšia obuv sa nám rozpadá, najlacnejší mixér nám zhorí po prvom použití.

To všetko platí aj pre záhradné bazény. Ak uvažujete si ho zaobstarať a chcete taký, čo vydrží podstatne dlhšie ako klasické nadzemné bazény, zvoľte si keramický bazén. Počiatočné náklady sú síce o niečo vyššie, ale pohoda pri údržbe, zazimovaní, čistení bazéna a komplexnej starostlivosti je na nezaplatenie.

Bazen-Albixon-1-X.jpg


Filtre a vysávač

Bazén sa počas sezóny zanáša rozličnými mechanickými nečistotami, no aj baktériami a riasami, ktoré voľným okom nevidino. Likvidovať ich je na prvý pohľad márny boj, existuje však množstvo kvalitných pomocníkov, ktorí čistenie bazéna zvládnu hravo a bez veľkej námahy.

Vyčistiť bazén nie je nič zložité. Základom je piesková filtrácia, ktorá cez skimmer nasáva vodu a zachytáva hrubé aj najjemnejšie nečistoty. Pieskovú náplň filtra treba podľa zaťaženia a využívania bazéna preplachovať. Raz za týždeň by malo celkom stačiť. Raz za dva roky by bolo vhodné vymeniť ju úplne.

Prefiltrovaná voda pokračuje útrobami systémy ďalej, až sa dostane k špeciálnej UV lampe. V jej vnútri na vodu pôsobí ultrafialové žiarenie, ktoré zabíja väčšinu mikroorganizmov a zároveň zabraňuje ich ďalšiemu množeniu.

Nečistoty, ktoré predsa len prekĺznu a usadia sa na dne alebo stenách bazéna, hravo vyčistíte vysávačmi. Podľa toho, či sa na čistení chcete aspoň trochu podieľať, alebo plánujete celkom leňošiť, máte k dispozícii automatické alebo poloautomatické vysávače. Oba typy vyčistia váš keramický bazén takmer dokonale.


Potrebná je aj chémia

Aby ste sa zbavili aj tých najmenších mikroorganizmov, je potrebné i chemické čistenie vody. Obe formy, tak piesková filtrácia, ako aj chémia, sú dôležité a navzájom sa dopĺňajú. V prvom rade treba pomocou testera zistiť pH (kyslosť) vody a jej tvrdosť.

Aby bola voda úplne neškodná a dalo sa v nej bez obáv z infekcie kúpať, pH by malo byť v intervale od 7 po 7,4. Vďaka testu zistíte, či pridať prípravok, ktorý túto hodnotu zvyšuje alebo znižuje. Na trhu sú aj chemické prostriedky, ktoré necítiť po chlóre, nedráždia pokožku a sú vhodné aj pre alergikov. Nemusíte sa teda ničoho obávať.

A to je všetko. Čistenie bazéna je jednoducho hračka. Skombinujete pieskovú filtráciu s bazénovou chémiou, občas použijete bazénový vysávač a svoj záhradný bazén si budete vychutnávať počas celej sezóny. A nielen jednej. Keramický bazén vám bude pri dobrej údržbe slúžiť dlho.

Foto: Albixon

Podobné články