Bazén vám spoľahlivo poslúži, ak sa oň budete dobre starať

15.05.2015, Juraj Vedej | Exteriéry, záhrada

Mať bazén v záhrade je čoraz bežnejšie. Či sa preň rozhodnete, závisí od od jeho ceny a možností pozemku, ako aj od vekového zloženia vašej rodiny, počtu členov domácnosti a ich záľub.

Bazény bývajú rozličných tvarov, aby čo najlepšie vyhovovali požiadavkam majiteľov pozemkov. Prv sa ponuka obmedzovala na obdĺžniky, štvorce či ovály, kým dnes sa fantázii medze nekladú. Netypické riešenia sú často jedinou možnosťou na miestach s nedostatkom priestoru. Menej náročné na financie sú však stále obdĺžnikové typy bazénov, kde neskôr rozhodne nebude problém ani s ich strešným prikrytím.

Bazen-1-X.jpg


Nekupujte zbytočne veľký bazén

Prvým rozhodnutím bude veľkosť. Tú do značnej miery predurčuje rozloha a tvar pozemku, výrazným vplyvom sú aj budúce prevádzkové náklady. Je prirodzené, že čím väčší bazén, tým to bude stáť viac. Na osvieženie celkom pokojne stačí aj menší bazén, pričom plavcov uspokojí protiprúd. Plocha 2,5 x 4 metre s protiprúdom je úplne postačujúca.

Ak v bazéne plánujete tráviť rodinné chvíle pohody, voľte plochu viac ako 3 x 6 m. Výška hrany pol metra väčšinou nestačí, preto sa aj väčšie bazény vyrábajú s výškou okolo 1,2 m. Pri nafukovacom rátajte s tým, že v záujme stability musia byť naplnené vodou až po určený okraj. Napustiť ho len do polovice teda vhodným riešením nie je.


Kam s ním?

Pri umiestňovaní narábajte s číslami, nie s odhadom. Inak sa môže stať, že bazén sa do záhrady jednoducho nevojde. Miesto by ste si mali zvoliť tak, aby tam slnko svietilo čo najdlhšie. Zároveň sa snažte vyhnúť uloženiu pod stromami, z ktorých by vám na hladinu mohli padať listy.

Nezabudnite ani na prívod vody a takisto elektrického prúdu, bez ktorého vám nebude pracovať čistička. Nechajte si priestor i pre vypúšťanú vodu. Príliš veľký nával vody by vám mohol napríklad vytopiť pivnicu.

Lôžko, kam sa vloží teleso bazéna, musí byť ideálne rovné a bez nerovností. Tu sa žiada precíznosť. Akýkoľvek náklon by znamenal, že sa voda bude kopiť na jednej strane a môže sa prelievať. Navyše, jej tlak skôr či neskôr bazén poškodí. Hladký povrch lôžka je zasa nutný, aby dno nepoškodili drobné kamienky, keďže plastovú podlahu tlak vody pritlačí o zem.

Bazen-3-X.jpg

 Pri kopaní jamy a príprave lôžka na uloženie bazéna nezabudnite na prívod elektrického prúdu, bez ktorého vám nepôjde čistička


 

O vodu sa treba pravidelne starať

Voda v bazéne musí byť bezpodmienečne čistá. Pri menších bazénoch sa využíva kartušová filtrácia, no ak má byť záhradný bazén v prevádzke počas celej sezóny, je vhodnejší kvalitný pieskový filter. Je síce drahší, no investícia sa dlhodobého hľadiska vráti.

Niektorí majitelia bazénov dopĺňajú ošetrovanie vody o ultrafialové prietokové zariadenie, ktoré ju dezinfikuje. Beží na elektrinu, a tak prevádzkové náklady mierne zvýši. Nečistoty z vodnej hladiny odstraňujte sieťkou, na steny a dno je dobrým pomocníkom bazénový vysávač.

Na udržiavanie dobrej kvality vody slúži bazénová chémia. Prípravkov na rozličné účely je na trhu síce dosť a sú účinné, ale aj pomerne drahé. Pri prevádzke domáceho bazéna si pritom pokojne vystačíte s malou súpravou na testovanie a úpravu pH (kyslosti) vody a obyčajným Savom Originál na dezinfekciu, ktoré stojí okolo eura. Chlórnan sodný zlikviduje 99,9 percenta všetkých baktérii, virusov, plesní aj rias. Chlóru sa pritom báť nemusíte, vo vode sa rozloží na aktívny čistiaci kyslík a kuchynskú soľ. Po 30 minútach sa môžete smelo vrhnúť do bazéna znovu.

Bazen-4-X.jpg    Bazen-5-X.jpg

Bazen-6-X.jpg    Bazen-7-X.jpg

Bazen-8-X.jpg 

Foto: Marek Kacer, ABC-bývanie.sk

Podobné články