Uvažujete o záhradnom bazéne? Čo by ste mali najskôr vedieť?

28.08.2016, Barbora Rusňáková | Exteriéry, záhrada

Bazén v záhrade sa na prvý pohľad môže zdať ako luxus. Keď hovoríme o bazénoch, niekto si môže myslieť, že patria k miliónovým vilám. Záhradné bazény sú však čoraz dostupnejšie a s luxusom si ich vonkoncom netreba zamieňať.

Ak záhradný bazén nemáte, no uvažujete o ňom, spravte si dôkladný prieskum trhu. Poskytne vám základný prehľad a načrtne možnosti. Jednoduchým a úsporným riešením je rodinný nafukovací bazén s pružnou konštrukciou. Spolu s trampolínami patrí medzi najobľúbenejšie doplnky mestských aj vidieckych záhrad. Nafukovacie bazény bývajú vyrobené z trojvrstvového PVC a mávajú vrchný nafukovací okraj. Práce s nimi nie je veľa, po nafúknutí sa napúšťaním vody postavia samé. O niečo zložitejším, no stále pomerne lacným riešením, sú bazény nadzemné, najčastejšie plastové. Na trhu je široký výber bazénov v rozličných cenových reláciách. Aby ste si vybrali ten najvhodnejší pre vaše potreby, skúste si odpovedať niekoľko zásadných otázok.

Bazen-Savo-3-X.jpg


Kto bude bazén využívať najviac?

Znie to banálne, ale príliš malý alebo veľký, hlboký alebo naopak, plytký bazén môže vaše nadšenie z osvieženia schladiť až príliš. Najmenšie typy nafukovacích nadzemných bazénov s pružnou konštrukciou, okrem malých plastových bazénov, ktoré prepichne každá vetvička, mávajú rozmery okolo 1,80 metra x 0,5 metra a sú skôr pre deti. Na druhej strane, solídny šesťmetrový ovál s výškou 1,2 metra bude pre deti asi prihlboký. Tu rátajte s tým, že aby si nafukovacie bazény zachovali stabilitu, musia byť naplnené vodou až po určený okraj. S napustením len do polovice teda veľmi nerátajte.


Kde bude bazén umiestnený?

Vždy pracujte s číslami, a nie s odhadmi. Na miesto, ktoré vyberiete, sa bazén musí zmestiť. Miesto by malo byť zvolené tak, aby na bazén svietilo slnko čo najdlhšie. Zároveň sa snažte vyhnúť umiestneniu pod stromy, z ktorých by vám na hladinu mohli padať listy. Nesmiete zabudnúť ani na prívod vody a zväčša aj elektrického prúdu, bez ktorého vám nebude pracovať čistička. Nechajte si priestor pre vypúšťanú vodu. Príliš veľký nával vody by vám mohol napríklad aj vytopiť pivnicu.

Plocha musí byť úplne rovná. Akákoľvek naklonená rovina znamená, že sa voda bude kopiť na jednej strane, čím rozhodí prirodzený tvar bazénu, bude sa prelievať a môže bazén aj poškodiť. Hladký povrch plochy je zasa nutný pre nebezpečenstvo poškodenia dna drobnými kamienkami a taktiež preto, lebo plastová podlaha bude tlakom vody natlačená na zem a každá ostrejšia hrana bude pre bosé nohy bolestivá.


Náklady na prevádzku

Obstaranie bazéna nie je len otázka ceny, ktorá sa môže pri tých najmenších pohybovať od 30 eur až po 500 eur za šesťmetrový ovál s pieskovou filtráciou. Základnou variabilnou zložkou nákladov bude voda. Štandardný a obľúbený bazén s rozmermi 3,66 m x 0,76 m má objem 7 990 litrov. Aj keď ho nenaplníte až po okraj, rátajte s tým, že vodu budete postupne dopúšťať. Okrem odparovania dochádza k stratám aj pri kúpaní.

Ďalším dôležitým aspektom je čistota bazénu. S menšími bazénmi bežne dostanete kartušovú filtráciu, no ak plánujete mať bazén v záhrade počas celej sezóny, bude vhodnejší kvalitný pieskový filter. Tie kvalitnejšie stoja síce od 100 eur nahor a piesok z detského pieskoviska stačiť nebude, no investícia je dlhodobá. Keď už naplníte bazén čistou vodou, malo by byť vašou snahou čistú ju aj čo najdlhšie udržať.

Predajcovia vám budú ponúkať súpravy s rozličnými prípravkami na rozmanité účely a pod všemožnými názvami. V skutočnosti si však vystačíte s malou súpravou na testovanie pH (kyslosti) vody a prípravkom na úpravu pH. Na dezinfekciu, či už prvotnú, šokovú alebo údržbovú, vám úplne postačí napríklad Savo Original. Chlornan sodný totiž zlikviduje baktérie, vírusy, plesne aj riasy, ktoré by sa chceli v bazéne usadiť. Chlóru sa obávať nemusíte. V priebehu 30 minút je voda vydezinfikovaná a zároveň dochádza k rozloženiu účinnej látky. A vy môžete smelo do bazéna.

Netreba zabúdať, že starostlivosť o vodu v bazéne nie je jednorazová záležitosť. Aby sa čistá a hygienicky neškodná voda udržala po celú sezónu, musí sa pravidelne kontrolovať a ošetrovať. Starostlivosť venovaná čistote a hygiene vody v bazéne sa vám vráti na zdraví a na kvalite pôžitku z plávania.

Bazen-Savo-1-X.jpg


Moderná ochrana vody

Uvedomelí majitelia bazénov ešte dopĺňajú ochranu vody napríklad o ultrafialové prietokové zariadenie, ktoré vodu tiež dezinfikuje. Spolu s filtráciou (kartušovou či pieskovou) však toto zariadenie beží na elektrinu, čo sa tiež odrazí v nákladoch. Dobrou jednorazovou investíciou sú solárne plachty, ktoré dokážu natiahnuté cez bazén vodu ohrievať.

Naplniť bazén piatimi tisíckami litrov vody je jednoducho rozmar a verte, že kým sa taká masa ohreje na prijateľnú teplotu, môže to aj v horúcom lete trvať pár dní. Solárna plachta na trojmetrový bazén vyjde zhruba na 20 eur. Na záver už ostáva len nožná pumpička na nafúknutie bazéna, ktorá stojí okolo 10 eur, keďže ústami tieto bazény nenafúknete.


Nebojte sa a spríjemníte si letný relax

Rozpočet neberte ako niečo, čo by vás od kúpy bazéna mohlo odradiť. Je to skôr spôsob, ako si uvedomiť, kde sú naše nároky prehnané a čo sme ochotní obetovať, aby sme si splnili sen o bazéne. Aj tu teda platí osvedčené dvakrát meraj a raz rež. Ak si odpoviete na základné otázky, bude sa vám lepšie postupovať pri výbere.

Rozšírená výbava vás vyjde väčšinou lacnejšie, pokiaľ si kúpite súpravu. Tu však treba dávať pozor, či nejde skôr o imidžové ako užitočné doplnky, a to najmä pri filtrácii. Radšej si priplaťte za dobrý prístroj a v priebehu rokov sa vám investícia vráti. Ušetríte na servise aj výmene vody. Od predajcov si nechajte poradiť, ale nenechajte sa nalákať na zbytočnosti.

Na údržbu bežného rodinného bazéna nepotrebujete ani súpravu malého chemika, ani elektrické vyhrievanie. Radšej sa doma dohodnite, kto sa bude o bazén starať, aby ste nenariekali nad zelenou vodou, a potom si už len užívajte chladivé objatie svojho vlastného bazéna uprostred horúceho leta.


Letná údržba bazéna

To najdôležitejšie, čo by mal dodržiavať každý majiteľ bazéna:

  • Nestačí mechanické čistenie (pieskový filter, sieťka). Na zabezpečenie neškodnosti vody je potrebné aj chemické čistenie. Ideálna je kombinácia mechanického a chemického čistenia.
  • Dezinfekčný prípravok zriediť podľa inštrukcií na obale a potom naliať do vody.
  • Dezinfekciu opakovať v dňoch kúpania najmenej raz týždenne (táto dezinfekcia sa nazýva udržiavacia dávka). Ak sú teploty vyššie, skrátiť interval dezinfekcie a opačne.
  • Dezinfikovať večer po kúpaní. Po dezinfekcii nie je vhodné kúpať sa najmenej hodinu.
  • Použitím chlóru ničíme aj zárodky rias, chlór by mal byť v bazéne prítomný v koncentrácii 0,3-0,6 mg na liter vody.
  • Akákoľvek zmena farby vody v bazéne signalizuje problém. Netreba zabúdať sledovať farbu vody a obstarať si pH meter (kvapkový tester) na meranie pH vody. Ideálne by sa malo pH pohybovať medzi 6,8 až 7,2.
  • Pred vstupom do bazéna sa treba osprchovať a zmyť nečistoty z tela, napr. opaľovacie krémy.
  • Bazén je vhodné stavať na voľnom priestranstve (nie pod stromami), chránite sa tak pred rýchlym znečistením od listov a vetvičiek.

Foto: ABC-bývanie.sk, Savo

Podobné články