Uvažujete o záhradnom jazierku? Poradíme vám, ako na to

26.08.2016, Vladimír Pabiš | Exteriéry, záhrada

Ak ste sa rozhodli pre založenie záhradného jazierka, určite na to máte dobrý dôvod. Časť vašej záhradky sa tak zmení na žijúci ekosystém, kde bude v symbióze fauna a flóra. Záhradné jazierko navyše priestor opticky zväčší a dá mu mimoriadne čaro.

Záhradné jazierko by malo ležať tak, aby naň bolo vidieť aj z terasy alebo balkóna domu. Ak sa dá, vyberáme miesto radšej ďalej od listnatých stromov, aby do jazera padalo čo najmenej listov či kvetov a aby hrubé korene nepoškodili fóliu. Slnko by nemalo na jazero svietiť viac ako šesť až osem hodín denne, pretože v lete vo veľmi prehriatej vode chýba rybkám, slimákom i rastlinám kyslík. Ideálne je, ak jazierko osadíte do východného alebo juhovýchodného svahu, ktorý bráni letnému prehrievaniu vody a striedaním slnečnej a tienistej časti dňa reguluje populáciu rias.

Gardena-jazierko-1-X.jpg


Menšie jazierko rýchlejšie zarastá

Určite chcete do jazierka sadiť aj rozličné rastliny, takže ich výšku by ste mali brať do úvahy už pri vyberaní miesta. Každé jazierko by malo mať niekoľko stupňov terénu s rôznou hĺbkou, ktoré sú pre rastliny neskoršou oporou. Ak chcete, aby jazierko fungovalo takmer sebestačne a prirodzene sa očisťovalo, počítajte s rozlohou, ktorá by nemala byť menšia ako desať metrov štvorcových, a s hĺbkou 80-100 centimetrov (ak v ňom chcete chovať rybičky).

Jiří Hlaváček zo spoločnosti Gardena tvrdí, že menšie jazierko rýchlejšie zarastá, nadmerne sa v ňom tvoria zelené riasy a potrebuje viac starostlivosti a údržby. Pri menších záhradách sa preto odporúčajú iné vodné prvky, napríklad potôčik, kde čerpadlo poháňa vodný tok.


Začíname s jamou

Začiatok stavania jazierka spočíva vo vyznačení jeho hrubých obrysov pomocou drevených stĺpov. Jazierko by malo byť stupňovité, takže prvú kaskádu by sme mali vyhĺbiť do zhruba 30 cm. Dôsledne prekontrolujeme pomocou vodováhy úroveň brehov, ktoré musia byť v rovnakej výške. Ďalšie kaskády, ktoré vykopete, by mali byť hlbšie a na menšej ploche. Ak to priestor dovolí, poslednú kaskádu môžete mať v takej hĺbke, že tam voda nezamrzne, takže niektoré živočíchy prežijú aj zimu. Okrem hlavného jazierka nie je na škodu vytvoriť i bažinu s hĺbkou do 10 cm, kde sa rady udomácňujú niektoré rastliny a živočíchy.

Dôležitým bodom výkopu je dôkladné vyčistenie dna, a to omietnutím jeho stien. Pomocou blata omietneme ostré predmety ako kamene, korene alebo hranaté hrčky zeminy, ktoré by neskôr mohli poškodiť fóliu. Takto pripravenú jamu vystelieme vrstvou jemného piesku a vzápätí geotextíliou.

Gardena-jazierko-4-X.jpg   Gardena-jazierko-5-X.jpg


Nasledujú fólie

Geotextília by mala byť ochrannou podkladovou vrstvou, aby zamedzila poškodeniu jazierkovej fólie, ktorá sa zakladá priamo na ňu. Najväčším problémom pre svojpomocné založenie jazierka je však lepenie fólie. Ak nezoženieme hotovú fóliu v požadovanej veľkosti, jej lepenie radšej prenechajme profesionálnej firme.

Fóliu vkladáme do výkopu a upravujeme ju podľa tvaru jazierka začínajúc od dna. Aby sa nezosúvala dolu brehmi, môžeme ju zachytiť na brehoch kameňmi. Pri manipulácií nesmieme fóliu namáhať ani poškodiť, v žiadnom mieste nemôže byť veľmi napnutá. Obe treba vytvarovať tak, aby kopírovali dno a presahovali cez okraje, nech sa neskĺznu.

Pozornosť venujte úprave okrajov. Práve po nich budete často chodiť a sú viditeľné pre všetkých naokolo. Medzi hlavné spôsoby úpravy možno zaradiť ukotvenie fólie pod vrstvu piesku spolu s nášľapnými kameňmi alebo substrát a výsadbu, ktorá sa bude hodiť k okoliu. Dobre spracovaný okraj tak zabraňuje posunu fólie a chráni ju pred opotrebovaním.


Voda na koniec

Pred samotným napúšťaním jazera si môžeme pripraviť štrk, riečne kamene a jednotlivé vodné rastliny, ktoré postupne sadíme pri napúšťaní jazera (čím si ich sadenie zjednodušíme). Ak máme jazierko s väčšou plochou, na napúšťanie môžeme použiť aj výkonné záhradné čerpadlo, ktoré napojíme na studňu, prípadne z domáceho vodného zdroja.

Keď napustíte jazierko prvou vodou, bude trvať niekoľko dní, kým sa ustáli a bude čistejšia. Po pár dňoch môžete pridať prvé rybičky. Odporúčajú sa najmä okrasné karasy a môžeme aj sadiť zvyšné rastliny. Treba si však uvedomiť, že rovnováha v jazierku nastane až po určitom čase (niekedy až na najbližšiu jar).

Gardena-jazierko-3-X.jpg


Starostlivosť

Najmä pri menších jazierkach je veľmi dôležitá. Časť vody treba niekoľkokrát do roka vymeniť, na čo môžete použiť klasické záhradné čerpadlo. Okrem výmeny vody sa odporúča aj dokúpenie filtračného systému, ktorý funguje lepšie čistiace chemické prípravky.

Čokoľvek sa vo vode teraz rozkladá, je dvakrát také nebezpečné. Dôvodom je, že rozklad záhradného odpadu vo vode produkuje kvasné plyny. Tie po rozpustení vo vode môžu ohroziť ryby a neskôr nemôže dochádzať k výmene plynov medzi vodou a ovzduším. Rozložené zvyšky rastlín do vody taktiež uvoľňujú v nich obsiahnuté živiny, čo predstavuje skutočne danajský dar. Tieto živiny sú potom v nadchádzajúcom roku potravou pre riasy.

Najdôležitejším pravidlom pre vodné záhrady je zabrániť, aby sa do vody dostali rastliny a živiny. Prekryte preto jazierko sieťou proti lístiu, ktorá zachytí väčšie kusy. Zastrihnite rastliny na brehoch jazierka tak, aby do vody nemohlo napadať žiadne rozkladajúce sa lístie. Na to sa hodia nožnice s predĺžiteľnou rukoväťou, pretože umožňujú pohodlne strihať rastliny, ktoré sú ďalej od brehu. Na odstránenie rastlín, ktoré napadali do jazierka, možno tiež použiť škripcové kliešte s dlhými držadlami. Duté stonky kríkov a tráv je možné na rastlinách ponechať, ak nehrozí, že spadnú do vody pre vietor alebo padajúci sneh. Záhradný hmyz v nich totiž rád trávi zimu.

Foto: Gardena

Podobné články