Vyberáte si dlažbu k rodinnému domu? Poradíme vám, ako na to

29.04.2017, Vladimír Pabiš | Exteriéry, záhrada

Jar je vhodným obdobím na práce okolo domu. Úprava exteriéru patrí medzi časovo náročné úkony, ktoré je lepšie si starostlivo premyslieť vopred. Základom je najmä výber kvalitnej dlažby. Na čo by ste nemali zabudnúť?

V prípravnej fáze je dôležité si premyslieť, na čo celý priestor využijete, aké prvky v ňom chcete mať a aký je váš rozpočet. Predpokladom je nákres, kde máte rozplánovanú dispozíciu domu a viete, kde bude terasa, záhrada a chodník, prípadne aj príjazdová cesta. Snažte sa premyslieť si každý krok a v prípade, že potrebujete pomoc odborníka, obráťte sa aj na architekta. Práve on vám dokáže pomôcť s plánovaním, vizualizáciou, návrhom rozpočtu aj realizáciou. Ak dávate prednosť samostatnej príprave, sústreďte sa na čo najpresnejšie plánovanie, meranie a výpočty, aby ste sa vyhli zbytočným chybám a stratám.

Dlazba-1-X.jpg

 Znázornenie farebnej kombinácie plotového systému a dlažby


 

Účel dlažby

Každý má svoje predstavy, povedzme o mieste na parkovanie, vytvorenie prístupu k dverám, terase, bazénu alebo k zadnému vchodu. Je dobré si odpovedať aj na otázku, aký účel má dlažba spĺňať. Bude na nej denne stáť auto alebo chcete mať vytvorený plynulý prechod medzi interiérom v dome a terasou? Inú dlažbu si zvolíme k nízkoenergetickej stavbe ako k tradičnému domu obklopenému všeobjímajúcou zeleňou.


Rozpočet

Rozpočet je veľmi dôležitým faktorom pri plánovaní dlažby. Dodnes sa možno stretnúť s prípadmi, keď si zákazníci vyberajú najlacnejšie riešenia. Väčšinou to vyplýva len z dôvodu rýchlejšieho ukončenia stavby alebo nedostatočnej predstavy, aká má byť kvalitná dlažba. Navyše, ak je aj najkvalitnejšia dlažba uložená nesprávne, vypomstí sa to v budúcnosti v podobe nákladov na opravu.

Šetriť na kvalitných pokladačoch a záležitostiach, ktoré ovplyvnia vzhľad a kvalitu dlažby, sa preto neodporúča. Dôkladným plánovaním prác vopred si môžete náklady, naopak, výrazne optimalizovať. Dlažba nie je vôbec ľahký materiál, takže preprava z ďalekých oblastí sa môže tiež podpísať pod výslednú cenu uloženia. Dopredu si radšej zistite dostupnosť dlažby, akej dávate prednosť, v blízkom okolí.

Dlazba-2-X.jpg

 Prechody cez trávnaté plochy možno vyriešiť aj uložením samostatných platní bez ich spájania


 

Estetika a dizajn

Každý máme vlastné predstavy o výbere správneho druhu, tvaru a farebného odtieňa dlažby, niekedy však nie je na škodu si nechať poradiť od architekta. Pomoc odborníka je dôležitá, pretože dokáže prispôsobiť výber dlažby okoliu, kde žijete, terénu, ale aj fasáde vášho domu.

Ak preferujete rozličné druhy dlažieb, nie je problém ich vkusne kombinovať aj s inými materiálmi, keďže výrobcovia svoju produktovú ponuku sami skladajú do jednotlivých radov, ktoré k sebe prirodzene ladia. Nezabudnite, že môžete využiť rozmanité vzorové plochy, množstvo farebných odtieňov, reliéfov, povrchových úprav či aj grafické vizualizácie.

"Výrobcovia si uvedomujú vysoký dopyt po množstve farebných a tvarových variácií jednotlivých dlažieb, takže klientom radi vychádzajú v ústrety," hovorí Peter Molnár zo spoločnosti Austria Beton Werk.


Hrúbka a rozmery dlažby

Nezabudnite aj na detaily, ktoré výber dlažby ovplyvnia. Dôležitá je najmä hrúbka a rozmer dlažby, ktorú si zvolíte. Klasické betónové platne s hrúbkou 4 centimetre nie sú stavané na to, aby vydržali tlak, ktorý na ne vyvinie hmotnosť auta. Okrasná a pochôdzna dlažba na terasy sa väčšinou vyrába vo väčších (veľkoformátových) kusoch, ktoré sú menej odolné na tlak ako menšie kusy. Pri tenšom type dlažby riskujete jej poškodenie, preto ich na parkovacie plochy nepoužívajte.

Na príjazdové cesty budete potrebovať hrubšiu dlažbu ideálne s menšími rozmermi. Štandardne sa odporúča hrúbka aspoň 6 cm pre osobné autá a 8 cm pre nákladné autá. Hrúbka 10 cm je určená pre veľké logistické centrá alebo iné extrémne zaťažované plochy. Výber nesprávnej hrúbky a rozmerov môže znížiť odolnosť plochy a vedie k trvalému poškodeniu dlažby.

Dlazba-3-X.jpg

 Reliéfové povrchy sú novým trendom pri výbere dlažby na terasu


 

Povrch a farba dlažby

Široký výber materiálov na trhu otvára cestu kreativite, keďže si spomedzi rozličných povrchových úprav môžete vybrať aj viacero druhov, a pritom ich vhodne kombinovať. Farebný dizajn dlažbových systémov je nesmierne populárny. Pri dlaždiciach vyrábaných z prírodných surovín vznikajú farebné rozdiely, preto je dobré vyberať jemné tieňované farby, čím sa vytvára nepravidelný a zaujímavý efekt.

Medzi obľúbené farby dlažby patria napríklad hnedá, okrová, sivá, piesková, grafitová, medenohnedá, prírodnobéžová či krémová. Nemenej známe sú aj farebné variácie mramoru, travertínu alebo dokonca dreva. Na druhej strane, do popredia sa dostávajú aj dlažby s tzv. farebným melírom, kde sa štýlovo spájajú farebné kombinácie.


Rozmanité spôsoby kladenia

Rovnako sa dá rozvíjať fantázia aj v spôsobe kladenia, a to prostredníctvom rozmanitých systémov ukladania. Veľmi efektné a moderné je nesymetrické kladenie, ktoré vytvára prírodný dojem. "Zaujímavým a trendovým riešením je v poslednom čase dlažba v sivých a béžovoolivových odtieňoch spolu s reliéfovým povrchom, ktorý odkazuje na krásu a jedinečnosť prírodného kameňa," poznamenáva P. Molnár.

Výber dlažby by mal byť vopred dôkladne premyslený a naplánovaný. Snažte sa zohľadniť všetky spomínané aspekty, nechajte si poradiť pri výbere aj kúpe a pri realizácii sa obráťte na odborníkov, ktorí vám pomôžu so všetkými detailmi. Váš exteriér pred domom tak bude vyzerať vkusne, upravene a decentne.

Dlazba-4-X.jpg

 Obľúbenou možnosťu je aj vytváranie vlastných vzorov z dlažbových systémov skladajúcich sa z útvarov rozličných veľkostí


 

Foto: Austria Beton Werk

Podobné články