Bylinky na balkóne sa o svoje zavlažovanie postarajú samé

27.08.2016, Romana Otočková | Hobby, relax, voľný čas

Čerstvé bylinky sú v lete neodmysliteľnou súčasťou taniera. Ba chutia nám vlastne po celý rok. Kam však po pár lístočkov bazalky, vetvičku rozmarínu alebo štipku tymianu, ak nemáte záhradu? Ak bývate v byte s balkónom či terasou, vyhrali ste. Bylinkové zákutie sa hravo zmestí aj do tých najmenších balkónových priestorov.

Hornbach-bylinky-1-X.jpg

Hornbach-bylinky-4-X.jpgBylinky majú široké využitie ako korenie či prísada do šalátov, ale sú vhodné aj do nápojov, ako smoothie alebo koktejly. Pripravíte z nich aj vynikajúce čaje. Mnohé z týchto rastlín majú nenahraditeľné liečivé účinky a hojne sa využívajú nielen v alternatívnej, ale dnes už aj v modernej medicíne. Môžete ich dokonca len jednoducho vysušiť a nechať, aby prevoňali váš byt, dom či šatňu.

Voňavým a čerstvým bylinkám sa darí v záhrade, na balkóne i priamo v kuchyni. Pre všetkých nadšencov pestovania máme dobrú správu: bylinky na balkóne si dokáže vypestovať skutočne každý. Ak ich zasadíte do samozavlažovacích hrantíkov, nemusíte si lámať hlavu ani s ich polievaním a pokojne môžete odísť na dovolenku. Rastlinky sa o seba postarajú samy a vy si tak na balkóne jednoducho vytvoríte skutočný bylinkový raj.


Nechajte zavlažovanie na rastliny

Samozavlažovací systém sa postará o to, že každá rastlina si vezme práve toľko vlahy, koľko potrebuje. Stačí ju jednoducho zasadiť spolu s pestovateľským kontajnerom, v ktorom ste ju kúpili, a plniacu šachtu doliať vodou a tekutým hnojivom.

"Pred pestovaním byliniek doma sa zamyslite nad voľbou vhodného umiestnenia a nad typom a veľkosťou hrantíka. Naši odborníci vám s výberom ochotne pomôžu," radí Daniel Brychta, odborník z oddelenia Záhrada v sieti projektových marketov Hornbach. O bylinky sa dokonale postará napríklad univerzálna súprava all-in-one značky Lechuza s knôtovým zavlažovaním vrátane ukazovateľa hladiny vody.

Hornbach-bylinky-3-X.jpg


Šalviu na slnko, mätu do tieňa

Pestovateľom odporúčame kupovať už predpestované bylinky. Výpestky byliniek je najlepšie kúpiť tam, kde sa predávajú v dobrej kondícii a optimálne zalievané. Bylinky ako materina dúška, šalvia, oregano, rozmarín či levanduľa a medovka majú rady slnko. Tieň či polotieň je vhodný pre mätu, šťaveľ, trebuľku a ligurček. Pokiaľ je to možné, zbierajte ich vždy tesne pred použitím. Bylinky pestované doma majú väčšie nároky ako tie, ktoré sú vysadené v záhone.


Kvalitná výživa je dôležitá

Rovnako ako všetky rastliny aj bylinky potrebujú výživu. Na ich pestovanie preto kúpte vhodný a kvalitný substrát s prídavkom rašeliny. Zemina pre doma pestované bylinky by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny ako pri rastlinách pestovaných v záhonoch. Dbať treba aj na kvalitné hnojivá. Tekuté hnojivo FloraSelf, ktoré sa dá primiešať do zavlažovacej vody, kúpite v predajniach Hornbach, kde sa na celý sortiment vzťahuje navyše aj záruka trvale najnižších cien.

Hornbach-bylinky-5-X.jpg   Hornbach-bylinky-6-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

 • Aké sú výhody porovnávania cien tovaru každodennej aj dlhodobej spotreby?

  shutterstock_192063296-2-X.jpg

  Listovanie papierovými letákmi sa stáva minulosťou, je ťažkopádne a neprehľadné. Následný odpad navyše zaťažuje domácnosti aj prírodu, pričom jeho likvidáciu platia všetci občania. Podstatne šikovnejšia je alternatíva – internetové porovnávanie cien potravín, drogérie, kozmetiky, oblečenia, nábytku a ďalšieho tovaru na Zlacnene.sk.

 • Tipy, ako si vybrať vianočný stromček bez stresov a zhonu

  Hornbach-Vianoce-stromcek-3-X.jpg

  Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi, ako si vybrať vianočný stromček bez stresu a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc.

 • Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť

  USA-Futurino-2-X.jpg

  Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.

 • Chcete sa o sebe dozvedieť viac? Všimnite si trebárs to, ako bývate

  Velux-Seocentrum-2-X.jpg

  Často hodnotíme ľudí a svoje okolie podľa vzhľadu, oblečenia a doplnkov, ktoré sú ich súčasťou. Isteže, výpovedná hodnota týchto vecí sa poprieť nedá, no skúsili ste niekedy odhadnúť charakter človeka na základe interiéru a toho, v akých podmienkach žije a ako vyzerá jeho byt či dom? Môže to byť zaujímavé zistenie.

 • Chalupa v zime dostane zabrať, najmä ak sa v nej nezdržiavate

  Chalupa-2-X.jpg

  Zima napriek kalendáru akosi nechce odísť, na skutočne teplé jarné dni si zrejme ešte počkáme. Na čo sa však treba pripraviť už teraz, ak máte chalupu, kam ste počas zimných mesiacov nechodili?

 • V Bratislave otvoria nové obchodné centrum zamerané na bývanie

  Styla-2-X.jpg

  Tento víkend v Bratislave otvoria obchodné centrum Styla. Za podobným formátom bolo treba zatiaľ ísť do Budapešti alebo Varšavy. Styla ponúkne všetko pre bývanie aj možnosti na firemné či rodinné podujatia. A všetko to odštartujú atraktívni hostia.