Bylinky na balkóne sa o svoje zavlažovanie postarajú samé

27.08.2016, Romana Otočková | Hobby, relax, voľný čas

Čerstvé bylinky sú v lete neodmysliteľnou súčasťou taniera. Ba chutia nám vlastne po celý rok. Kam však po pár lístočkov bazalky, vetvičku rozmarínu alebo štipku tymianu, ak nemáte záhradu? Ak bývate v byte s balkónom či terasou, vyhrali ste. Bylinkové zákutie sa hravo zmestí aj do tých najmenších balkónových priestorov.

Hornbach-bylinky-1-X.jpg

Hornbach-bylinky-4-X.jpgBylinky majú široké využitie ako korenie či prísada do šalátov, ale sú vhodné aj do nápojov, ako smoothie alebo koktejly. Pripravíte z nich aj vynikajúce čaje. Mnohé z týchto rastlín majú nenahraditeľné liečivé účinky a hojne sa využívajú nielen v alternatívnej, ale dnes už aj v modernej medicíne. Môžete ich dokonca len jednoducho vysušiť a nechať, aby prevoňali váš byt, dom či šatňu.

Voňavým a čerstvým bylinkám sa darí v záhrade, na balkóne i priamo v kuchyni. Pre všetkých nadšencov pestovania máme dobrú správu: bylinky na balkóne si dokáže vypestovať skutočne každý. Ak ich zasadíte do samozavlažovacích hrantíkov, nemusíte si lámať hlavu ani s ich polievaním a pokojne môžete odísť na dovolenku. Rastlinky sa o seba postarajú samy a vy si tak na balkóne jednoducho vytvoríte skutočný bylinkový raj.


Nechajte zavlažovanie na rastliny

Samozavlažovací systém sa postará o to, že každá rastlina si vezme práve toľko vlahy, koľko potrebuje. Stačí ju jednoducho zasadiť spolu s pestovateľským kontajnerom, v ktorom ste ju kúpili, a plniacu šachtu doliať vodou a tekutým hnojivom.

"Pred pestovaním byliniek doma sa zamyslite nad voľbou vhodného umiestnenia a nad typom a veľkosťou hrantíka. Naši odborníci vám s výberom ochotne pomôžu," radí Daniel Brychta, odborník z oddelenia Záhrada v sieti projektových marketov Hornbach. O bylinky sa dokonale postará napríklad univerzálna súprava all-in-one značky Lechuza s knôtovým zavlažovaním vrátane ukazovateľa hladiny vody.

Hornbach-bylinky-3-X.jpg


Šalviu na slnko, mätu do tieňa

Pestovateľom odporúčame kupovať už predpestované bylinky. Výpestky byliniek je najlepšie kúpiť tam, kde sa predávajú v dobrej kondícii a optimálne zalievané. Bylinky ako materina dúška, šalvia, oregano, rozmarín či levanduľa a medovka majú rady slnko. Tieň či polotieň je vhodný pre mätu, šťaveľ, trebuľku a ligurček. Pokiaľ je to možné, zbierajte ich vždy tesne pred použitím. Bylinky pestované doma majú väčšie nároky ako tie, ktoré sú vysadené v záhone.


Kvalitná výživa je dôležitá

Rovnako ako všetky rastliny aj bylinky potrebujú výživu. Na ich pestovanie preto kúpte vhodný a kvalitný substrát s prídavkom rašeliny. Zemina pre doma pestované bylinky by mala byť dobre priepustná a bohatšia na živiny ako pri rastlinách pestovaných v záhonoch. Dbať treba aj na kvalitné hnojivá. Tekuté hnojivo FloraSelf, ktoré sa dá primiešať do zavlažovacej vody, kúpite v predajniach Hornbach, kde sa na celý sortiment vzťahuje navyše aj záruka trvale najnižších cien.

Hornbach-bylinky-5-X.jpg   Hornbach-bylinky-6-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

 • V Bratislave otvoria nové obchodné centrum zamerané na bývanie

  Styla-2-X.jpg

  Tento víkend v Bratislave otvoria obchodné centrum Styla. Za podobným formátom bolo treba zatiaľ ísť do Budapešti alebo Varšavy. Styla ponúkne všetko pre bývanie aj možnosti na firemné či rodinné podujatia. A všetko to odštartujú atraktívni hostia.

 • Chalupa dušu pohladí, ak je originál, nie sklad použitých vecí

  Chalupa-2-X.jpg

  Ujo, vy ste takí bohatí, povedal s obdivom chlapec od susedov. "Prečo si to myslíš, Janko?" zasmial som sa. "Lebo stále čosi vozíte a máte toľko vecí!" dodal. Nuž, detská optika zvykne byť úsmevná.

 • Poctivého horúce nepáli. No aj tak je lepšie mať pri krbe rukavicu

  Solo-krb-2-X.jpg

  Krbové kachle doma vytvárajú nielen príjemné teplo, ale tiež čarovnú atmosféru. Pohľad na plápolajúci oheň upokojuje myseľ a zútulňuje obydlie. Na to, aby sa nám ľahko a bezpečne prikladalo, ale aj inak s krbom manipulovalo, je určená šikovná pomôcka tradičnej českej značky Solo – rukavica ku krbu a grilu.

 • Chvíle pohody pri krbe a rýchle plamene s podpaľovačmi Solo

  Solo-podpalovace-2-X.jpg

  Biele odlamovacie kocky, ktoré majú moc okamžite vyčariť poriadne plamene. Presne také sú aj pevné podpaľovače tradičnej českej značky Solo. Tá má vo svojej ponuke hneď tri varianty – šetrný parafínový, klasický petrolejový a príjemne voňavý levanduľový. Pri všetkých troch je postup rovnaký - stačí len odlomiť bielu kocôčku a zapáliť.

 • Autom na dovolenku: problémom sa vyhnete s garanciou mobility

  Garancia-mobility-2-X.jpg

  Nie je snáď nič horšie ako to, keď sa vám na dovolenke v zahraničí pokazí auto. Pred cestou do cudziny treba automobil skontrolovať, aby zvládol celú trasu. Napriek tomu sa môže prihodiť nepredvídaná porucha. Čo s tým?

 • Pohodové leto v záhrade: tipy na leňošenie aj zdravý pohyb

  Kika-zahrada-8-X.jpg

  Slnečné a teplé počasie si najlepšie vychutnáme v prírode. Vonku nám nielenže viac chutí, ale si tam aj skvele odpočinieme – či už aktívnym športom, alebo pri posedení s priateľmi. Príjemné miesto na relax vykúzlite ľahko tak na záhrade, ako aj na terase či balkóne. Stačí zopár šikovne zvolených kusov nábytku. Inšpiráciu nájdete napríklad v obchodných domoch Kika.