Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť

12.09.2018, ABC-bývanie.sk | Hobby, relax, voľný čas

Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.

Bývanie v USA má svoje odlišnosti, ktoré sú prekvapujúce najmä pre Európanov zo severnejších krajín. Domy, záhrady, elektrické napätie, to všetko vás môže zaskočiť. Preto ešte pred tým, ako si zabezpečíte všetky potrebné formality na vycestovanie, vrátane cestovného povolenia ESTA USA alebo turistických víz, zistite si niečo viac o americkom živote a štýle bývania.

USA-Futurino-1-X.jpg


Elektrické napätie

V USA sa využíva napätie 110-120 voltov s frekvenciou 60 Hz (na Slovensku je to 230 V, frekvencia 50 Hz). Čo v praxi znamená, že elektrické zariadenia, ktoré nie sú tomuto napätiu prispôsobené, fungovať nebudú. Ak sa teda rozhodnete zo Slovenska brať elektroniku, pozrite sa na štítok, na zadnú stranu nabíjačky alebo do manuálu a návodu, či je tam údaj 100/240 V - 50/60 Hz, vtedy elektrický prístroj funguje pri oboch napätiach. Dnes sa vyrábajú zariadenia, ktoré sú kompatibilné pre obidva typy napätia, ale pre istotu si to ešte skontrolujte.

Zásuvky majú v USA taktiež iný tvar. Ak si beriete elektrický prístroj zo Slovenska, budete potrebovať redukciu, aby ste ho mohli zapojiť či nabiť. Ak do Spojených štátov cestujete nadlho či sťahujete sa tam, odporúčame si elektrické zariadenia zadovážiť až v USA.


Byt alebo dom?

Pri slovnom spojení cestovanie do USA si zaiste mnohí predstavia typické americké bývanie a domčeky. Takéto domy niečo stoja a pravdaže, platí to, čo aj u nás – čím bližšie k mestu, do centra, tým je cena vyššia. Vo veľkomestách v USA sa ceny nehnuteľností driapu do závratných výšok, preto často aj domáci obyvatelia, a nielen cudzinci, bývajú v podnájmoch s viacerými spolubývajúcimi, majú prenajatú napríklad jednu miestnosť (spálňu) a ostatné izby sú spoločné. Áno, je to presne tak ako vo filmoch.

Ak hľadáte domček, skôr nájdete šťastie na pokojných predmestiach. Domy sú zvyčajne dvojpodlažné a ide o drevostavby, nechýba im terasa, balkón. Kým u nás si domčeky a pozemok oplocujeme, v USA to nepotrebujú.


Krby

Američania si zakladajú na rodinnej pohode a atmosfére. Väčšina amerických domov má preto v obývacom priestore obrovský krb, nad ktorým počas Vianoc visia vianočné ponožky.


Klimatizácia

Automatická klimatizácia je súčasťou každého domu v USA. Vo väčšine amerických štátov sú letné mesiace naozaj teplé a slnečné lúče vyhrejú drevodom omnoho rýchlejšie ako tehlovú stavbu. Američania by si bez klimatizácie život a svoje bývanie už nevedeli ani predstaviť.


Všetko je väčšie a všetkého je viac

Čo vás zaiste pri príchode do USA prekvapí, to je veľkosť. Všetko je tam akési väčšie. Chladničky, sporáky či mikrovlnky, v podstate celá americká kuchyňa je oveľa väčšia ako tá slovenská. Jedáleň býva v samostatnej miestnosti. Zatiaľ čo väčšina slovenských spální ma klasickú manželskú posteľ, tie americké majú obrovské postele veľkosti king a aj svoju vlastnú kúpeľňu.

Nezabúdajte, že ak cestujte do USA len nanajvýš na 90 dní a dôvodom je spoznávanie krajiny a turistika, stačí vám cestovné povolenie ESTA viza. Avšak ak idete do USA za štúdiom alebo prácou, budete potrebovať štandardné víza.

Foto: Shutterstock

Podobné články

 • Aké sú výhody porovnávania cien tovaru každodennej aj dlhodobej spotreby?

  shutterstock_192063296-2-X.jpg

  Listovanie papierovými letákmi sa stáva minulosťou, je ťažkopádne a neprehľadné. Následný odpad navyše zaťažuje domácnosti aj prírodu, pričom jeho likvidáciu platia všetci občania. Podstatne šikovnejšia je alternatíva – internetové porovnávanie cien potravín, drogérie, kozmetiky, oblečenia, nábytku a ďalšieho tovaru na Zlacnene.sk.

 • Tipy, ako si vybrať vianočný stromček bez stresov a zhonu

  Hornbach-Vianoce-stromcek-3-X.jpg

  Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi, ako si vybrať vianočný stromček bez stresu a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc.

 • Chcete sa o sebe dozvedieť viac? Všimnite si trebárs to, ako bývate

  Velux-Seocentrum-2-X.jpg

  Často hodnotíme ľudí a svoje okolie podľa vzhľadu, oblečenia a doplnkov, ktoré sú ich súčasťou. Isteže, výpovedná hodnota týchto vecí sa poprieť nedá, no skúsili ste niekedy odhadnúť charakter človeka na základe interiéru a toho, v akých podmienkach žije a ako vyzerá jeho byt či dom? Môže to byť zaujímavé zistenie.

 • Chalupa v zime dostane zabrať, najmä ak sa v nej nezdržiavate

  Chalupa-2-X.jpg

  Zima napriek kalendáru akosi nechce odísť, na skutočne teplé jarné dni si zrejme ešte počkáme. Na čo sa však treba pripraviť už teraz, ak máte chalupu, kam ste počas zimných mesiacov nechodili?

 • Chalupa dušu pohladí, ak je originál, nie sklad použitých vecí

  Chalupa-2-X.jpg

  Ujo, vy ste takí bohatí, povedal s obdivom chlapec od susedov. "Prečo si to myslíš, Janko?" zasmial som sa. "Lebo stále čosi vozíte a máte toľko vecí!" dodal. Nuž, detská optika zvykne byť úsmevná.

 • Zdravie sa nám ochotne odvďačí, ak sa oň dobre a pravidelne staráme

  38c-Shutterstock_109336109-2-X.jpg

  Zdravý životný štýl je akiste sen nejedného z nás. Žiť zdravo je dnes moderné, sú toho plné časopisy aj internet. Život je však rýchly a nie vždy sa podarí naskočiť na zdravý štýl na prvýkrát.