Chalupa dušu pohladí, ak je originál, nie sklad použitých vecí

18.12.2016, Ivo Nittmann | Hobby, relax, voľný čas

Ujo, vy ste takí bohatí, povedal s obdivom chlapec od susedov. "Prečo si to myslíš, Janko?" zasmial som sa. "Lebo stále čosi vozíte a máte toľko vecí!" dodal. Nuž, detská optika zvykne byť úsmevná.

Chalupa, ktorú sme vtedy kúpili neďaleko Pukanca, mala svoje najlepšie roky už za sebou. Bolo ju treba opraviť a starých, nepoužiteľných vecí sa zbaviť. Čo malo nádych patiny a k vidieckemu domu jednoducho patrilo, to sme, pravdaže, zachovali a nechali si. Veď kde by sme teraz našli staré kolesá na drevený voz, jarmo na zapriahanie volov či starú žehličku, ktorá kedysi fungovala na žeravé uhlíky?

Chalupa-1-X.jpg

Keď sme dom pri rekonštrukcii vyčistili a nepotrebné rárohy vyhodili, miesta v ňom odrazu bolo viac. Aha, veď sem by sme mohli dať skriňu, ktorú doma už nepotrebujeme, povedali sme si. A tam zasa posteľ, čo nám rozložená zavadzia v pivnici.

S prenájmom dodávky problém nebol, a tak sme daromnosti z Bratislavy začali vláčiť na chalupu. Zídu sa ešte, vraveli sme si. Občas čosi prihodili kamaráti či rodina, ak sa ktosi potreboval niečoho zbaviť: "Veď na chalupe sa vám to zíde." Vtedy sme sa aj dočkali uznania od susedovie Janka.

Poznáte to možno i vy. Kolobeh zbytočných vecí v prírode a domácnosti má svoju postupnosť: čo v byte nechcem, to šupnem do pivnice, neskôr do garáže a po čase na chatu či chalupu, ak ju máte. My sme zistili, že všetky rárohy napokon aj tak skončia na ohnisku či v zbernom dvore. Kde sa kruh uzavrie.

Ak rok-dva na čosi nesiahnem, zrejme mi to nechýba, vravieva môj priateľ Milan. Šup s tým preč, poznamenáva. Chceš nový nábytok do predsiene? Ten predošlý radšej komusi venuj. Nič sa vám už nezíde. Cintorín starých veci predsa nepotrebujete, dodáva Milan.

To, čo doma nepotrebujeme, na chalupu už neprevlačujeme. So skladovaním starých veci sme prestali. Našťastie, s pecou na pizzu, ktorou sme vybavili záhradný altánok, sme podobnú sťahovaciu dilemu neriešili. V bytovke bez komína sme ju nemali a sotva aj mohli používať.

Chalupa dušu pohladí, ak je originál, nie cintorín použitých vecí. Aspoň my to tak cítime. Ba dokonca aj bylinkové čaje tam chutia lepšie, keď vieme, že sú z rastliniek, čo sa nám urodia v záhrade.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • V Bratislave otvoria nové obchodné centrum zamerané na bývanie

  Styla-2-X.jpg

  Tento víkend v Bratislave otvoria obchodné centrum Styla. Za podobným formátom bolo treba zatiaľ ísť do Budapešti alebo Varšavy. Styla ponúkne všetko pre bývanie aj možnosti na firemné či rodinné podujatia. A všetko to odštartujú atraktívni hostia.

 • Zdravie sa nám ochotne odvďačí, ak sa oň dobre a pravidelne staráme

  38c-Shutterstock_109336109-2-X.jpg

  Zdravý životný štýl je akiste sen nejedného z nás. Žiť zdravo je dnes moderné, sú toho plné časopisy aj internet. Život je však rýchly a nie vždy sa podarí naskočiť na zdravý štýl na prvýkrát.

 • Poctivého horúce nepáli. No aj tak je lepšie mať pri krbe rukavicu

  Solo-krb-2-X.jpg

  Krbové kachle doma vytvárajú nielen príjemné teplo, ale tiež čarovnú atmosféru. Pohľad na plápolajúci oheň upokojuje myseľ a zútulňuje obydlie. Na to, aby sa nám ľahko a bezpečne prikladalo, ale aj inak s krbom manipulovalo, je určená šikovná pomôcka tradičnej českej značky Solo – rukavica ku krbu a grilu.

 • Chvíle pohody pri krbe a rýchle plamene s podpaľovačmi Solo

  Solo-podpalovace-2-X.jpg

  Biele odlamovacie kocky, ktoré majú moc okamžite vyčariť poriadne plamene. Presne také sú aj pevné podpaľovače tradičnej českej značky Solo. Tá má vo svojej ponuke hneď tri varianty – šetrný parafínový, klasický petrolejový a príjemne voňavý levanduľový. Pri všetkých troch je postup rovnaký - stačí len odlomiť bielu kocôčku a zapáliť.

 • Bylinky na balkóne sa o svoje zavlažovanie postarajú samé

  Hornbach-bylinky-2-X.jpg

  Čerstvé bylinky sú v lete neodmysliteľnou súčasťou taniera. Ba chutia nám vlastne po celý rok. Kam však po pár lístočkov bazalky, vetvičku rozmarínu alebo štipku tymianu, ak nemáte záhradu? Ak bývate v byte s balkónom či terasou, vyhrali ste. Bylinkové zákutie sa hravo zmestí aj do tých najmenších balkónových priestorov.

 • Autom na dovolenku: problémom sa vyhnete s garanciou mobility

  Garancia-mobility-2-X.jpg

  Nie je snáď nič horšie ako to, keď sa vám na dovolenke v zahraničí pokazí auto. Pred cestou do cudziny treba automobil skontrolovať, aby zvládol celú trasu. Napriek tomu sa môže prihodiť nepredvídaná porucha. Čo s tým?