Chalupa dušu pohladí, ak je originál, nie sklad použitých vecí

18.12.2016, Ivo Nittmann | Hobby, relax, voľný čas

Ujo, vy ste takí bohatí, povedal s obdivom chlapec od susedov. "Prečo si to myslíš, Janko?" zasmial som sa. "Lebo stále čosi vozíte a máte toľko vecí!" dodal. Nuž, detská optika zvykne byť úsmevná.

Chalupa, ktorú sme vtedy kúpili neďaleko Pukanca, mala svoje najlepšie roky už za sebou. Bolo ju treba opraviť a starých, nepoužiteľných vecí sa zbaviť. Čo malo nádych patiny a k vidieckemu domu jednoducho patrilo, to sme, pravdaže, zachovali a nechali si. Veď kde by sme teraz našli staré kolesá na drevený voz, jarmo na zapriahanie volov či starú žehličku, ktorá kedysi fungovala na žeravé uhlíky?

Chalupa-1-X.jpg

Keď sme dom pri rekonštrukcii vyčistili a nepotrebné rárohy vyhodili, miesta v ňom odrazu bolo viac. Aha, veď sem by sme mohli dať skriňu, ktorú doma už nepotrebujeme, povedali sme si. A tam zasa posteľ, čo nám rozložená zavadzia v pivnici.

S prenájmom dodávky problém nebol, a tak sme daromnosti z Bratislavy začali vláčiť na chalupu. Zídu sa ešte, vraveli sme si. Občas čosi prihodili kamaráti či rodina, ak sa ktosi potreboval niečoho zbaviť: "Veď na chalupe sa vám to zíde." Vtedy sme sa aj dočkali uznania od susedovie Janka.

Poznáte to možno i vy. Kolobeh zbytočných vecí v prírode a domácnosti má svoju postupnosť: čo v byte nechcem, to šupnem do pivnice, neskôr do garáže a po čase na chatu či chalupu, ak ju máte. My sme zistili, že všetky rárohy napokon aj tak skončia na ohnisku či v zbernom dvore. Kde sa kruh uzavrie.

Ak rok-dva na čosi nesiahnem, zrejme mi to nechýba, vravieva môj priateľ Milan. Šup s tým preč, poznamenáva. Chceš nový nábytok do predsiene? Ten predošlý radšej komusi venuj. Nič sa vám už nezíde. Cintorín starých veci predsa nepotrebujete, dodáva Milan.

To, čo doma nepotrebujeme, na chalupu už neprevlačujeme. So skladovaním starých veci sme prestali. Našťastie, s pecou na pizzu, ktorou sme vybavili záhradný altánok, sme podobnú sťahovaciu dilemu neriešili. V bytovke bez komína sme ju nemali a sotva aj mohli používať.

Chalupa dušu pohladí, ak je originál, nie cintorín použitých vecí. Aspoň my to tak cítime. Ba dokonca aj bylinkové čaje tam chutia lepšie, keď vieme, že sú z rastliniek, čo sa nám urodia v záhrade.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť

  USA-Futurino-2-X.jpg

  Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.

 • Chcete sa o sebe dozvedieť viac? Všimnite si trebárs to, ako bývate

  Velux-Seocentrum-2-X.jpg

  Často hodnotíme ľudí a svoje okolie podľa vzhľadu, oblečenia a doplnkov, ktoré sú ich súčasťou. Isteže, výpovedná hodnota týchto vecí sa poprieť nedá, no skúsili ste niekedy odhadnúť charakter človeka na základe interiéru a toho, v akých podmienkach žije a ako vyzerá jeho byt či dom? Môže to byť zaujímavé zistenie.

 • Ako treba správne reklamovať tovar objednaný cez internet

  11c shutterstock-money-104533877-XX.jpg

  Cez internet nakupuje viac ako 90 percent jeho používateľov. Nie každý nákup je však vydarený, niekedy sa k nám dostane poškodený alebo nefunkčný tovar, ktorý z rozličných dôvodov nemôže slúžiť svojmu účelu. Čo robiť?

 • Chalupa v zime dostane zabrať, najmä ak sa v nej nezdržiavate

  Chalupa-2-X.jpg

  Zima napriek kalendáru akosi nechce odísť, na skutočne teplé jarné dni si zrejme ešte počkáme. Na čo sa však treba pripraviť už teraz, ak máte chalupu, kam ste počas zimných mesiacov nechodili?

 • V Bratislave otvoria nové obchodné centrum zamerané na bývanie

  Styla-2-X.jpg

  Tento víkend v Bratislave otvoria obchodné centrum Styla. Za podobným formátom bolo treba zatiaľ ísť do Budapešti alebo Varšavy. Styla ponúkne všetko pre bývanie aj možnosti na firemné či rodinné podujatia. A všetko to odštartujú atraktívni hostia.

 • Zdravie sa nám ochotne odvďačí, ak sa oň dobre a pravidelne staráme

  38c-Shutterstock_109336109-2-X.jpg

  Zdravý životný štýl je akiste sen nejedného z nás. Žiť zdravo je dnes moderné, sú toho plné časopisy aj internet. Život je však rýchly a nie vždy sa podarí naskočiť na zdravý štýl na prvýkrát.