Chalupa v zime dostane zabrať, najmä ak sa v nej nezdržiavate

27.03.2018, ABC-bývanie.sk | Hobby, relax, voľný čas

Zima napriek kalendáru akosi nechce odísť, na skutočne teplé jarné dni si zrejme ešte počkáme. Na čo sa však treba pripraviť už teraz, ak máte chalupu, kam ste počas zimných mesiacov nechodili?

Chalupa v zime dostane vždy zabrať, najmä ak sa v nej nezdržiavate. Dom je premrznutý na kosť, život v ňom zastal, voda je odstavená (predpokladáme, že ste ju nezabudli odstaviť). Keď teraz dom na jar odomkneme, treba ho najskôr skontrolovať zo všetkých strán, zvonku aj zvnútra.

Chalupa-1-X.jpg

 Ak je na dome vonkajšie obloženie z tatranského profilu, treba rátať s tým, že pod vplyvom slnka náter rokmi bledne a treba ho osviežiť


 

Voda sa dostane aj tam, kam nemá

Ak má nehnuteľnosť sedlovú strechu, musíme preveriť, či sú všetky škridly neporušené a na svojom mieste. Inak treba hneď konať. Vyčíňanie vetra v kombinácii s mrazmi a napadaným snehom môže na dome narobiť galibu, pred akou sme vo vykúrenej bytovke ušetrení. Preto si nezabudnite pozrieť trebárs aj to, či rímsy na všetkých miestach pevne držia a či nie sú zanesené lístím a nečistotami.

Voda z topiaceho sa snehu je potvora, a tak si aj na povale pozorne všimnite, či kdesi nezateká. A nielen na povale a v podkroví. Na chalupe zvykne byť množstvo netesností a chúlostivých miest, ktoré v lete prehliadneme, no po zime dajú o sebe vedieť. Preto tá starostlivá kontrola nehnuteľnosti zvonku aj zvnútra. Ak máte na dome vonkajšie obloženie z tatranského profilu, možno na jar zistíte, že tu a tam ho treba ošetriť, lišty upevniť a utesniť silikónom, aby sa pod dosky netlačila vlhkosť.


Zo zimy do tepla

Keď v dome zakúrite, všetko v ňom ožije. Chalupári vedia, že precitnú aj hibernované muchy a hmyz, čo sa pred zimou natlačil do škár v oknách. Alebo čínske lienky, ktorých inváziu máme už i na Slovensku a ktoré sa takisto tlačia do príbytkov, kde hľadajú teplo. Lienky priťahuje aj svetlo z interiéru, preto sa odporúča mať tmavé závesy na oknách.

V dome, kde sa v zime nekúri, zvyknú byť i mínusové teploty. Bežne by to interiéru, nábytku a iným veciam v miestnostiach nemalo škodiť. Nezabúdajme však na to, že vnútri môžeme mať predmety, ktoré sú predsa len citlivejšie voči chladu. Ak na chalupu kupujete kvalitnú sedaciu súpravu a viete, že v zime bude vystavená nízkym teplotám, rozhodne si dopredu zistite, či poťah sedačky dokáže bez problémov odolať teplotným výkyvom, aké ho čakajú.


Odstaviť vodu a zamknúť dom na jeseň nestačí

Pokiaľ ide o elektroniku a bežné domáce elektrické zariadenia, tie by chlad v dome poškodiť nemal. Dôležité je však nezapínať ich hneď a počkať, kým sa spotrebiče zohrejú na izbovú teplotu, keď v miestnostiach začnete kúriť. Špeciálny prípad je práčka, ak ju máte na chalupe. Aby s vnútrajškom domu nezamrzla aj voda v nej, predpokladáme, že ste pred zimou vytiahli filter a útroby práčky vysušili.

Skúsení chalupári dobre vedia, že na jar majú všetko o to ľahšie, o čo viac starostlivosti na jeseň venovali zazimovaniu chalupy. Nestačí pred zimou len odstaviť vodu a zamknúť dom. S univerzálnym kovaním Blum si starosti netreba robiť, no ostatným pomôckam v dome je vhodné na jeseň venovať patričnú pozornosť. Treba napríklad vyčistiť kosačky a vypustiť z nich olej aj benzín, vo vlhkom prostredí sa zíde vopred ošetriť kovové komponenty, povedzme zámky, aby na jar zasa slúžili bez problémov.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

 • Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť

  USA-Futurino-2-X.jpg

  Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.

 • Chcete sa o sebe dozvedieť viac? Všimnite si trebárs to, ako bývate

  Velux-Seocentrum-2-X.jpg

  Často hodnotíme ľudí a svoje okolie podľa vzhľadu, oblečenia a doplnkov, ktoré sú ich súčasťou. Isteže, výpovedná hodnota týchto vecí sa poprieť nedá, no skúsili ste niekedy odhadnúť charakter človeka na základe interiéru a toho, v akých podmienkach žije a ako vyzerá jeho byt či dom? Môže to byť zaujímavé zistenie.

 • Chalupa dušu pohladí, ak je originál, nie sklad použitých vecí

  Chalupa-2-X.jpg

  Ujo, vy ste takí bohatí, povedal s obdivom chlapec od susedov. "Prečo si to myslíš, Janko?" zasmial som sa. "Lebo stále čosi vozíte a máte toľko vecí!" dodal. Nuž, detská optika zvykne byť úsmevná.

 • Poctivého horúce nepáli. No aj tak je lepšie mať pri krbe rukavicu

  Solo-krb-2-X.jpg

  Krbové kachle doma vytvárajú nielen príjemné teplo, ale tiež čarovnú atmosféru. Pohľad na plápolajúci oheň upokojuje myseľ a zútulňuje obydlie. Na to, aby sa nám ľahko a bezpečne prikladalo, ale aj inak s krbom manipulovalo, je určená šikovná pomôcka tradičnej českej značky Solo – rukavica ku krbu a grilu.

 • Chvíle pohody pri krbe a rýchle plamene s podpaľovačmi Solo

  Solo-podpalovace-2-X.jpg

  Biele odlamovacie kocky, ktoré majú moc okamžite vyčariť poriadne plamene. Presne také sú aj pevné podpaľovače tradičnej českej značky Solo. Tá má vo svojej ponuke hneď tri varianty – šetrný parafínový, klasický petrolejový a príjemne voňavý levanduľový. Pri všetkých troch je postup rovnaký - stačí len odlomiť bielu kocôčku a zapáliť.

 • Bylinky na balkóne sa o svoje zavlažovanie postarajú samé

  Hornbach-bylinky-2-X.jpg

  Čerstvé bylinky sú v lete neodmysliteľnou súčasťou taniera. Ba chutia nám vlastne po celý rok. Kam však po pár lístočkov bazalky, vetvičku rozmarínu alebo štipku tymianu, ak nemáte záhradu? Ak bývate v byte s balkónom či terasou, vyhrali ste. Bylinkové zákutie sa hravo zmestí aj do tých najmenších balkónových priestorov.