Jar už nie je ďaleko, je čas preveriť, či chalupa prežila zimu bez ujmy

23.02.2016, Roman Macháček | Hobby, relax, voľný čas

Sezóna víkendov na chatách a chalupách je na obzore, nastáva čas ich prebudenia zo zimného spánku. S tým je spojená dôkladná kontrola a údržba chaty či chalupy zvonku aj zvnútra.

Ak ste chalupu starostlivo zazimovali, čakajú vás len bežné úkony. V opačnom prípade sa nevyhnete menším alebo aj väčším opravám. Najprv skontrolujte stav okien, dverí a strechy. Pod náporom snehu mohli utrpieť škodu aj odkvapy. Ak už k sebe nedoliehajú rámy okien, provizórne ich utesnite samoizolačnou páskou. Vo vnútri príbytku zasa prezrite kúty, steny, a to predovšetkým za nábytkom, či tam nebujnie pleseň spôsobená vlhkosťou. Tá mohla poškodiť aj elektroinštaláciu, vyskúšajte preto všetky vypínače.

Konštrukciu drevených trámov mohli napadnúť drevokazné huby, a tak nezabudnite na inšpekciu podkrovia. To sa často prehliada, hoci krov a jeho stav má zásadný vplyv na statiku celej budovy. Navyše, na povale mohli cez zimu nájsť úkryt myši alebo iní škodcovia.

ubytovanie-chaty-chalupy-sk-1-X.jpg


Chalupu skontrolujte zo všetkých strán

Venujte pozornosť aj komínu a kozubom. Pokiaľ kúrite drevom, zavolajte aspoň raz ročne kominára na ich kontrolu, predídete tak riziku vznietenia sadzí. Revízia komína sa vyplatí aj kvôli poisteniu nehnuteľnosti, predĺženiu životnosti komínového systému a vyššej účinnosti vykurovania.

Vykúriť a udržať stabilnú teplotu v chalupe môžete takisto s pomocou elektrických vykurovacích a vyhrievacích telies. Najskôr však dôkladne vyvetrajte, aby ste sa zbavili zatuchnutého vzduchu a predišli vzniku plesní.

Ak máte studňu, odbornú kontrolu si zaslúži aj ona, a to minimálne dvakrát ročne. Pri prvej návšteve chaty na prahu novej sezóny skontrolujte, či je studňa dobre zakrytá. Pokiaľ sa chcete ubezpečiť o kvalite vody, odoberte vzorky a nechajte ich analyzovať hygienickou stanicou. Pokiaľ výsledky odhalia prítomnosť škodlivých mikroorganizmov, vodu treba dezinfikovať a počkať, kým sa bude znovu dať piť.


Čo urobiť v interiéri

Hornbach-farba-X.jpgOtvorte prívod vody, ktorú ste na zimu odstavili, a pre istotu skontrolujte rúrky, či ich nepoškodil mráz. S použitím soli vyčistite aj odpady a sifóny zabezpečené proti zamrznutiu. V každom prípade vydezinfikujte kuchynskú linku, chladničku, podlahy, kúpeľňu a toaletu. Vyperte periny, obliečky, záclony, obrusy, prestierania, poťahy, prikrývky a ďalšie tkaniny v interiéri. Matrace a koberce vyprášte. Rozhodne si nezabudnite zadovážiť funkčný hasiaci prístroj. Nikdy neviete, kedy sa vám zíde.

Interiér chaty či chalupy môže po pár mesiacoch, kým bol prázdny, pôsobiť neútulne alebo zanedbane. Vdýchnuť nový život mu môžete trebárs vymaľovaním stien. Ak vaša chata trpí vlhkou vnútornou klímou, použite špeciálnu farbu proti plesniam, ktorá je určená na miesta, kde sa často zrážajú vodné pary. Napríklad v kuchyni alebo kúpeľni. S výberom druhu a značky prípravku vám radi pomôžu v hobbymarketoch Hornbach.


Šikovní pomocníci do záhrady

Po kontrole a ošetrení interiéru je na rade okolie domu. Do kufra auta si pribaľte elektrické nožnice, ktorými hravo zdoláte neposedné vetvy kríkov a stromčekov. Jarné prerezávanie však urobte ešte skôr, ako sa objavia nové puky a listy. Ľahké, tiché a presné nožnice s príjemným úchopom nájdete v Hornbachu v sekcii záhrad.

Pri odstraňovaní lístia napadaného na všetkých cestičkách a chodníkoch vám prácu zas uľahčí šikovný elektrický fúkač. Vďaka pohonu na akumulátor sa vyhnete nešikovnému zápaseniu s káblami a trávnik vyčistíte od jesenného lístia bez veľkej námahy. Hľadáte ďalšie inšpirácie či náradie na údržbu a zveľadenie vašej vidieckej usadlosti? Odborníci v oddelení záhrad alebo stavieb v Hornbachu vám kvalifikovane poradia.

Hornbach-noznice-X.jpg

Hornbach-fukac-X.jpg

 Pri jarných prácach v záhrade dobre poslúžia aj elektrické nožnice (hore) i fúkač s pohonom na akumulátor


 

Foto: ubytovanie-chaty-chalupy.sk, Hornbach

Podobné články

 • Aké sú výhody porovnávania cien tovaru každodennej aj dlhodobej spotreby?

  shutterstock_192063296-2-X.jpg

  Listovanie papierovými letákmi sa stáva minulosťou, je ťažkopádne a neprehľadné. Následný odpad navyše zaťažuje domácnosti aj prírodu, pričom jeho likvidáciu platia všetci občania. Podstatne šikovnejšia je alternatíva – internetové porovnávanie cien potravín, drogérie, kozmetiky, oblečenia, nábytku a ďalšieho tovaru na Zlacnene.sk.

 • Tipy, ako si vybrať vianočný stromček bez stresov a zhonu

  Hornbach-Vianoce-stromcek-3-X.jpg

  Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov omamnú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi, ako si vybrať vianočný stromček bez stresu a ako ho správne skladovať, aby vám vydržal svieži a zelený až do Vianoc.

 • Bývanie a život v USA: rýchle rady, na ktoré nesmiete zabudnúť

  USA-Futurino-2-X.jpg

  Dostali ste skvelú pracovnú ponuku priamo z USA a zvažujete svoju rodnú zem zameniť za Spojené štáty americké? Alebo ste sa rozhodli na niekoľko mesiacov vycestovať za veľkú mláku či kúpiť si dovolenkovú nehnuteľnosť? Nezabúdajte potom, že nielen jazyk, ale aj zvyky, kultúra a tradície sú v Amerike iné ako na Slovensku.

 • Chcete sa o sebe dozvedieť viac? Všimnite si trebárs to, ako bývate

  Velux-Seocentrum-2-X.jpg

  Často hodnotíme ľudí a svoje okolie podľa vzhľadu, oblečenia a doplnkov, ktoré sú ich súčasťou. Isteže, výpovedná hodnota týchto vecí sa poprieť nedá, no skúsili ste niekedy odhadnúť charakter človeka na základe interiéru a toho, v akých podmienkach žije a ako vyzerá jeho byt či dom? Môže to byť zaujímavé zistenie.

 • Ako treba správne reklamovať tovar objednaný cez internet

  11c shutterstock-money-104533877-XX.jpg

  Cez internet nakupuje viac ako 90 percent jeho používateľov. Nie každý nákup je však vydarený, niekedy sa k nám dostane poškodený alebo nefunkčný tovar, ktorý z rozličných dôvodov nemôže slúžiť svojmu účelu. Čo robiť?

 • Chalupa v zime dostane zabrať, najmä ak sa v nej nezdržiavate

  Chalupa-2-X.jpg

  Zima napriek kalendáru akosi nechce odísť, na skutočne teplé jarné dni si zrejme ešte počkáme. Na čo sa však treba pripraviť už teraz, ak máte chalupu, kam ste počas zimných mesiacov nechodili?