Zdravie sa nám ochotne odvďačí, ak sa oň dobre a pravidelne staráme

14.12.2016, ABC-bývanie.sk | Hobby, relax, voľný čas

Zdravý životný štýl je akiste sen nejedného z nás. Žiť zdravo je dnes moderné, sú toho plné časopisy aj internet. Život je však rýchly a nie vždy sa podarí naskočiť na zdravý štýl na prvýkrát.

Žiť zdravo je prosté aj zložité zároveň. Návody, ako sa k tomu dopracovať, sú na internete, v časopisoch aj literatúre. Informácií o zdravom životnom štýle je viac ako dosť, a tak je vcelku jednoduché vybrať si ten správny recept, návod a postup. Stačí len chcieť a začať. Neľahké to začína byť vtedy, keď si nový spôsob života máme osvojiť a pokračovať v tom deň čo deň. Lebo výsledky sa nedostavia okamžite. A to býva problém.

38b-Shutterstock_109336109-1-X.jpg

Zdravie sa nám odvďačí, ak sa oň staráme. Dobrá životospráva, dostatok pohybu, hodnotná strava a kvalitný spánok, to všetko organizmus vníma a reaguje pozitívne. Na sklonku starého roku si mnohí dávajú predsavzatie, že po sviatkoch začnú pravidelne športovať a starať sa o svoje zdravie. Podstatné je v tomto odhodlaní vytrvať.

Ľudské telo je zložitý stroj, a tak by si každý mal zvoliť také fyzické aktivity, aké mu vyhovujú. Ak má niekto prevažne sedavé zamestnanie, dôležité je vyvážiť túto jednostrannú záťaž vhodným pohybom či športom. Myslieť treba aj na sedenie pri práci a vybrať si tú správnu, čo najlepšiu stoličku.


Ako sa dobre vyspať

Osobitnou kapitolou je spánok. Spať by sme mali na kvalitnom lôžku, aby sme ráno vstávali naozaj svieži a odpočinula si aj chrbtica. Odborníci radia urobiť z výberu matraca akciu, pri ktorej vyskúšame viaceré druhy s rozličnou výškou, tvrdosťou či podkladom, aby sme našli ten najvhodnejší. Netreba zabudnúť ani na kvalitný vankúš.

O tom, ako spíme, nerozhoduje však iba lôžko, ale aj prostredie. Spálňu treba pred spaním vyvetrať a v zime v nej primerane stlmiť kúrenie. V mestách býva problémom pouličné svetlo, ktoré v noci preniká do miestnosti. Sú ľudia, ktorých trápi nedostatok melatonínu, hormónu spúšťajúceho nočný cyklus regenerácie organizmu, a na spánok potrebujú úplnú tmu. Spať preto treba pri zatiahnutých žalúziách na okne.


Spánok je pre organizmus dôležitá práca

Poruchy spánku sužujú na Slovensku podľa lekárov polovicu obyvateľov. Kto ráno nevstane dostatočne odpočinutý, ten tým trpí po celý deň. Najvýdatnejší spánok je pred polnocou, potom prechádza do plytšej fázy a vzápätí je zasa hlboký. Tak by to malo byť. Pravda, niekto spí tak čujne, že ho prebudia aj tiché kroky iných ľudí hoci na korkovej podlahe.

Človek prespí priemerne tretinu svojho života. Spánok je dôležitá fáza fungovania organizmu, preto by sme si malí líhať aj primerane unavení. Určite nie je veľmi rozumné dať si "šlofíka" večer pri telke, hoci je to vcelku bežné. Lepšie je upokojiť si myseľ čítaním či jemne sa unaviť prácou, na ktorú cez deň niet kedy. Trebárs i namontovaním nábytkového kovania, čo je nenáročná činnosť na uzavretie rušného dňa. Aj sa potom lepšie vyspíte, aj budete doma za dobrého.

Foto: Shutterstock

Podobné články

 • Ako treba správne reklamovať tovar objednaný cez internet

  11c shutterstock-money-104533877-XX.jpg

  Cez internet nakupuje viac ako 90 percent jeho používateľov. Nie každý nákup je však vydarený, niekedy sa k nám dostane poškodený alebo nefunkčný tovar, ktorý z rozličných dôvodov nemôže slúžiť svojmu účelu. Čo robiť?

 • V Bratislave otvoria nové obchodné centrum zamerané na bývanie

  Styla-2-X.jpg

  Tento víkend v Bratislave otvoria obchodné centrum Styla. Za podobným formátom bolo treba zatiaľ ísť do Budapešti alebo Varšavy. Styla ponúkne všetko pre bývanie aj možnosti na firemné či rodinné podujatia. A všetko to odštartujú atraktívni hostia.

 • Chalupa dušu pohladí, ak je originál, nie sklad použitých vecí

  Chalupa-2-X.jpg

  Ujo, vy ste takí bohatí, povedal s obdivom chlapec od susedov. "Prečo si to myslíš, Janko?" zasmial som sa. "Lebo stále čosi vozíte a máte toľko vecí!" dodal. Nuž, detská optika zvykne byť úsmevná.

 • Chvíle pohody pri krbe a rýchle plamene s podpaľovačmi Solo

  Solo-podpalovace-2-X.jpg

  Biele odlamovacie kocky, ktoré majú moc okamžite vyčariť poriadne plamene. Presne také sú aj pevné podpaľovače tradičnej českej značky Solo. Tá má vo svojej ponuke hneď tri varianty – šetrný parafínový, klasický petrolejový a príjemne voňavý levanduľový. Pri všetkých troch je postup rovnaký - stačí len odlomiť bielu kocôčku a zapáliť.

 • Autom na dovolenku: problémom sa vyhnete s garanciou mobility

  Garancia-mobility-2-X.jpg

  Nie je snáď nič horšie ako to, keď sa vám na dovolenke v zahraničí pokazí auto. Pred cestou do cudziny treba automobil skontrolovať, aby zvládol celú trasu. Napriek tomu sa môže prihodiť nepredvídaná porucha. Čo s tým?

 • Pohodové leto v záhrade: tipy na leňošenie aj zdravý pohyb

  Kika-zahrada-8-X.jpg

  Slnečné a teplé počasie si najlepšie vychutnáme v prírode. Vonku nám nielenže viac chutí, ale si tam aj skvele odpočinieme – či už aktívnym športom, alebo pri posedení s priateľmi. Príjemné miesto na relax vykúzlite ľahko tak na záhrade, ako aj na terase či balkóne. Stačí zopár šikovne zvolených kusov nábytku. Inšpiráciu nájdete napríklad v obchodných domoch Kika.