10 tipov, ako sa v domácnosti treba správne starať o chladničku

08.09.2017, Miloslav Hamsa | Interiéry, domácnosť

Chladnička je základným kameňom každej kuchyne a život bez nej si prakticky nemožno predstaviť. Preto je dôležité nezanedbávať jej údržbu. Pozrite sa na desať praktických tipov, ako o chladničku starať a predĺžiť tak jej životnosť.

 45b-shutterstock_561902914-1-X.jpg

 

Udržiavajte chladničku plnú

Pre správnu funkčnosť chladničky je ideálne, keď je naplnená asi na 70 percent. Ak je prázdna, spotrebuje viac energie na chladenie, navyše chladné potraviny udržiavajú v nej stabilnú teplotu a znižujú celkovú spotrebu. Nenechávajte preto svoju chladničku dlho prázdnu.


Tesnenie musí byť vždy čisté

Gumové tesnenie na ráme dverí treba udržiavať v čistote. Vinou usadených nečistôt alebo dokonca porušenia tesnenia vniká dovnútra viac tepla, čím sa opäť zvyšuje spotreba elektrickej energie. V záhyboch tesnenia sa takisto usádza veľké množstvo baktérií.


Správne umiestnenie je základ

Pre chladničku je ideálna ani veľmi chladné, ani príliš teplé miesto. S každým stupňom prostredia nad 20 °C totiž zvýšite spotrebu o 4-6 percent. Dôležitý je tiež dostatočný priestor okolo spotrebiča, najmä vzadu, odkiaľ chladnička odvádza najviac tepla. Nechajte preto odstup od steny najmenej 20 centimetrov.


Tip: Ak plánujete modernú kuchyňu, správnou voľbou pre vás budú vstavané spotrebiče. Pozrite sa napríklad na vstavané chladničky od výrobcu Mora, ktoré elegantne schováte do svojej kuchynskej linky.


 

Nenechávajte ju dlho otvorenú

Na správnu funkčnosť nikdy nenechávajte príliš dlho otvorené dvere chladničky. Niektoré typy už síce vedia rýchlo znížiť teplotu vo vnútri na tú, akú ste si nastavili, ale každý takýto rýchly výkon chladenia znamená aj viac odobratej elektriny. Správnym a včasným zatváraním dvierok tak môžete ušetriť.


Tip: Moderné chladničky disponujú funkciou AdaptTech, ktorá naruší závan teplého vzduchu zvonku a stráži vnútri stabilné prostredie. Ak si vyberiete niektorú z kombinovaných chladničiek od výrobcu Gorenje, nebudete s otváraním dvierok už mať starosti.


 

Pozor na teplé jedlo

Nikdy do chladničky nevkladajte teplé jedlo. Vždy je nutné potraviny najprv vychladiť na izbovú teplotu a až potom ukladať dovnútra. Každé teplé jedlo značne zníži chlad v chladničke.


Čistota je pol života

Chladnička plná potravín je miestom, kde sa môžu ľahko šíriť rozličné baktérie. Preto raz za mesiac umyte vnútro trebárs roztokom sava či vodou s octom. Vhodná je aj voda s jedlou sódou – tá vodu zmäkčí a má alkalické vlastnosti, vďaka čomu sa nečistoty dôsledne odstránia.


Pravidelne odmrazujte

Námraza hrubšia ako tri milimetre zvyšuje spotrebu energie až o 80 perc. Ak nemáte chladničku, ktorá si s ľadom poradí sama, nezabudnite jej venovať patričnú starostlivosť a pravidelne vnútorný priestor odmrazujte.


Tip: Uvažujete nad kúpou umývačky riadu? Prečítajte si článok 10 dôvodov, prečo si zaobstarať umývačku riadu.


 

Zvoľte si ideálnu teplotu

Nastavenie optimálnej teploty v chladničke je veľmi dôležité. Ideálna je 5 °C v priestore chladničky a -18 °C v mrazničke. Podľa druhu spotrebiča sa však teplota v hornej a spodnej časti chladničky a vo dverách líši, niekedy až o desať stupňov.


Pravidelne za chladničkou vysávajte

Na zadnej strane má chladnička kompresor a kondenzátor, ktoré sa musia udržiavať v čistote. Ak chcete, aby vám fungovala čo najdlhšie, raz za čas očistite zadnú časť od prachu.


Používajte na potraviny nádoby

Šíreniu baktérií v chladničke najlepšie predídete tak, že otvorené potraviny budete vždy dôsledne baliť, prípadne ukladať do plastových škatuliek.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články

 • V bratislavskej Inchebe sa dnes začína veľtrh nábytku Moddom

  Moddom-3-X.jpg

  V Bratislave sa dnes začína 22. medzinárodný veľtrh nábytku, bytových doplnkov a interiérového dizajnu Moddom. Koná sa na výstavisku Incheby v Petržalke a potrvá do nedele 22. októbra.

 • Od látkových roliet po clonové: aké sú nové trendy a možnosti?

  Rolety-clonove-3-X.jpg

  Premýšľate o skrášlení svojho interiéru, no neviete, ako na to? Atmosféru doma netvorí len nábytok, koberčeky a dekorácie, ale aj vaše okno. Zaujímavá, vzorovaná či farebná roleta dokáže zmeniť a pozdvihnúť úroveň vášho príbytku. Alebo hľadáte skôr zatemnenie, ktoré efektívne ochráni okno? Pozrite sa na trendy v roletách.

 • Výhody kombinovanej chladničky spoznáte, keď ju budete používať

  46c-shutterstock_132881702-2-X.jpg

  Kombinované chladničky sa v mnohých domácnostiach tešia veľkej obľube. Ponúkajú totiž niečo navyše – mrazničku, ktorá býva umiestnená nad, ale častejšie pod chladiacou časťou. Aké sú výhody takýchto chladničiek?

 • Z New Yorku do Paríža: úlovky pre cestovateľov a milovníkov diaľav

  New-York-Time-Out-X.jpg

  Láka vás volanie diaľav, ale jediné cestovanie, ktorého sa vám momentálne dostáva, je akurát tak prstom po mape? To nič. Aj doma môžete mať atmosféru, akoby ste boli vo svojich obľúbených destináciách.

 • Ako sa starať o podlahu? Každý materiál potrebuje niečo iné

  Podlaha-cistenie-2-X.jpg

  Denne po nej chodíme v papučiach či topánkach, hráme sa na nej s deťmi alebo našimi zvieracími miláčikmi. Občas ju umyjeme a povysávame. Stačí to však? Ako sa o podlahu doma starať, aby čo najdlhšie vydržala krásna a bez poškodení?

 • Trendy v bývaní pre tohtoročnú jeseň: ako sa doma cítiť dobre

  Hornbach-jesen-5-X.jpg

  Aj bývanie podlieha aktuálnym trendom. Základným pravidlom je cítiť sa doma dobre. Ale aj pohodlné bývanie môže byť moderné a štýlové. Inšpirujte sa svetom bývania, ktorý pre váš interiér vytvorili odborníci z Hornbachu v spolupráci s renomovanými návrhármi. Vdýchnite svojmu interiéru niektorý z jesenných trendov na tento rok.