Ako sa starať o podlahu? Každý materiál potrebuje niečo iné

20.09.2017, Natália Petkáčová | Interiéry, domácnosť

Denne po nej chodíme v papučiach či topánkach, hráme sa na nej s deťmi alebo našimi zvieracími miláčikmi. Občas ju umyjeme a povysávame. Stačí to však? Ako sa o podlahu doma starať, aby čo najdlhšie vydržala krásna a bez poškodení?

Starostlivosť o podlahu je, zdá sa, nanajvýš jednoduchá. Chytíme mop alebo vysávač a ide sa na vec. Lenže veci nie sú také, ako sa na prvý pohľad môžu zdať, a pre údržbu podlahy to platí dvojnásobne. Ošetrovanie závisí od konkrétneho materiálu, z ktorého je vyrobená. Čistiace prostriedky, ktoré používame na betónovú podlahu, nemôžeme použiť napríklad na drevo, pretože by nemuseli stačiť, alebo naopak, chemikálie v prípravku by mohli povrchovú úpravu drevenej podlahy poškodiť.

Podlaha-cistenie-1-X.jpg

Podľa materiálu delíme podlahy na drevené, laminátové, korkové, bambusové, vinylové, podlahy z linolea, z PVC, na kamenné a betónové podlahy. Dôležitým faktorom pri údržbe je aj to, či ide o vonkajšie alebo vnútorné podlahy.

Neexistuje žiadny presný návod, ako často by sa mala podlaha čistiť. Závisí to od frekvencie a znečistenia, keď je potrebné nečistoty odstrániť, aby sa nepoškodila povrchová úprava. A ako sa o podlahu starať? Dodržaním našich odporúčaní predĺžite jej životnosť a pekný vzhľad.


Drevené podlahy

Nohy stoličiek a stolov by ste mali zabezpečiť plstenými podložkami, aby podlahu nepoškriabali. Zabráňte aj priamemu kontaktu podlahy s kovom, ktorý môže vyvolať chemické reakcie, vznik škvŕn či zafarbenie dreva. Všetky nečistoty na podlahe pôsobia ako brúsny papier, preto je dôležité pri vstupoch do domu či bytu umiestniť čistiace zóny na obuv. Pôsobenie vlhkosti a stojatej vody v podobe mokrých topánok či dáždnika je neprípustné. Zabráňte podobným situáciám, pretože môžu spôsobiť napučanie alebo farebné fľaky.

"Na čistenie a údržbu drevených podláh používajte vlhkú, dobre vyžmýkanú handru. Vždy majte pripravené dve vedrá: jedno na čistiace prostriedky a druhé s čistou vodou, ktorú vymeňte zakaždým, keď je už špinavá," odporúča Miroslav Takáč z Nice decor v nákupnom centre pre bývanie Styla pri bratislavských Zlatých pieskoch.

Na čistenie nepoužívajte mydlo alebo saponát. Zadovážte si výrobky špeciálne určené na drevenú podlahu, nikdy ju nečistite iba čistou vodou a handrou z mikrovlákna. "Priebežné alebo údržbové čistenie je potrebné vždy, keď sa podlaha zafúľa. Hrubá špina sa odstráni mopom, plstenou metlou alebo vysávačom," odporúča M. Takáč.


Betónové podlahy

O mikrocementovú betónovú podlahu sa netreba osobitne starať. Vďaka jej štruktúre a sivej farbe bežné nečistoty a prach nie sú výrazne viditeľné, čo udržiava vzhľadovo čistú domácnosť aj v prípade, že sa vám včera nechcelo upratovať. Povrch je špeciálne upravený, a tak možno použiť bežné prípravky na podlahy. Podľa potreby ju stačí ešte pretrieť mopom.

"Na rozdiel od drevenej, bambusovej či inej podlahy, pri ktorých je pravdepodobné, že sa pri páde ťažkého predmetu poškodia, je betónová podlaha vysokoodolná, pretože mikrocementová stierka sa nanáša v siedmich vrstvách," vysvetľuje Miki Kasza z firmy Renit beton. Má výhodu, že v prípade poškodenia netreba meniť celú podlahu.

"Dá sa lokálne opraviť. Toto miesto, samozrejme, už nebude jednoliate, ako keď sa ťahá naraz celá plocha podlahy, ale svojou štruktúrou zapadne do celkového vzhľadu," vysvetľuje odborník.

Betón má unikátne vlastnosti, je charakteristický aj tým, že má vysokú odolnosť voči mrazu, vode a vlhkosti. Je tiež ohňovzdorný a veľmi pevný. Aktuálne patrí k horúcim trendom interiérového vybavenia.


Podlahu ochráni aj poistenie

O podlahu sa treba adekvátne starať, no niektorým poškodeniam, napríklad následkom pádu ťažkého predmetu, sa nedá celkom zabrániť. "Poistnú ochranu pre prípad poškodenia podlahy zabezpečí poistenie nehnuteľnosti. Poistná ochrana platí pre všetky typy podláh bez rozdielu, či ide o keramickú dlažbu, drevené parkety alebo laminátové podlahy. Medzi najčastejšie poistné hlásenia poškodenej podlahy, s ktorými sa na nás klienti obracajú, patria jednoznačne škody súvisiace s vodou – vytopenie práčky či vane, záplavy alebo atmosférické zrážky," hovorí Monika Poracká, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon.

Ak dôjde k poškodeniu podlahy, poisťovňa poskytne náhradu v zmysle preplatenia finančných nákladov, ktoré ste investovali do renovácie podlahovej plochy. Ak by sa však poškodil koberec, takúto škodu by si bolo možné nárokovať v rámci poistenia domácnosti, teda vnútorného vybavenia domu či bytu.

Foto: Andrej Popov

Podobné články

 • V bratislavskej Inchebe sa dnes začína veľtrh nábytku Moddom

  Moddom-3-X.jpg

  V Bratislave sa dnes začína 22. medzinárodný veľtrh nábytku, bytových doplnkov a interiérového dizajnu Moddom. Koná sa na výstavisku Incheby v Petržalke a potrvá do nedele 22. októbra.

 • Od látkových roliet po clonové: aké sú nové trendy a možnosti?

  Rolety-clonove-3-X.jpg

  Premýšľate o skrášlení svojho interiéru, no neviete, ako na to? Atmosféru doma netvorí len nábytok, koberčeky a dekorácie, ale aj vaše okno. Zaujímavá, vzorovaná či farebná roleta dokáže zmeniť a pozdvihnúť úroveň vášho príbytku. Alebo hľadáte skôr zatemnenie, ktoré efektívne ochráni okno? Pozrite sa na trendy v roletách.

 • Výhody kombinovanej chladničky spoznáte, keď ju budete používať

  46c-shutterstock_132881702-2-X.jpg

  Kombinované chladničky sa v mnohých domácnostiach tešia veľkej obľube. Ponúkajú totiž niečo navyše – mrazničku, ktorá býva umiestnená nad, ale častejšie pod chladiacou časťou. Aké sú výhody takýchto chladničiek?

 • Z New Yorku do Paríža: úlovky pre cestovateľov a milovníkov diaľav

  New-York-Time-Out-X.jpg

  Láka vás volanie diaľav, ale jediné cestovanie, ktorého sa vám momentálne dostáva, je akurát tak prstom po mape? To nič. Aj doma môžete mať atmosféru, akoby ste boli vo svojich obľúbených destináciách.

 • Trendy v bývaní pre tohtoročnú jeseň: ako sa doma cítiť dobre

  Hornbach-jesen-5-X.jpg

  Aj bývanie podlieha aktuálnym trendom. Základným pravidlom je cítiť sa doma dobre. Ale aj pohodlné bývanie môže byť moderné a štýlové. Inšpirujte sa svetom bývania, ktorý pre váš interiér vytvorili odborníci z Hornbachu v spolupráci s renomovanými návrhármi. Vdýchnite svojmu interiéru niektorý z jesenných trendov na tento rok.

 • 10 tipov, ako sa v domácnosti treba správne starať o chladničku

  45c-shutterstock_561902914-2-X.jpg

  Chladnička je základným kameňom každej kuchyne a život bez nej si prakticky nemožno predstaviť. Preto je dôležité nezanedbávať jej údržbu. Pozrite sa na desať praktických tipov, ako o chladničku starať a predĺžiť tak jej životnosť.