Ako si správne vybrať klimatizáciu do obytného priestoru?

18.05.2016, Barbora Lučivjanská | Interiéry, domácnosť

Ak si chcete dať do bytu klimatizáciu, mal by to byť dobre premyslený krok. Treba si zvážiť, koľko má dom či byt miestností a aký veľký priestor chcete klimatizovať. Musíte si aj zvoliť správny výkon.

Ako si pomôcť v horúčavách, to vedeli už v starovekých civilizáciách. Napríklad Rimania mali svoje domy napojené na vodovody, teda zdroj studenej vody, ktorá im vychladzovala obydlia. Za vynálezcu klímy sa však považuje Willis Carrier, ktorý zhotovil prvý klimatizačný systém v roku 1902. Jeho klimatizácia fungovala na báze vzduchu, ktorý prechádzal okolo potrubia so studenou vodou. Výber klimatizácii je dnes na trhu mimoriadne široký. Nie je to lacná záležitosť, hoci postupne sa stala pomerne dostupnou. Preto by ste sa mali rozhodnúť pre tú správnu a zdraviu neškodnú.

27b-shutterstock_315233672-klima-1-X.jpg


Najlepšie je vyberať s odborníkom

Ak zvažujete kúpu klimatizácie, treba o nej vedieť to podstatné. Preto je dôležité, aby vám pri výbere poradil odborník, ktorý fundovane odpovie na vaše otázky a zorientuje vás. Pri kúpe klímy v predajni bez odbornej rady hrozí, že v prípade porúch ich nebudete mať s kým riešiť a ich odstránenie vás bude stáť ďalšie peniaze. V predajni s odborníkmi máte záruku, nárok na opravu a servis či dostupnosť náhradných dielcov.

"V prvom rade si treba určiť, ktoré miestnosti chceme klimatizovať. Ďalej zvoliť typ vnútorných jednotiek, ktoré môžu byť nástenné, kazetové a aj iné. Špecialista vám poradí. Vnútorné jednotky sú vždy prepojené inštalačným vedením s vonkajšou kondenzačnou jednotkou. Treba si premyslieť, kde by vám vyhovovalo umiestnenie jednotiek, pričom výhodnejšie je mať čo najkratšiu trasu. V režime chladenia vnútorná jednotka prirodzene vytvára kondenz, je to voda skondenzovaná zo vzdušnej vlhkosti, ktorú treba potrubím niekam odviesť. Opäť platí, že čím kratšia trasa, tým lepšie. Kondenz možno odviezť napríklad do umývadla napojením sa na sifón, prípadne von do exteriéru, ale s tým si odborná inštalačná firma hravo poradí," vysvetľuje odborník zo spoločnosti Nepa Slovakia Radovan Havlovič.


Veľkosť miestnosti rozhoduje

"Pri výbere klimatizačného zariadenia a najmä dimenzovaní jeho výkonu je vždy nevyhnutné aspoň približne poznať tepelnú záťaž konkrétneho priestoru," pokračuje R. Havlovič. Klimatizovaný priestor sa určí prepočtom na rozlohu obytnej plochy, zhruba 1 kilowatt výkonu na 10 m².

Aby klíma podala efektívny výkon, treba ju dobre umiestniť. Na vykurovanie i chladenie miestnosti je ideálnym miestom rovná stena a umiestnenie približne 10 centimetrov pod stropom. V bytoch a domoch sú klimatizácie vo výške 2 až 2,5 metra. Nesprávne umiestnenie môže viesť k zvýšenej hlučnosti či nesprávnej distribúcii vzduchu do klimatizovaného priestoru, čo má za následok plytvanie elektrinou alebo spôsobuje prievan.

Klima-dreamstime-X.jpg


Zdravie na prvom mieste

Pre naše zdravie sú dôležité filtre vo vnútornej jednotke. Každá klímatizácia má základný filter, no niektoré obsahujú aj doplnkové, s vyšším stupňom filtrácie. Napríklad uhlíkový rýchlo pohlcuje nepríjemné zápachy. Klimatizácie Sinclair majú aj filter s katechínom, ktorý má antioxidačné a sterilizačné účinky. Ďalej je to filter s iontami striebra, ktorý ničí až 99 percent baktérií, či elektrostatický filter na prach, čo dokáže zachytiť až 85 perc. nečistôt. Okrem klimatizovania miestnosti tak klimatizácie Sinclair môžu aj čistiť vzduch.

Foto: Shutterstock, Dreamstime

Podobné články