Koloniálny štýl bývania neulahodí len cestovateľom. Presvedčte sa

12.03.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Lákajú vás exotické diaľky a nové dobrodružstvá? Radi spomínate na zážitky z výletov a nechávate sa unášať príbehmi slávnych cestovateľov? Preneste si zámorskú atmosféru aj do svojho bývania a stavte na koloniálny štýl. Moderný koloniálny štýl už dávno nie je len o zapratanom interiéri plnom starožitností.

História koloniálneho štýlu siaha do čias, keď svetobežníci podnikali výpravy do nepoznaných miest. Manželky zástupcov európskych krajín prelínali svoj vkus s tým, čo ponúkala domorodá kultúra. Vznikol tak osobitý štýl, ktorý vonia diaľkami a prebúdza v nás chuť cestovať do neznáma. Moderný koloniálny štýl je nasledovateľom klasického, ktorý vznikol miešaním európskych a exotických prvkov počas kolonializmu od 16. do polovice 20. storočia.

Kika-kolinialny-styl-2-X.jpg


Poctivá remeselná práca

Nábytok v koloniálnom štýle je typický svojou masívnosťou a štýlom, aký vo vás prebudí snívanie o prírode a diaľavách. Dýchne na nás starodávnymi a zároveň aj modernými prvkami. Jeho neprehliadnuteľnosť je zaručená. Je totiž pozoruhodný a zároveň udomácnený.

Kika-kolinialny-styl-9-X.jpg

Kika-kolinialny-styl-6-X.jpg   Kika-kolinialny-styl-5-X.jpg

A splní presne to, čo od neho očakávate. Pôsobí veľmi príjemne a útulne, naplní váš domov rodinnou pohodou a neopakovateľnou atmosférou. Hoci naoko pôsobí možno strohejšie, má zaujímavo riešené detaily, ktoré ho zjemňujú. Tento štýl nábytku je charakteristický vôňou dreva, krásne tvarovanými líniami, hrejivými farbami a poctivou remeselnou prácou.

Kika-kolinialny-styl-7-X.jpg

Kika-kolinialny-styl-3-X.jpg   Kika-kolinialny-styl-4-X.jpg

Tip: Vyskúšajte v interiéri štýlové lampy či lustre, inšpirované petrolejkami. Jednoducho predmety, na ktorých vidieť zub času, ale ich kvalitné vyhotovenie poslúži k správnej atmosfére. Poobzerajte sa, či vám nezostali kdesi doma staré kolesá, debničky či starodávne obrazy.

Kika-kolinialny-styl-8-X.jpg


Znaky moderného koloniálneho štýlu

 • Vyžaruje teplo a vyznačuje sa maximálnym použitím dreva v interiéri, často i na celoplošných obkladoch stien.
 • Plávajúca podlaha s dizajnom dreva, s dostatočne znateľnou štruktúrou. Drevom sa dá pokryť dokonca aj stena. Je hlavným stavebným materiálom pre nábytok, kovanie s nádychom medi alebo čiernej farby.
 • Čo sa týka nábytku, prevláda mahagónový exotický, ťažký drevený nábytok a strohé kusy nábytku, doplnené exotickými doplnkami.
 • Lacnejšou verziou je bambusový nábytok, ku ktorému voľte elegantnejšie doplnky, napríklad zlaté akcenty.
 • Z farieb dominujú tmavé odtiene hnedej, šedej, terakotovej až po výraznú žltú a khaki.
 • Z ďalších materiálov, ktoré sa v interiéri využívajú, je napríklad ratan či juta.
 • Inšpiráciou môže byť aj safari štýl.
 • Stavte na eleganciu a minimum ornamentov, tento štýl je charakterizovaný čistými líniami a tlmeným výrazom.
 • Podlahu ozdobia rohože, býčie kože či koberce.
 • Dekoračné látky a vankúše by mali byť v prírodných farbách, jednoliatosť interiéru narušíte exotickými vzormi, príp. doplnkami vo forme sošiek.
 • Tú správnu atmosféru môžete doladiť kvetinami, samozrejme, tými exotickými ako napríklad strelícia, medinila či vrísea.

Kika-kolinialny-styl-10-X.jpg

Kika-kolinialny-styl-1-X.jpg

Viac inšpirácií nájdete na www.kika.sk.

Foto: Kika

Podobné články