Kto si raz dá kávu z domáceho kávovaru, zostane mu už verný

28.11.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Pre každého, ktorý si rád dopraje dúšok skvelej kávy, je domáci kávovar priam nevyhnutnosťou. Aké kritériá, odhliadnuc od ceny, by ste pri jeho výbere mali brať do úvahy? V tomto stručnom, jasnom a výstižnom článku vám poradíme.

Kavovar-1-X.jpg 

Typy kávovarov

Na trhu nájdete niekoľko typov kávovarov, manuálnych aj automatických. Rozlišujeme tieto druhy kávovarov:

Pákové kávovary
Často ich vidíme v reštauráciách, baroch a podobných podnikoch. Dáva sa do nich čerstvo pomletá káva, ktorá sa utlačí a uzavrie do hlavice kávovaru. Množstvo vody, určenej na preliatie, sa dá na kávovare regulovať.

Moka kávovary
Skladajú sa z troch častí. V spodnej sa varí voda, ktorá vplyvom zvyšujúcej sa teploty a tlaku prechádza do strednej časti s pomletou kávou, a dostáva sa až do tretej, najvrchnejšej sekcie. Ide o celkom jednoduchú prípravu, chuť kávy je navyše veľmi podobná espressu.

Kávovary na kapsuly sú veľmi populárnym riešením, pretože príprava kávy je v nich veľmi jednoduchá, stačí len vložiť kapsuly a spustiť stroj. Pripravíte v ňom rozličné druhy kávy, avšak len s kapsulami príslušnej značky.

Vstavané kávovary sú variantom najmä pre nadštandardné domácnosti, ktorých majitelia si dávajú záležať na celistvom vzhľade kuchyne. Ide o nastaviteľné a automatické prístroje so zabudovaným mlynčekom, s nádržou na vodu a dokonca s ohrievačmi na kávu aj teplú vodu.


Funkcie, ktoré využijete

O chuti obľúbeného nápoja nerozhoduje len kvalita samotnej kávy, ale aj spôsob prípravy. A jeho neoddeliteľnou súčasťou je správne pripravená voda. Jej ideálna teplota je pre rozličné druhy káv charakteristická, no väčšinou sa pohybuje v intervale od 85 do 95 °C. Vriacou vodou by sa káva zalievať nemala, inak bude nápoj horký. V modernejších kávovaroch vyššej triedy sa dá teplota vody nastaviť, čo zlepšuje nielen komfort prípravy, ale aj chuť samotnej kávy.

Ďalšie doplnkové funkcie kávovarov, ktoré by ste mohli využiť, sú napríklad:

 • dotykový displej, ktorého výhodou je intuitívnosť a prehľad v ovládaní,
 • trysky s polohovateľnou úpravou výšky v prípade rôzne vysokých šálok,
 • nastaviteľné zapnutie a vypnutie, umožňujúce prednastaviť kávovar na presne určený čas.

Foto: Siemens

Podobné články

 • V bratislavskej Inchebe sa dnes začína veľtrh nábytku Moddom

  Moddom-3-X.jpg

  V Bratislave sa dnes začína 22. medzinárodný veľtrh nábytku, bytových doplnkov a interiérového dizajnu Moddom. Koná sa na výstavisku Incheby v Petržalke a potrvá do nedele 22. októbra.

 • Od látkových roliet po clonové: aké sú nové trendy a možnosti?

  Rolety-clonove-3-X.jpg

  Premýšľate o skrášlení svojho interiéru, no neviete, ako na to? Atmosféru doma netvorí len nábytok, koberčeky a dekorácie, ale aj vaše okno. Zaujímavá, vzorovaná či farebná roleta dokáže zmeniť a pozdvihnúť úroveň vášho príbytku. Alebo hľadáte skôr zatemnenie, ktoré efektívne ochráni okno? Pozrite sa na trendy v roletách.

 • Výhody kombinovanej chladničky spoznáte, keď ju budete používať

  46c-shutterstock_132881702-2-X.jpg

  Kombinované chladničky sa v mnohých domácnostiach tešia veľkej obľube. Ponúkajú totiž niečo navyše – mrazničku, ktorá býva umiestnená nad, ale častejšie pod chladiacou časťou. Aké sú výhody takýchto chladničiek?

 • Z New Yorku do Paríža: úlovky pre cestovateľov a milovníkov diaľav

  New-York-Time-Out-X.jpg

  Láka vás volanie diaľav, ale jediné cestovanie, ktorého sa vám momentálne dostáva, je akurát tak prstom po mape? To nič. Aj doma môžete mať atmosféru, akoby ste boli vo svojich obľúbených destináciách.

 • Ako sa starať o podlahu? Každý materiál potrebuje niečo iné

  Podlaha-cistenie-2-X.jpg

  Denne po nej chodíme v papučiach či topánkach, hráme sa na nej s deťmi alebo našimi zvieracími miláčikmi. Občas ju umyjeme a povysávame. Stačí to však? Ako sa o podlahu doma starať, aby čo najdlhšie vydržala krásna a bez poškodení?

 • Trendy v bývaní pre tohtoročnú jeseň: ako sa doma cítiť dobre

  Hornbach-jesen-5-X.jpg

  Aj bývanie podlieha aktuálnym trendom. Základným pravidlom je cítiť sa doma dobre. Ale aj pohodlné bývanie môže byť moderné a štýlové. Inšpirujte sa svetom bývania, ktorý pre váš interiér vytvorili odborníci z Hornbachu v spolupráci s renomovanými návrhármi. Vdýchnite svojmu interiéru niektorý z jesenných trendov na tento rok.