Od látkových roliet po clonové: aké sú nové trendy a možnosti?

18.10.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Premýšľate o skrášlení svojho interiéru, no neviete, ako na to? Atmosféru doma netvorí len nábytok, koberčeky a dekorácie, ale aj vaše okno. Zaujímavá, vzorovaná či farebná roleta dokáže zmeniť a pozdvihnúť úroveň vášho príbytku. Alebo hľadáte skôr zatemnenie, ktoré efektívne ochráni okno? Pozrite sa na trendy v roletách.

Tienenie je dôležitou súčasťou domácností, pretože umožňuje ľubovoľnú reguláciu slnečného svitu a dostatočný komfort. Rolety si môžete zaobstarať buď vnútorné (interiérové), alebo vonkajšie (exteriérové), ktorým sa niekedy hovorí aj predokenné.

Rolety-clonove-2-X.jpg

 Clonové rolety, pohľad zvnútra


 

Interiérové rolety

Interiérové rolety majú tú výhodu, že sú cenovo dostupné, ľahko sa montujú a dajú sa vybrať zo širokej palety farieb a vzorov. Doladiť tak dokážu prakticky akýkoľvek, aj atypický interiér. Dostupné sú tiež s motívmi, aké skrášlia izbu vašich detí.

Okrem dizajnu si môžete ľubovoľne zvoliť svetelnú priepustnosť látky, od tých najpriehľadnejších, pripomínajúcich záclony, až po úplne zatemňujúce látky, tzv. blackout rolety. Rolety sa dajú ovládať ručne aj automaticky, pomocou elektrického ovládania. Látkové rolety sú evergreen, aký nesklame nikdy. Ak hľadáte zaujímavý a zároveň funkčný doplnok do interiéru, kúpte si zaujímavo vzorovanú roletu podľa svojho gusta.


Exteriérové rolety

Predokenné rolety majú hneď niekoľko výhod. Nielenže sa hodia k fasáde a dodávajú domu moderný vzhľad, ale pôsobia aj ako optická bariéra a chráni vaše súkromie a bezpečnosť. Okrem toho, že výborne tienia, šetria takisto energiu, pretože v lete zabraňujú prehrievaniu interiéru a v zime zas unikaniu tepla. Oceníte ich tiež v prípade, že máte okná do rušnej ulice, rolety totiž pôsobia ako zvuková izolácia.

Vonkajšie rolety sa dajú ovládať manuálne pomocou kľuky alebo šnúry, alebo automaticky, keď sa stačí dotknúť tlačidla na ovládači či mobile, a motor rolety sám stiahne.


Vyskúšajte moderné clonové rolety

Popri klasických vonkajších roletách z plastu či hliníka sú v poslednom čase čoraz obľúbenejšie clonové rolety. Tie majú špeciálnu látku, cez ktorú nevidno dovnútra, ale von cez ne pohodlne uvidíte. Látka je veľmi odolná nielen voči slnečným lúčom, ale aj voči teplu, ktoré zachytáva. Interiér sa vďaka jej termoregulačnému efektu neprehrieva.

Rolety-clonove-1-X.jpg

 Clonové rolety, pohľad zvonku


 

Výber roliet do domácnosti je široký a každému sa páči niečo iné. Či si už zvolíte vonkajšie či vnútorné, clonové alebo klasické látkové žalúzie, môžete sa tešiť na pohodlnú reguláciu slnečného svitu.

Foto: Isotra, a.s.

Podobné články