Päť tipov, ako si zariadiť bývanie vo vidieckom provensálskom štýle

28.06.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Túžite v bývaní po zmene, ale neviete, v akom štýle si zariadiť svoj domov? Ak je vám blízka romantika, pokoj a pohoda, provensálsky vidiecky štýl je presne pre vás.

Bývanie v štýle vidieckeho Provensálska vo Francúzsku je synonymom pokojného života na vidieku, ktorý je protikladom uponáhľaného moderného sveta. Jeho cieľom je vytvoriť z priestoru útulné miesto pre život, kde cítiť teplo domova. Obľubujú ho rodinne založení ľudia a romantici. Nádych vidieckeho štýlu si môžete preniesť do bytu aj bez nákladnej rekonštrukcie. Inšpirujte sa našimi tipmi a zútulnite si bývanie.

Tempo-Kondela-1-X.jpg


Ošúchaný nábytok

Pre provensálsky vidiecky štýl je najvhodnejší veľký masívny nábytok. Najlepšie taký, aký nájdete na povale a natriete nabielo. Ak bude vyzerať opotrebovane a ošúchane najmä na rohoch, trafili ste do čierneho. Ošúchané predmety sú totiž ideálne na vytvorenie autentického vidieckeho vzhľadu.


Voňavá levanduľa

Levanduľa je typickou rastlinou provensálskeho štýlu a zároveň najbežnejšou dekoráciou. Či sa už rozhodnete pre živú kytičku alebo sušené kvety, zaručene vám byt naplnia krásnou vôňou. S levanduľou súvisí aj fialová farba doplnkov, ktorá je v provensálskom štýle veľmi populárna. Fialové dekorácie vo vidieckom štýle teraz ponúka aj Kik leták.

Byvanie-1-Kik-X.jpg


Prírodné a pastelové farby

Základnou farbou vidieckeho štýlu je biela na veľkých plochách, teda stenách a nábytku. Z farieb doplnkov sú vhodné okrem spomínanej fialovej prírodné a pastelové farby ako svetložltá, nevädzovomodrá, jemná jablkovozelená a odtiene ružovej.


Textílie s kvetmi

Vankúše, obrusy či závesy by mali byť v svetlých farbách a zhotovené z kvalitných prírodných materiálov. Vhodným motívom sú kvety či výšivky zobrazujúce vidiecke krajinky. Čo sa týka kobercov, najvhodnejšie sú malé a z prírodných vláken, napríklad zo sisalu a z kokosa.


Nostalgické doplnky

Vhodnými doplnkami provensálskeho štýlu sú prútené košíky, vankúše, kvety, porcelán, zrkadlá, svietniky a vonné sviečky, staré čierno-biele fotografie a knihy. Inšpiráciu môžete nájsť na babkinej povale, ale skvelé nápady ponúka aj aktuálny Tesco leták či online letáky predajcov nábytku a bytových doplnkov.

Byvanie-1-Tesco-X.jpg

Ilustračné foto: Tempo Kondela

Podobné články

 • Viete, aké sú charakteristické interiérové trendy pre rok 2018?

  Nabytok-atptrade-2-X.jpg

  Ako a čím sa prejaví nový rok v našich domovoch? Čo bude in a naopak, čoho by sme sa mali vzdať? Osobné preferencie sú síce najlepším barometrom, no vždy je sa čím inšpirovať. Tak to skúste aj teraz – nebojte sa nových dotykov, ktoré osviežia váš domov. Toto sú horúce interiérové trendy roku 2018.

 • Postele sú oázou relaxu. Čo všetko sa dá na nich ešte vylepšiť?

  drevona-sk-2-X.jpg

  Po náročnom dni je práve posteľ vysnenou oázou pokoja, mieru a relaxu. Posteľ poznali už starí Egypťania, v Perzii mali dokonca vodné postele už pred niekoľkými tisíckami rokov. Čo ďalšie sme sa dozvedeli z histórie úžasného vynálezu zvaného posteľ?

 • Cech podlahárov robí aj odborné posudky na podlahárske práce

  Podlahy-stubau-sk-2-X.jpg

  Podlaha patrí k najviac exponovaným častiam domácností, preto sa oplatí investovať do kvality. Reklamácia podlahy totiž nie je jednoduchá a zákazník s ňou nemusí u predajcu či dodávateľa pochodiť.

 • Kto si raz dá kávu z domáceho kávovaru, zostane mu už verný

  Kavovar-2-X.jpg

  Pre každého, ktorý si rád dopraje dúšok skvelej kávy, je domáci kávovar priam nevyhnutnosťou. Aké kritériá, odhliadnuc od ceny, by ste pri jeho výbere mali brať do úvahy? V tomto stručnom, jasnom a výstižnom článku vám poradíme.

 • V bratislavskej Inchebe sa dnes začína veľtrh nábytku Moddom

  Moddom-3-X.jpg

  V Bratislave sa dnes začína 22. medzinárodný veľtrh nábytku, bytových doplnkov a interiérového dizajnu Moddom. Koná sa na výstavisku Incheby v Petržalke a potrvá do nedele 22. októbra.

 • Od látkových roliet po clonové: aké sú nové trendy a možnosti?

  Rolety-clonove-3-X.jpg

  Premýšľate o skrášlení svojho interiéru, no neviete, ako na to? Atmosféru doma netvorí len nábytok, koberčeky a dekorácie, ale aj vaše okno. Zaujímavá, vzorovaná či farebná roleta dokáže zmeniť a pozdvihnúť úroveň vášho príbytku. Alebo hľadáte skôr zatemnenie, ktoré efektívne ochráni okno? Pozrite sa na trendy v roletách.