Päť tipov, ako si zariadiť bývanie vo vidieckom provensálskom štýle

28.06.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Túžite v bývaní po zmene, ale neviete, v akom štýle si zariadiť svoj domov? Ak je vám blízka romantika, pokoj a pohoda, provensálsky vidiecky štýl je presne pre vás.

Bývanie v štýle vidieckeho Provensálska vo Francúzsku je synonymom pokojného života na vidieku, ktorý je protikladom uponáhľaného moderného sveta. Jeho cieľom je vytvoriť z priestoru útulné miesto pre život, kde cítiť teplo domova. Obľubujú ho rodinne založení ľudia a romantici. Nádych vidieckeho štýlu si môžete preniesť do bytu aj bez nákladnej rekonštrukcie. Inšpirujte sa našimi tipmi a zútulnite si bývanie.

Tempo-Kondela-1-X.jpg


Ošúchaný nábytok

Pre provensálsky vidiecky štýl je najvhodnejší veľký masívny nábytok. Najlepšie taký, aký nájdete na povale a natriete nabielo. Ak bude vyzerať opotrebovane a ošúchane najmä na rohoch, trafili ste do čierneho. Ošúchané predmety sú totiž ideálne na vytvorenie autentického vidieckeho vzhľadu.


Voňavá levanduľa

Levanduľa je typickou rastlinou provensálskeho štýlu a zároveň najbežnejšou dekoráciou. Či sa už rozhodnete pre živú kytičku alebo sušené kvety, zaručene vám byt naplnia krásnou vôňou. S levanduľou súvisí aj fialová farba doplnkov, ktorá je v provensálskom štýle veľmi populárna. Fialové dekorácie vo vidieckom štýle teraz ponúka aj Kik leták.

Byvanie-1-Kik-X.jpg


Prírodné a pastelové farby

Základnou farbou vidieckeho štýlu je biela na veľkých plochách, teda stenách a nábytku. Z farieb doplnkov sú vhodné okrem spomínanej fialovej prírodné a pastelové farby ako svetložltá, nevädzovomodrá, jemná jablkovozelená a odtiene ružovej.


Textílie s kvetmi

Vankúše, obrusy či závesy by mali byť v svetlých farbách a zhotovené z kvalitných prírodných materiálov. Vhodným motívom sú kvety či výšivky zobrazujúce vidiecke krajinky. Čo sa týka kobercov, najvhodnejšie sú malé a z prírodných vláken, napríklad zo sisalu a z kokosa.


Nostalgické doplnky

Vhodnými doplnkami provensálskeho štýlu sú prútené košíky, vankúše, kvety, porcelán, zrkadlá, svietniky a vonné sviečky, staré čierno-biele fotografie a knihy. Inšpiráciu môžete nájsť na babkinej povale, ale skvelé nápady ponúka aj aktuálny Tesco leták či online letáky predajcov nábytku a bytových doplnkov.

Byvanie-1-Tesco-X.jpg

Ilustračné foto: Tempo Kondela

Podobné články