Päť tipov, ako si zariadiť bývanie vo vidieckom provensálskom štýle

28.06.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Túžite v bývaní po zmene, ale neviete, v akom štýle si zariadiť svoj domov? Ak je vám blízka romantika, pokoj a pohoda, provensálsky vidiecky štýl je presne pre vás.

Bývanie v štýle vidieckeho Provensálska vo Francúzsku je synonymom pokojného života na vidieku, ktorý je protikladom uponáhľaného moderného sveta. Jeho cieľom je vytvoriť z priestoru útulné miesto pre život, kde cítiť teplo domova. Obľubujú ho rodinne založení ľudia a romantici. Nádych vidieckeho štýlu si môžete preniesť do bytu aj bez nákladnej rekonštrukcie. Inšpirujte sa našimi tipmi a zútulnite si bývanie.

Tempo-Kondela-1-X.jpg


Ošúchaný nábytok

Pre provensálsky vidiecky štýl je najvhodnejší veľký masívny nábytok. Najlepšie taký, aký nájdete na povale a natriete nabielo. Ak bude vyzerať opotrebovane a ošúchane najmä na rohoch, trafili ste do čierneho. Ošúchané predmety sú totiž ideálne na vytvorenie autentického vidieckeho vzhľadu.


Voňavá levanduľa

Levanduľa je typickou rastlinou provensálskeho štýlu a zároveň najbežnejšou dekoráciou. Či sa už rozhodnete pre živú kytičku alebo sušené kvety, zaručene vám byt naplnia krásnou vôňou. S levanduľou súvisí aj fialová farba doplnkov, ktorá je v provensálskom štýle veľmi populárna. Fialové dekorácie vo vidieckom štýle teraz ponúka aj Kik leták.

Byvanie-1-Kik-X.jpg


Prírodné a pastelové farby

Základnou farbou vidieckeho štýlu je biela na veľkých plochách, teda stenách a nábytku. Z farieb doplnkov sú vhodné okrem spomínanej fialovej prírodné a pastelové farby ako svetložltá, nevädzovomodrá, jemná jablkovozelená a odtiene ružovej.


Textílie s kvetmi

Vankúše, obrusy či závesy by mali byť v svetlých farbách a zhotovené z kvalitných prírodných materiálov. Vhodným motívom sú kvety či výšivky zobrazujúce vidiecke krajinky. Čo sa týka kobercov, najvhodnejšie sú malé a z prírodných vláken, napríklad zo sisalu a z kokosa.


Nostalgické doplnky

Vhodnými doplnkami provensálskeho štýlu sú prútené košíky, vankúše, kvety, porcelán, zrkadlá, svietniky a vonné sviečky, staré čierno-biele fotografie a knihy. Inšpiráciu môžete nájsť na babkinej povale, ale skvelé nápady ponúka aj aktuálny Tesco leták či online letáky predajcov nábytku a bytových doplnkov.

Byvanie-1-Tesco-X.jpg

Ilustračné foto: Tempo Kondela

Podobné články

 • V bratislavskej Inchebe sa dnes začína veľtrh nábytku Moddom

  Moddom-3-X.jpg

  V Bratislave sa dnes začína 22. medzinárodný veľtrh nábytku, bytových doplnkov a interiérového dizajnu Moddom. Koná sa na výstavisku Incheby v Petržalke a potrvá do nedele 22. októbra.

 • Od látkových roliet po clonové: aké sú nové trendy a možnosti?

  Rolety-clonove-3-X.jpg

  Premýšľate o skrášlení svojho interiéru, no neviete, ako na to? Atmosféru doma netvorí len nábytok, koberčeky a dekorácie, ale aj vaše okno. Zaujímavá, vzorovaná či farebná roleta dokáže zmeniť a pozdvihnúť úroveň vášho príbytku. Alebo hľadáte skôr zatemnenie, ktoré efektívne ochráni okno? Pozrite sa na trendy v roletách.

 • Výhody kombinovanej chladničky spoznáte, keď ju budete používať

  46c-shutterstock_132881702-2-X.jpg

  Kombinované chladničky sa v mnohých domácnostiach tešia veľkej obľube. Ponúkajú totiž niečo navyše – mrazničku, ktorá býva umiestnená nad, ale častejšie pod chladiacou časťou. Aké sú výhody takýchto chladničiek?

 • Z New Yorku do Paríža: úlovky pre cestovateľov a milovníkov diaľav

  New-York-Time-Out-X.jpg

  Láka vás volanie diaľav, ale jediné cestovanie, ktorého sa vám momentálne dostáva, je akurát tak prstom po mape? To nič. Aj doma môžete mať atmosféru, akoby ste boli vo svojich obľúbených destináciách.

 • Ako sa starať o podlahu? Každý materiál potrebuje niečo iné

  Podlaha-cistenie-2-X.jpg

  Denne po nej chodíme v papučiach či topánkach, hráme sa na nej s deťmi alebo našimi zvieracími miláčikmi. Občas ju umyjeme a povysávame. Stačí to však? Ako sa o podlahu doma starať, aby čo najdlhšie vydržala krásna a bez poškodení?

 • Trendy v bývaní pre tohtoročnú jeseň: ako sa doma cítiť dobre

  Hornbach-jesen-5-X.jpg

  Aj bývanie podlieha aktuálnym trendom. Základným pravidlom je cítiť sa doma dobre. Ale aj pohodlné bývanie môže byť moderné a štýlové. Inšpirujte sa svetom bývania, ktorý pre váš interiér vytvorili odborníci z Hornbachu v spolupráci s renomovanými návrhármi. Vdýchnite svojmu interiéru niektorý z jesenných trendov na tento rok.