Pracujete z domu? Zariaďte si pracovný kútik, aký potrebujete

27.02.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Ak chcete prácou z domu dosahovať čo najefektívnejšie pracovné výkony, musíte si vytvoriť harmonické prostredie. Pre každého to znamená niečo úplne iné.

Ak máte doma miestnosť vyčlenenú na tieto účely, vyhrali ste. Čo však v prípade, ak pracovňa musí byť súčasťou obývacej miestnosti, prípadne spálne? Nemusíte zúfať, pracovňu si môžete oddeliť. Existuje niekoľko možností. Jednou z nich je paraván, ktorý môže plniť nielen úžitkovú, ale aj dekoratívnu funkciu. Voľte paravány v bledých odtieňoch. Ak za paraván dáte lampu, vyčarí vám príjemnú hru svetiel a tieňov. Ďalšou možnosťou sú posuvné šatníkové dvere z mliečneho skla, ktoré prepustia svetlo. Dobrou voľbou na oddelenie priestoru sú aj knižnice či regály s kvetmi.

Kika-pracovny-kutik-3-X.jpg


Čo patrí k pohodovej kancelárii?

 • Pokojnejšie miesto. Chcete sa sústrediť? Dajte si pozor na všetky rušivé elementy. Televízia do kancelárie rozhodne nepatrí.
 • Striedme doplnky. Aj kanceláriu môže spríjemniť pár doplnkov. Napríklad kvety sú vždy príjemným spestrením a navyše pohľad na zelenú farbu upokojuje oči.

Kika-pracovny-kutik-1-X.jpg

 • Dostatok denného svetla. Ak ho máte málo, začne vás čoskoro bolieť hlava a môžu vás páliť oči. Keď už treba svietiť, dôležité je vybrať si osvetlenie so správnym uhlom svietenia na vašu pracovnú plochu.

Kika-pracovny-kutik-2-X.jpg

 • Šikovné úložné priestory. Na zakladače, dokumenty a ďalšie drobností sú ako stvorené šikovné regály, skrinky, police, komody a pojazdné kontajnery.

Kika-pracovny-kutik-4-X.jpg   Kika-pracovny-kutik-5-X.jpg

 • Svieži vzduch. Postarajte sa o dobré vetranie. Ak vám je počas práce príliš teplo, veľa toho neurobíte.
 • Poriadok s káblami. Počítač, tlačiareň, nabíjačka... Všetko má svoj kábel, s tým treba počítať. Pripravte si otvor v stole, prípadne lištu alebo aspoň svorku, aby sa káble chránili pred poškodením.


Rozliční ľudia, rozličné potreby

Tvoriví a kreatívni
Kreatívci, doprajte svojim myšlienkam voľnosť a privolajte si nápady. Máte vyslovene tvorivú prácu? Vymýšľate často niečo nové? Orientujte sa na svetlé farby, vzdušnosť a dostatok priestoru, v ktorom vás nebude nič zväzovať.

Kika-pracovny-kutik-6-X.jpg

Ak na vás biela pôsobí príliš sterilne, rozbite ju doplnkami. Nápaditý koberec alebo obrazy, napríklad aj zo svojej dielne, nenechajú pracovňu chladnou. Všetko však s citom.

Kika-pracovny-kutik-7-X.jpg

Analytici, zbystrite

Analytici, urobte si vo všetkom poriadok. Pracujete s údajmi a čísla sú vašou každodennou rutinou? Potom stavte na tlmenejšie farby. Vhodnejší bude menší priestor, kde sa vaša hlava nebude zbytočne vznášať v oblakoch. Ak je pracovňa súčasťou inej miestnosti, premaľujte jednu stenu, kde je pracovný kút umiestnený. Ak sa to nedá, zvoľte nábytok z tmavého dreva, prípadne kovu. Pozor však na zvyšné zariadenie v byte, všetko musí spolu ladiť.

Kika-pracovny-kutik-8-X.jpg

Pre náročných
Primárnym kritériom pri výbere nábytku do pracovne je väčšinou praktickosť, no netreba zabúdať ani na luxus. Sú typy ľudí, ktorí si potrpia na nadčasovosť a eleganciu aj v pracovni.

Kika-pracovny-kutik-9-X.jpg

O nevšedný dizajn sa postará jedinečný štýl a atypické riešenia nábytku. Sekretár z masívneho dreva ocenia aj nároční. Vďaka svojmu dizajnu sa stane dominantou každej miestnosti. Navyše, zásuvka s originálnou koženou úchytkou a polička poskytujú priestor na odloženie drobností. Luxusná atmosféra a komfort sa prejavuje aj kancelárskymi stoličkami z tmavej kože.

Kika-pracovny-kutik-10-X.jpg


Myslite na seba

Dizajn a funkčnosť nie sú všetko. Nezabúdajte aj na seba, veď pri práci presedíte niekedy dlhé hodiny. O tom, aký by mal byť ten pravý stôl, rozhoduje veľa faktorov. Všeobecne by sa dalo povedať, že dôležitú úlohu zohráva stabilita a praktickosť stola. Dbajte na kvalitné materiály a dostatočný osobný priestor. Rozmery pracovnej plochy stola by mali byť najmenej 140 x 70 centimetrov. Dôležitá je aj výška, ktorá sa odvíja od výšky sediaceho, optimálna je 69-76 cm.

Kika-pracovny-kutik-11-X.jpg

Ak je práca z domu vašou dennou rutinou, oplatí sa investovať do stola s regulovateľnou pracovnou doskou. Body k dobru majú stoly so šikovným odkladacím riešením pre všetky pracovné drobnosti. Verte, pár zásuviek navyše nie je nikdy na škodu.

Kika-pracovny-kutik-12-X.jpg

Možno ešte zásadnejšou vecou ako pracovný stôl je stolička. Pri dlhodobom sedení je absolútne nevyhnutné, aby bola ergonomicky správne tvarovaná, mala polohovateľnú výšku sedadla aj lakťových opierok. Základom pohodlného sedenia je aj sedák z kvalitného materiálu. Najmä v lete oceníte priedušnosť či možnosť zloženia poťahu na pranie. Pevná konštrukcia a synchrónny mechanizmus sú zárukou kvality.

Kika-pracovny-kutik-13-X.jpg   Kika-pracovny-kutik-14-X.jpg   Kika-pracovny-kutik-15-X.jpg

Ešte viac nápadov hľadajte na www.kika.sk.

Foto: Kika

Podobné články

 • Koloniálny štýl bývania neulahodí len cestovateľom. Presvedčte sa

  Kika-kolinialny-styl-11-X.jpg

  Lákajú vás exotické diaľky a nové dobrodružstvá? Radi spomínate na zážitky z výletov a nechávate sa unášať príbehmi slávnych cestovateľov? Preneste si zámorskú atmosféru aj do svojho bývania a stavte na koloniálny štýl. Moderný koloniálny štýl už dávno nie je len o zapratanom interiéri plnom starožitností.

 • Zopár tipov, ako z konvenčného vyčariť doma cool interiér

  Fototapeta-2-X.jpg

  Bývanie by v ideálnom prípade nemalo nudiť, ale baviť. Mnohé interiéry sú však pomerne nudné, hoci sa ich majiteľom ponúka niekoľko možností, ako to zmeniť. Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi a zariaďte si svoju domácnosť moderne, účelne a príjemne.

 • Vyberáte si obrazy do bytu? Tu sú rady, na čo nezabudnúť

  Obraz-2-X.jpg

  Chcete si domácnosť oživiť niečím netradičným? Vhodnou voľbou by mohlo byť výtvarné umenie, jeden z historicky najstarších prejavov ľudskej obrazotvornosti. Výber obrazu by sa však nemal obmedzovať len na voľbu podľa farby či motívu.

 • Zariaďujete si kuchyňu? Máme pre vás zopár tipov, ako na to

  Kika-kuchyna-2-X.jpg

  Zariaďovanie kuchyne nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Na čo dbať a čomu sa vyhnúť? Máme pre váa niekoľko dobrých rád a tipov, ktorých by ste sa pri zariaďovaní kuchyne mali držať.

 • Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť pri kúpe kuchynského robota

  Delimano-2-X.jpg

  Kúpili ste si nový kuchynský robot a neviete sa dočkať, kedy ho konečne vyskúšate? Iste z neho máte radosť, no celkom určite o tomto praktickom kuchynskom spotrebiči ešte neviete všetko. Spoznajte teda skryté triky a tipy a využite ich vo svojej kuchyni.

 • Viete, aké sú charakteristické interiérové trendy pre rok 2018?

  Nabytok-atptrade-2-X.jpg

  Ako a čím sa prejaví nový rok v našich domovoch? Čo bude in a naopak, čoho by sme sa mali vzdať? Osobné preferencie sú síce najlepším barometrom, no vždy je sa čím inšpirovať. Tak to skúste aj teraz – nebojte sa nových dotykov, ktoré osviežia váš domov. Toto sú horúce interiérové trendy roku 2018.