Vlhkosť v byte býva dôsledkom najmä nesprávneho vetrania

27.10.2015, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

S nástupom chladnejšieho počasia a kúrenia v bytoch sa občas objaví to, na čo sme v lete možno aj zabudli – zahmlievanie okien a pleseň. Čo s tým a ako týmito nepríjemnostiam predísť?

Rozhodujúce je vetranie. Keď sa v byte vetrá nedostatočne, zarosujú sa okná, na stenách sa zrážajú vodné pary a hrozia aj plesne. Na riziko vzniku plesní treba myslieť i v novostavbách, kde omietka ešte nie je dobre vyschnutá. Spozornieť by mali aj majitelia starších nehnuteľností, keď vymenia staré okná za moderné a pri stavebných úpravách použijú nové materiály – ak prv nezvykli často vetrať, okná sa im môžu zrazu zahmlievať.

Najčastejšou príčinou rosenia okien z vnútornej strany je vysoká vlhkosť v miestnosti. A tej sa dá zabrániť správnym vetraním. Najlepšie je párkrát cez deň otvoriť okná v byte dokorán, aby sa vzduch v príbytku rýchlo vymenil. Chladu sa v zime netreba báť, keďže vnútorné steny a priečky bývajú dostatočne teplé.

Shutterstock-okno-1-X.jpg

Vlhkosť v byte robí galibu najmä z dvoch dôvodov. Ak nám izbový vlhkomer ukáže, že je privysoká, môžeme očakávať zahmlievanie okien. Ďalším nepríjemným dôsledkom je, že vzduch nasýtený vodnými parami sa zohrieva oveľa pomalšie ako vzduch suchší. Rozdiel potreby tepla na vykúrenie miestnosti so 45-percentnou a 70-perc. vlhkosťou môže byť aj vyše 20 percent.

Moderné okná bývajú vybavené vetracími klapkami, ktoré fungujú ako ventil. Umožňujú výmenu vzduchu, čím zabezpečujú stálu cirkuláciu v miestnosti pri zachovaní dôležitých vlastností okna vrátane minimalizácie tepelných strát a tlmenia zvuku. Teplý vzduch odchádzajúcí z miestnosti ide rámom okna a zohrieva studený vzduch, ktorý prúdi dnu.

V byte sú však aj priestory, kde nadmerná vlhkosť až takú šarapatu nerobí. V kuchyni a kúpeľni sa totiž s vetraním dopredu počíta. Buď cez odvetrávacie štrbiny alebo vetráky, alebo pomocou kuchynského digestora. Pravda, treba dbať na ich správnu funkčnosť a priechodnosť.

V kúpeľní vlhkosť útočí skôr na jej vybavenie. Pri značkovom kúpeľňovom nábytku máte istotu, že jeho komponenty sú kvalitne opracované a podstatne odolnejšie voči vode a vlhkému vzduchu ako kusy od neznámych výrobcov. Vlhkosť sa do skriniek zahryzne tam, kde má najľahšiu cestu. Teda napríklad tam, kde sa spájajú jednotlivé dielce.

V každom prípade je ale dobré kondenzovanú vlhkosť a povrch vecí v kúpeľni vyutierať dosucha. Také plexisklo veľa vydrží, no ak dvere sprchového kúta sú z tohto materiálu, pravidelne ho ošetrujte, aby sa na ňom nerobili šmuhy.

Napokon, aj vodu na používanie v domácnosti je vhodné upraviť. Viete, že životnosť práčky, bojlera alebo vykurovacích zariadení dokáže podstatne predĺžiť zmäkčovač vody? Toto zariadenie pracuje na princípe iónovej výmeny a zbavuje vodu vápnika a horčíka. Odstrániť usadeniny a nánosy po tvrdej vode v domácich spotrebičoch nie je jednoduché a neraz si na to spomenieme, keď začína byť zle.

Foto: Shutterstock

Podobné články