Vyberáte si obrazy do bytu? Tu sú rady, na čo nezabudnúť

16.02.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Chcete si domácnosť oživiť niečím netradičným? Vhodnou voľbou by mohlo byť výtvarné umenie, jeden z historicky najstarších prejavov ľudskej obrazotvornosti. Výber obrazu by sa však nemal obmedzovať len na voľbu podľa farby či motívu.

 Obraz-1-X.jpg

Veľkosť a rozmery – prvé, čo treba zvážiť

V prípade obrazov do interiéru je dôležitá ich veľkosť a rozmer. Maľba by mala proporčne pasovať na stenu, kam ju chcete zavesiť. Ak je na nej menej miesta, potom by ani obraz nemal byť príliš veľký. Na druhej strane, malý obrázok by na veľkej nástennej ploche pôsobil utopeným dojmom.

  • Veľká, rozmerná stena – veľké plátná, maľované obrazy zložené z viacerých dielcov.
  • Malá stena – malé obrázky (jeden alebo dva).


Motív – všeobecné rady pri výbere

V tomto ohľade platí, že 100 ľudí pri výbere motívov na obrazoch má 100 rôznych názorov. Tak či onak, motív obrazu by mal pasovať a ladiť s charakterom miestnosti, kde maľba bude visieť. Preto napr. do spálne neodporúčame veľmi krikľavé a bojovo ladené obrazy, veľmi nepatrične by ale vyzeral aj obraz znázorňujúci trebárs mrakodrapy v New Yorku zavesený vo vašej víkendovej chatke.

  • Detská izba: odporúčame sem obrazy obľúbených rozprávkových postavičiek, jasné, farebné a tvarovo nekomplikované.
  • Obývačka: hodia sa sem formálnejšie ladené obrazy na stenu, pokojne aj reprodukcie (či originály?) veľkých majstrov rangu da Vinciho, Picassa či van Gogha.
  • Kuchyňa: víťazia maľby tu v zemitých odtieňoch, ktoré znázorňujú obľúbené pokrmy, prípadne štylizované ovocie či zeleninu.


S farebnosťou opatrne

Výber farieb neradno podceňovať, keďže majú veľký vplyv na ľudskú psychiku a dokážu pozoruhodne modelovať náladu a atmosféru doma. Zemité farby či odtiene ladené do jemnejších tónov dokážu upokojovať, výrazné farby typu červenej či oranžovej zasa pôsobia pomerne agresívne a dôrazne. Preto ak vyberáte obraz, mali by ste poznať silu farieb a tiež by ste ju mali vedieť využiť v prospech celej veci.

  • Obraz ako dominanta alebo doplnok: Ak od obrazu nevyžadujete, aby sa stal ohniskovým bodom miestnosti, voľte jeho farebnú škálu tak, aby zapadal do interiéru. Naopak, ak chcete, aby napr. tlačené obrazy v miestnosti dominovali, je vhodné voliť farby v kontraste s interiérom.
  • Svetlé vs. tmavé farby: Nie každá miestnosť je rovnako dobre osvetlená – niektoré sú tmavšie, do iných zase preniká viac prirodzeného svetla. Ak chcete tmavšie miesto zosvetliť, vyvážite ho práve obrazom vo svetlejších farbách. Ak sa vám však miesto zdá príliš svetlé, umiestnite sem do tmavších farieb ladený obraz – výsledok by mal stáť za to.

Obraz-3-X.jpg

Foto: perfektneobrazy.sk

Podobné články