Vyberáte si obrazy do bytu? Tu sú rady, na čo nezabudnúť

16.02.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Chcete si domácnosť oživiť niečím netradičným? Vhodnou voľbou by mohlo byť výtvarné umenie, jeden z historicky najstarších prejavov ľudskej obrazotvornosti. Výber obrazu by sa však nemal obmedzovať len na voľbu podľa farby či motívu.

 Obraz-1-X.jpg

Veľkosť a rozmery – prvé, čo treba zvážiť

V prípade obrazov do interiéru je dôležitá ich veľkosť a rozmer. Maľba by mala proporčne pasovať na stenu, kam ju chcete zavesiť. Ak je na nej menej miesta, potom by ani obraz nemal byť príliš veľký. Na druhej strane, malý obrázok by na veľkej nástennej ploche pôsobil utopeným dojmom.

 • Veľká, rozmerná stena – veľké plátná, maľované obrazy zložené z viacerých dielcov.
 • Malá stena – malé obrázky (jeden alebo dva).


Motív – všeobecné rady pri výbere

V tomto ohľade platí, že 100 ľudí pri výbere motívov na obrazoch má 100 rôznych názorov. Tak či onak, motív obrazu by mal pasovať a ladiť s charakterom miestnosti, kde maľba bude visieť. Preto napr. do spálne neodporúčame veľmi krikľavé a bojovo ladené obrazy, veľmi nepatrične by ale vyzeral aj obraz znázorňujúci trebárs mrakodrapy v New Yorku zavesený vo vašej víkendovej chatke.

 • Detská izba: odporúčame sem obrazy obľúbených rozprávkových postavičiek, jasné, farebné a tvarovo nekomplikované.
 • Obývačka: hodia sa sem formálnejšie ladené obrazy na stenu, pokojne aj reprodukcie (či originály?) veľkých majstrov rangu da Vinciho, Picassa či van Gogha.
 • Kuchyňa: víťazia maľby tu v zemitých odtieňoch, ktoré znázorňujú obľúbené pokrmy, prípadne štylizované ovocie či zeleninu.


S farebnosťou opatrne

Výber farieb neradno podceňovať, keďže majú veľký vplyv na ľudskú psychiku a dokážu pozoruhodne modelovať náladu a atmosféru doma. Zemité farby či odtiene ladené do jemnejších tónov dokážu upokojovať, výrazné farby typu červenej či oranžovej zasa pôsobia pomerne agresívne a dôrazne. Preto ak vyberáte obraz, mali by ste poznať silu farieb a tiež by ste ju mali vedieť využiť v prospech celej veci.

 • Obraz ako dominanta alebo doplnok: Ak od obrazu nevyžadujete, aby sa stal ohniskovým bodom miestnosti, voľte jeho farebnú škálu tak, aby zapadal do interiéru. Naopak, ak chcete, aby napr. tlačené obrazy v miestnosti dominovali, je vhodné voliť farby v kontraste s interiérom.
 • Svetlé vs. tmavé farby: Nie každá miestnosť je rovnako dobre osvetlená – niektoré sú tmavšie, do iných zase preniká viac prirodzeného svetla. Ak chcete tmavšie miesto zosvetliť, vyvážite ho práve obrazom vo svetlejších farbách. Ak sa vám však miesto zdá príliš svetlé, umiestnite sem do tmavších farieb ladený obraz – výsledok by mal stáť za to.

Obraz-3-X.jpg

Foto: perfektneobrazy.sk

Podobné články

 • Koloniálny štýl bývania neulahodí len cestovateľom. Presvedčte sa

  Kika-kolinialny-styl-11-X.jpg

  Lákajú vás exotické diaľky a nové dobrodružstvá? Radi spomínate na zážitky z výletov a nechávate sa unášať príbehmi slávnych cestovateľov? Preneste si zámorskú atmosféru aj do svojho bývania a stavte na koloniálny štýl. Moderný koloniálny štýl už dávno nie je len o zapratanom interiéri plnom starožitností.

 • Pracujete z domu? Zariaďte si pracovný kútik, aký potrebujete

  Kika-pracovny-kutik-16-X.jpg

  Ak chcete prácou z domu dosahovať čo najefektívnejšie pracovné výkony, musíte si vytvoriť harmonické prostredie. Pre každého to znamená niečo úplne iné.

 • Zopár tipov, ako z konvenčného vyčariť doma cool interiér

  Fototapeta-2-X.jpg

  Bývanie by v ideálnom prípade nemalo nudiť, ale baviť. Mnohé interiéry sú však pomerne nudné, hoci sa ich majiteľom ponúka niekoľko možností, ako to zmeniť. Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi a zariaďte si svoju domácnosť moderne, účelne a príjemne.

 • Zariaďujete si kuchyňu? Máme pre vás zopár tipov, ako na to

  Kika-kuchyna-2-X.jpg

  Zariaďovanie kuchyne nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Na čo dbať a čomu sa vyhnúť? Máme pre váa niekoľko dobrých rád a tipov, ktorých by ste sa pri zariaďovaní kuchyne mali držať.

 • Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť pri kúpe kuchynského robota

  Delimano-2-X.jpg

  Kúpili ste si nový kuchynský robot a neviete sa dočkať, kedy ho konečne vyskúšate? Iste z neho máte radosť, no celkom určite o tomto praktickom kuchynskom spotrebiči ešte neviete všetko. Spoznajte teda skryté triky a tipy a využite ich vo svojej kuchyni.

 • Viete, aké sú charakteristické interiérové trendy pre rok 2018?

  Nabytok-atptrade-2-X.jpg

  Ako a čím sa prejaví nový rok v našich domovoch? Čo bude in a naopak, čoho by sme sa mali vzdať? Osobné preferencie sú síce najlepším barometrom, no vždy je sa čím inšpirovať. Tak to skúste aj teraz – nebojte sa nových dotykov, ktoré osviežia váš domov. Toto sú horúce interiérové trendy roku 2018.