Výhody kombinovanej chladničky spoznáte, keď ju budete používať

18.10.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Kombinované chladničky sa v mnohých domácnostiach tešia veľkej obľube. Ponúkajú totiž niečo navyše – mrazničku, ktorá býva umiestnená nad, ale častejšie pod chladiacou časťou. Aké sú výhody takýchto chladničiek?

46b-shutterstock_132881702-1-X.jpg


Výhoda 1: Pozícia chladničky

Mraznička dole a chladiaca časť navrchu – takéto rozloženie poskytuje pohodlnú dostupnosť k tým najpoužívanejším potravinám a nápojom. A povedzme si pravdu, aj k tým zdravším. Ocenia to najmä starší ľudia a osoby so zdravotnými problémami, ktorým sa zohýbať nerobí dobre. Vždy poruke bude napríklad zelenina v špeciálnych priehradkách, kým niektoré potraviny môžu byť schované v najvrchnejších priečinkoch, mimo dosahu malých detí.


Výhoda 2: Šetrič priestoru

Mrazničky naspodku majú zvyčajne zásuvky, ktoré ponúknu viac úložného priestoru, a sú praktickejšie ako dvierka na otváranie mrazničiek navrchu chladničky. Niektoré moderné kombinované chladničky sú navyše vybavené tzv. francúzskymi dvojkrídlovými dverami umožňujúcimi dosah len na tie položky, ktoré práve potrebujete (nemusíte otvárať celú chladničku, aby ste sa k nim dostali).


Výhoda 3: Dolná mraziaca časť

Chladnička s mrazničkou má v spodnej časti pohodlné vyťahovacie koše či police – k jej obsahu sa dostanete oveľa ľahšie ako v prípade mrazničiek navrchu.Tieto "koše" sú pritom priestrannejšie a ľahšie sa prispôsobujú skladovaniu objemnejších vecí (mrazené mäso, krabica s pizzou a pod.). V horných mrazničkách chýba hĺbka, akú vám úložné priestory dolných mrazničiek bezozvyšku ponúknu.


Zaujímavosť – prečo sa v mrazničke nesvieti?

Už vám niekedy napadlo, prečo je to tak? Svetlo v mrazničke nie je žiadnou výhodou. Štúdie ukázali, že ľudia neotvárajú mrazničku tak často ako chladničku. A ďalšia vec – v mrazničkách idú na istotu, zatiaľ čo v chladničkách zväčša hľadajú ("čo si asi dám?"). Mrazené veci si navyše vyžadujú ďalšiu úpravu, preto sa predpokladá, že v kuchyni sa svieti. Okrem toho, námraza by veľmi znižovala účinnosť žiarovky.

Foto: Shutterstock

Podobné články