Výhody kombinovanej chladničky spoznáte, keď ju budete používať

18.10.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Kombinované chladničky sa v mnohých domácnostiach tešia veľkej obľube. Ponúkajú totiž niečo navyše – mrazničku, ktorá býva umiestnená nad, ale častejšie pod chladiacou časťou. Aké sú výhody takýchto chladničiek?

46b-shutterstock_132881702-1-X.jpg


Výhoda 1: Pozícia chladničky

Mraznička dole a chladiaca časť navrchu – takéto rozloženie poskytuje pohodlnú dostupnosť k tým najpoužívanejším potravinám a nápojom. A povedzme si pravdu, aj k tým zdravším. Ocenia to najmä starší ľudia a osoby so zdravotnými problémami, ktorým sa zohýbať nerobí dobre. Vždy poruke bude napríklad zelenina v špeciálnych priehradkách, kým niektoré potraviny môžu byť schované v najvrchnejších priečinkoch, mimo dosahu malých detí.


Výhoda 2: Šetrič priestoru

Mrazničky naspodku majú zvyčajne zásuvky, ktoré ponúknu viac úložného priestoru, a sú praktickejšie ako dvierka na otváranie mrazničiek navrchu chladničky. Niektoré moderné kombinované chladničky sú navyše vybavené tzv. francúzskymi dvojkrídlovými dverami umožňujúcimi dosah len na tie položky, ktoré práve potrebujete (nemusíte otvárať celú chladničku, aby ste sa k nim dostali).


Výhoda 3: Dolná mraziaca časť

Chladnička s mrazničkou má v spodnej časti pohodlné vyťahovacie koše či police – k jej obsahu sa dostanete oveľa ľahšie ako v prípade mrazničiek navrchu.Tieto "koše" sú pritom priestrannejšie a ľahšie sa prispôsobujú skladovaniu objemnejších vecí (mrazené mäso, krabica s pizzou a pod.). V horných mrazničkách chýba hĺbka, akú vám úložné priestory dolných mrazničiek bezozvyšku ponúknu.


Zaujímavosť – prečo sa v mrazničke nesvieti?

Už vám niekedy napadlo, prečo je to tak? Svetlo v mrazničke nie je žiadnou výhodou. Štúdie ukázali, že ľudia neotvárajú mrazničku tak často ako chladničku. A ďalšia vec – v mrazničkách idú na istotu, zatiaľ čo v chladničkách zväčša hľadajú ("čo si asi dám?"). Mrazené veci si navyše vyžadujú ďalšiu úpravu, preto sa predpokladá, že v kuchyni sa svieti. Okrem toho, námraza by veľmi znižovala účinnosť žiarovky.

Foto: Shutterstock

Podobné články

 • Viete, aké sú charakteristické interiérové trendy pre rok 2018?

  Nabytok-atptrade-2-X.jpg

  Ako a čím sa prejaví nový rok v našich domovoch? Čo bude in a naopak, čoho by sme sa mali vzdať? Osobné preferencie sú síce najlepším barometrom, no vždy je sa čím inšpirovať. Tak to skúste aj teraz – nebojte sa nových dotykov, ktoré osviežia váš domov. Toto sú horúce interiérové trendy roku 2018.

 • Postele sú oázou relaxu. Čo všetko sa dá na nich ešte vylepšiť?

  drevona-sk-2-X.jpg

  Po náročnom dni je práve posteľ vysnenou oázou pokoja, mieru a relaxu. Posteľ poznali už starí Egypťania, v Perzii mali dokonca vodné postele už pred niekoľkými tisíckami rokov. Čo ďalšie sme sa dozvedeli z histórie úžasného vynálezu zvaného posteľ?

 • Cech podlahárov robí aj odborné posudky na podlahárske práce

  Podlahy-stubau-sk-2-X.jpg

  Podlaha patrí k najviac exponovaným častiam domácností, preto sa oplatí investovať do kvality. Reklamácia podlahy totiž nie je jednoduchá a zákazník s ňou nemusí u predajcu či dodávateľa pochodiť.

 • Kto si raz dá kávu z domáceho kávovaru, zostane mu už verný

  Kavovar-2-X.jpg

  Pre každého, ktorý si rád dopraje dúšok skvelej kávy, je domáci kávovar priam nevyhnutnosťou. Aké kritériá, odhliadnuc od ceny, by ste pri jeho výbere mali brať do úvahy? V tomto stručnom, jasnom a výstižnom článku vám poradíme.

 • V bratislavskej Inchebe sa dnes začína veľtrh nábytku Moddom

  Moddom-3-X.jpg

  V Bratislave sa dnes začína 22. medzinárodný veľtrh nábytku, bytových doplnkov a interiérového dizajnu Moddom. Koná sa na výstavisku Incheby v Petržalke a potrvá do nedele 22. októbra.

 • Od látkových roliet po clonové: aké sú nové trendy a možnosti?

  Rolety-clonove-3-X.jpg

  Premýšľate o skrášlení svojho interiéru, no neviete, ako na to? Atmosféru doma netvorí len nábytok, koberčeky a dekorácie, ale aj vaše okno. Zaujímavá, vzorovaná či farebná roleta dokáže zmeniť a pozdvihnúť úroveň vášho príbytku. Alebo hľadáte skôr zatemnenie, ktoré efektívne ochráni okno? Pozrite sa na trendy v roletách.