Vyspať sa dobre, ba čo najlepšie, je základom skvelého dňa

25.04.2017, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Človek prespí zhruba tretinu svojho života. Priemerný čas, aký potrebujeme na spánok, je šesť až deväť hodín. Kým však batoľatá prespia väčšinu dňa, starším ľuďom stačí spať menej.

Spánok slúži na regeneráciu organizmu. Počas neho v nás prebieha obnovovanie buniek, mozog spracúva informácie a organizmus oddychuje. Kým spíme, striedajú sa v nás fázy hlbokého a plytšieho spánku, aby sme sa napokon zobudili odpočinutí a pripravení znovu podať plný duševný aj telesný výkon.

43b-shutterstock_414801718-1-X.jpg

Dobre sa vyspať je základom skvelého dňa. No spať "ako batoľa" nie je vždy bežné. Kvalitu spánku ovplyvňuje veľa faktorov. Napríklad to, akým činnostiam sa počas dňa venujeme, akí unavení sa cítime večer, v akom sme psychickom rozpoložení a podobne. Vhodné je nezaoberať sa v neskorších hodinách už náročnými duševnými ani fyzickými aktivitami, aby sa organizmus naladil na blížiaci sa spánok. Pred spaním sa oblúkom sa musíme vyhnúť plnej chladničke, niečo ľahké sa odporúča zjesť do šiestej večer. Potom už radšej nič. A určite nie čosi sladké, lebo sacharidy majú na telo aj myseľ povzbudzujúci účinok.

Kvalita spánku závisí aj od lôžka, na ktorom spávame. Každý najlepšie vie, či sa mu lepšie spí na mäkkom alebo skôr na tvrdom a aký matrac mu najviac vyhovuje. Veľmi populárne sú dnes napríklad taštičkové matrace, ktoré poskytujú chrbtici počas spánku výbornú oporu a sú aj antialergické. Spálňu by sme mali večer poriadne vyvetrať a spať v zatemnenej miestnosti so stiahnutým kúrením.

Odborníci na zdravý spánok zdôrazňujú, že mimoriadne dôležitý pre ľudský biorytmus je kolobeh dňa – ranné zobúdzanie, denné svetlo počas dňa a tma v noci. Svetlo a tma majú podľa nich zásadnú úlohu pri synchronizácii tzv. cirkadiánnych rytmov a vnútorných hodín ľudského tela. Cirkadiánne rytmy sú v podstate periodické zmeny u živých organizmov a opakujú sa zhruba na dennej báze. Ovplyvňuje ich aj denné svetlo.

Ak sa nám drieme popoludní a môžeme si to dovoliť, nemá význam sa brániť krátkemu odpočinku aj počas dňa. Poobedňajší spánok nám dodá bodrosť doslova ako afrodiziaká, osvieži myseľ a vzpruží telo.

Je dobré mať doma pripravené aj ďalšie lôžka, kam môžeme uložiť napríklad návštevu, ak sa zdrží na noc. Mnohé dnešné sedačky majú zabudovanú rozľahovaciu konštrukciu, na ktorej sa celkom pohodlne vyspia dve osoby. Ak im usteliete na pohovke Chesterfield, ktorá pripomína starožitné sedacie súpravy potiahnuté brokátom, bude mať návšteva aj dobrý pocit, že ste im ponúkli naozaj kvalitné miesto na spanie.

Ak sa rozhodnete mať doma takýto typ sedačky, je vhodné doplniť ju nábytkom v historizujúcom dizajne, aký dodá miestnosti neopakovateľné čaro. K pohovke sa hodí trebárs štýlový toaletný stolik, no môže to byť aj všeličo iné. Ak ste milovníkom štýlu vintage, ktorý predstavuje niečo nadmieru hodnotné a kvalitné, zo starej doby, použité a s istou patinou, máte si dnes z ponuky obchodníkov takisto z čoho vybrať.

Foto: Shutterstock

Podobné články