Ako čeliť páľave a brániť sa pred prehrievaním domu od strechy?

07.06.2015, Vladimír Pabiš | Materiály, technológie, konštrukcie

Horúce dni udreli s plnou silou a väčšina z nás sa snaží vychutnať si trochu relaxu, či už pri vode, v prírode alebo záhrade. Do našich príbytkov si tak pred slnkom chodíme najmä oddýchnuť.

V horúčavách a letných mesiacoch môže dom cez strechu naakumulovať veľké množstvo tepla. Dnešné strešné systémy však ponúkajú riešenia, vďaka ktorým sa ani v páľavách stavba nemusí prehrievať.

Medziročný vzostup priemerných teplôt na Slovensku je dlhodobým trendom, ktorý je zjavný najmä v južných častiach nášho územia. Od začiatku 20. storočia priemerná teplota na Slovensku stúpla síce len o 1,1 °C, no zmeny sú aj pri takto malom výkyve dosť viditeľné. Príbytok s príjemnou klímou a ochranou pred slnkom je tak v lete želaním každého z nás.


Izolácia strechy

Strecha-prehrievanie-1-X.jpgNa to, aby strecha neprepúšťala teplo počas zimy von a bránila jeho prenikaniu v tele dnu, treba dôkladne zaizolovať strešnú konštrukciu. Ak si chceme vybrať kvalitnú izoláciu, mali by sme si všimnúť jej tepelnú vodivosť. Čím je menšia, tým sú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti materiálu.

Vývoj izolácií neustále napreduje, takže tie moderné rovnakú izolačnú funkciu ako prv splnia dnes aj s menšou hrúbkou. Na porovnanie, izolácia strechy polyuretánovou penou s hrúbkou 1,9 centimetra má rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti ako murivo hrúbky 37,1 cm z dierovaných keramických tehál.

Ak porovnáme ostatné stavebné materiály, tak za polyuretánom s hrúbkou 2,6 cm je polystyrén a minerálna vlna. Ak si vyberiete ako izoláciu korok, budete potrebovať 3,4 cm. A v prípade dreva 9,8 cm.

Branislav-Audy-X.jpgVhodne zvolená izolácia je však pri súčasných strešných riešeniach len "vrcholom ľadovca". "Cieľom je zamerať sa na strešný systém ako celok, nielen na krytinu," hovorí Branislav Audy zo spoločnosti Bramac. Na trhu sú preto strešné balíčky určené na zabezpečenie príjemnejšej klímy v podkroví.

Ochrana proti prehrievaniu strechy pozostáva z troch riešení, ktoré spolu dokážu spomaliť prestup tepla až o 25 percent. To má výrazný vplyv na pocitovú teplotu vo vnútri príbytku.


Strešná krytina

Prvou líniou, ktorá bráni páľave prehrievať dom, je strešná krytina. V Spojených štátoch amerických sa na strechy dokonca bežne dáva biely náter, cez ktorý preniká len 30 perc. dopadajúceho slnečného žiarenia. Oproti tmavým farbám je to oveľa nižšia hodnota.

Strešnú krytinu si však vďaka špeciálnym náterom možno vybrať aj v preferovaných tmavých odtieňoch. Na povrch strechy sa nanáša špeciálna reflexná úprava, ktorá odráža infračervené žiarenie. V porovnaní so štandardnými krytinami je teplota na spodnej strane škridly nižšia až o 10 °C.

Strecha-prehrievanie-2-X.jpg


Strešné fólie a PIR izolačné dosky

Druhá línia "obrany" leží priamo pod strešnou krytinou. Sú tu vysokoreflexné fólie pohlcujúce ďalšie percento tepla, ktoré prepustí škridla. Poslednú líniu v strešnej skladbe tvoria tzv. PIR dosky (na báze polyisokyanurátu), ktoré sa v posledných rokoch začali presadzovať ako výhodná izolačná alternatíva oproti minerálnej vlne. Kedže sa PIR dosky používajú pri nadkrokvovej izolácií, je ich výhodou priznanie krokiev domu (aby ich bolo vidieť) a možnosť vytvorenia obytného podkrovia, ktoré sa stáva veľkým hitom.


Pohoda v lete, teplo v zime

Takáto izolácia však nefunguje iba smerom dnu. V zime sa situácia, naopak, obráti a tepelné mosty na streche sa tak stávajú miestami, kde uniká najviac tepla. Pri dobrom zabezpečení izolácie však strecha udrží domáce teplo oveľa dlhšie ako v ostatných prípadoch. Účty za teplo tým výrazne klesnú. Kvalitný izolačný systém tak prináša výhody počas celého roku. V lete ušetríte na účtoch za klimatizáciu a v zime za vykurovanie.

Treba ešte pripomenúť, že do roku 2020 budú musieť byť všetky budovy nízkoenergetické, pričom sa predpokladá ich tepelný odpor až na úrovni 9,9 m²K/W. (hodnota, akú dnes dosahujú pasívne domy) . S využitím moderných izolačných prvkov na strechách sa na túto hodnotu možno dostať už dnes.

Strecha-prehrievanie-4-X.jpg

Foto: Bramac, Marcel Modranský

Podobné články