Ako si zvoliť fasádny náter a na čo by sme nemali zabudnúť

19.01.2013, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Nie je ľahké sa pri výbere farebného náteru dobre rozhodnúť. V hre je viacero aspektov, ktoré by ste mali brať do úvahy. Dobré rozhodnutie je také, aké sa páči vám a zároveň nebude narúšať okolie.

Na trhu je množstvo farieb, takže s dostupnosťou problém nie je. Rozdiely sú prevažne v kvalite výrobku, v jeho trvanlivosti či funkčnosti.

Dobré je zmapovať si okolité budovy a celkovo si ozrejmiť priestor okolo stavby, či je zasadená do prírody alebo mestského prostredia, či chceme zapadnúť alebo sa odlíšiť. Vnímať svoj dom bez určitého nadhľadu môže v konečnom dôsledku priniesť negatívny efekt. Ak stavba stojí v mestskom prostredí, je možné si dovoliť viac experimentov s jej farebnosťou – sýte netradičné farby, kombinácie. Prírodné prostredie si žiada citlivejší prístup a žiaduce sú skôr naturálne, menej sýte nátery. Farby dokážu stavbu opticky zmenšiť alebo zväčšiť, záleží preto na tom, aký výsledný efekt chceme dosiahnuť.
 

Architektúra a dizajn

Materiál a celková architektúra budovy niekedy už sama predurčuje, aká paleta farieb bude konkrétnej stavbe sedieť. Pri jednoduchších dizajnoch väčšinou siahneme po farbe jedinej. Viac členitý skelet nám dáva možnosť oddeliť jednotlivé časti rôznymi odtieňmi či dokonca odlišnými farbami.

Podstatne zamiešať karty môže takisto štruktúra povrchu. Významným prvkom je strecha, jej súlad s ostatnou konštrukciou je zväčša zásadný. S farbou fasády je dobré uvažovať aj v súvislosti s oplotením, ktoré často býva v blízkosti domu a dotvára celkový efekt.
 

Dôležitá je aj funkčnosť

Vyberajte fasádny náter i podľa prostredia, kde stavba leží, prípadne podľa stavu, v akom dom je. Pri renovácii je dobré uvažovať nad špeciálnou farbou s mikrovláknami. Takou je napríklad farba HET Mikral Renovo, ktorá vďaka vystuženým vláknam dokáže premostiť mikrotrhliny, a je tak vhodná na obnovovacie nátery omietok.

Sanačné nátery vďaka svojmu fungicídnemu účinku zasa pomôžu pri vysokej vlhkosti a zvýšenom riziku vzniku plesní. Myslite aj na orientáciu budovy a na to, ako je vystavená slnečnému svetlu, pretože v lete môžu tmavé farby zohriať stenu až na dvojnásobok vonkajšej teploty.

Všetky tieto aspekty vezmite do úvahy a svoju predstavu radšej konzultujte s architektom a predajcom fasádnych náterov, aby ste dospeli k ideálnej farbe z hľadiska prostredia aj ceny.
 

Aký je medzi nimi rozdiel?

Fasádne farby sa líšia najmä tým, akú majú priepustnosť vodnej pary, odolnosť voči poškodeniu, trvácnosť, farebnú stálosť, vodoodpudivosť. Od odborníkov si treba nechať poradiť, aký typ náteru sa hodí na ten-ktorý typ fasády. Za kvalitnejšie si, pravdaže, treba priplatiť, no investícia sa z dlhodobého hľadiska aj údržby vyplatí.

Ak potrebujeme farebný náter namiešať, necháme to na predajcu, ktorý má na to vhodné prístroje, skúsenosti a pripraví presne potrebné množstvo. Dôležité je aj to, z akej základnej farby sa náter namixuje, preto si nechajte od odborníka poradiť. Nezabúdajte, že na vzorkovej palete farieb sa vždy farba ukáže inak ako na veľkej ploche. Ak je preto predajca trpezlivý, nechajte si namiešať skúšobné množstvo a farbu otestujte.

Podobné články