Akú farbu na dome použiť, aby fasáda vydržala pekná dlhé roky?

14.07.2015, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Pocit z kvalitného bývania dotvára trvácna exteriérová farba. Oku lahodiacu architektúru a celkovo príjemné prostredie však môže pokaziť nesprávny náter, ktorý popraská či stratí pôvodný odtieň.

Aké vlastnosti si treba všímať pri kúpe a aplikácii farieb? Výber odtieňov je síce dôležitý, no podstatnejším atribútom je konkrétne použitie náteru. Aby bol výsledný efekt dokonalý a trvácny, odborníci odporúčajú farbu vyberať podľa prostredia, kde natieraná fasáda leží. Nemožno zabudnúť ani na materiál, z ktorého je budova postavená, a potrebné je brať do úvahy aj budúcu údržbu fasádneho náteru a jeho odolnosť voči biokorózii.

Stachema-ecolor-4-X.jpg


Ktorej farbe dať prednosť?

Stachema Ecolor.jpgKaždú farby charakterizujú jej vnútorné vlastnosti, ako je oteruodolnosť, vodeodolnosť, reakcia na zvýšenú vzdušnú vlhkosť alebo paropriepustnosť. Napríklad rad výrobkov Ecolor slovenského producenta Stachema Bratislava, a.s., tvoria akrylátové farby, v ktorých sa spájajú vynikajúce hydofóbne a paropriepustné vlastnosti.

Nátery s týmito parametrami sú vhodné na povrchovú úpravu muriva, betónových panelov a sadrokartónov. Navyše, vyrábajú sa v troch modifikáciách: farby šruktúrne Ecolor S, farby s kamienkom Ecolor SM či s efektom "pomarančová kôra" Ecolor SPK.


Pre moderné i historické budovy

Stachema Colorsil Grob.jpgNa povrchovú úpravu savých anorganických povrchov, napríklad pri sanácii starých a pamiatkových budov, je vhodné použiť nátery s nízkym difúznym odporom pre vodné pary. Tento parameter spĺňajú výrobky radu Colorsil, v ktorom sú zahrnuté silikátové farby.

"Zákaznici v produktovom rade Colorsil nájdu farbu určenú na sanáciu pasklín Colorsil Grob. V praxi sa často využíva adhézna farba Colorsil Kontakt ako základný náter pri sanácii historických budov, najmä ak bola z budovy odstránená pôvodná stará farba," hovorí Martin Procházka, predseda predstavenstva spoločnosti Stachema Bratislava.


Fasáda bez škvŕn

Stachema Silcolor Renov.jpgEfektnú úpravu exteriérových povrchov zabezpečuje rad Silcolor, ktorý obsahuje paropriepustné, vysokohydrofóbne nátery s tzv. samoočistiacou schopnosťou. Samočistenie znamená, že farba dlhodobo odoláva vonkajšiemu znečisteniu, a tak zamedzuje tvorbe nevzhľadných škvŕn na fasáde, ktoré spôsobujú mikroorganizmy.

O renováciu zájdených, úfúľaných starých fasádnych náterov a oživenie kontaktných zatepľovacích systémov sa zasa spoľahlivo postará Silcolor Renov. Obsahuje špeciálne výstužné vlákna a má taktiež preventívny účinok proti riasám a plesniam.

Foto: Stachema Bratislava

Podobné články