Fasádne obklady sú trendovou a štýlovou alternatívou omietok

09.09.2013, Anna Palfiová | Materiály, technológie, konštrukcie

Fasádne obkladové materiály sú štýlovou alternatívou tradičného vzhľadu omietnutých stien rodinného domu. Sú zväčša súčasťou odvetraných fasád, ktoré sú ideálnym riešením, ak budovu treba zatepliť.

Veľkoformátové vláknocementové dosky patria k obľúbeným obkladovým materiálom, keďže ponúkajú širokú škálu rozmerov pravouhlých formátov, farieb a štruktúrOdvetrané fasády sa medzi majiteľmi menších stavieb a rodinných domov netešili práve obľube. Dlho sa im bránili práve pre použitie obkladov, ktoré boli pre tento druh stavieb dostupné najčastejšie v podobe úzkych horizontálnych líšt (z dreva alebo zo syntetických materiálov), prípadne maloformátových šablón. Tie vytvárajú na fasáde charakteristickú štruktúru, ktorá nie je pre naše končiny práve typická. Ponuka obkladových materiálov, ktoré prispievajú k rozmanitejšiemu a kreatívnejšiemu stvárneniu fasád, je v súčasnosti na trhu už oveľa širšia ako v minulosti.

 

Vláknocementové fasádne dosky

Veľkoformátové vláknocementové dosky patria dnes k obľúbeným obkladovým materiálom, keďže ponúkajú širokú škálu rozmerov pravouhlých formátov, farieb a štruktúr. Bohaté možnosti rôznorodého architektonického stvárnenia umožňujú nielen kombinácie farieb a štruktúr, ale aj kombinácie dosiek rozličných tvarov a rozmerov, prostredníctvom ktorých je možné vytvárať na fasáde rozmanité vzory a obrazce. Prácu s týmto materiálom uľahčuje jeho nízka plošná hmotnosť, ako aj možnosť upravovať veľkosti dosiek na mieru pomocou rezačky.

„Vláknocement v sebe spája pevnosť, stálosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom s ľahkou spracovateľnosťou, hospodárnosťou a s ekologickou bezpečnosťou. Odoláva mrazu, teplu, vlhku, ohňu, korózii, hnilobe a rozkladu, udržiava si tvarovú stálosť a prírodný vzhľad,“ hovorí Juraj Palamarčuk zo spoločnosti EBM Co., s.r.o.

Dobrou voľbou je napríklad fasádna doska Eqitone Natura PRO, ktorá si zachováva svoju prirodzenú, esteticky hodnotnú štruktúru vláknocementu. Podobnou fasádnou doskou je Equitone Tectiva s brúseným povrchom , ktorý dokáže reagovať na jednotlivé fázy dňa, čím vytvára jedinečný efekt „živej“ fasády. Ďalšie typy dosiek (Pictura, Textura, Operal) sú povrchovo upravené akrylátovou lazúrou vytvrdzovanou UV žiarením. Dosky sa dajú použiť aj ako obklady soklov, na podhľady a tiež v interiéri.

 

Keramické fasádne obklady

Fasády musia často odolávať extrémnym podmienkam. Odolnosť a životnosť celých povrchov alebo ich častí môžu zvýšiť moderné keramické fasádne obklady. Vďaka vysokej pevnosti, tvrdosti, mrazuvzdornosti a nehorľavosti sú plnohodnotnou alternatívou k masívnejším kamenným či gressovým obkladom.

Keramické fasádne obklady sa navyše vyznačujú praktickejším, závesným spôsobom upevnenia na konštrukciu, ktorý umožňuje jednoduchú a rýchlu montáž, vysokú variabilitu špár a smerov montáže. Tento systém sa prvýkrát objavil pri fasádnych doskách Creaton Tonality.

Fasádne obklady Tonality vynikajú aj tvrdosťou, pevnosťou povrchu, nízkou nasiakavosťou a ďalšími vlastnosťami, ktoré majú zásluhou patentovaného procesu vypaľovania Keralis. V ponuke sú keramické obklady v rozličných farebných vyhotoveniach, pričom sortiment dopĺňajú komponenty v ryhovanom alebo drážkovanom povrchovom variante.

 

Maloformátové šablóny

Eternitové maloformátové šablóny, ktoré sa štandardne používajú ako ľahká strešná krytina, sú ďalším vhodným materiálom na obloženie zvislých stien domu, a to pre svoju univerzálnosť a značnú variabilitu. Inovovaný Eternit je dnes veľmi kvalitným, ekologickým a zdravotne neškodným materiálom na báze vláknocementu.

Medzi jeho prednosti patrí pružnosť, pevnosť, vodeodolnosť, nehorľavosť, odolnosť voči UV žiareniu a kyslým dažďom. Po estetickej stránke výrazne pripomína prírodnú bridlicu. Použitím Eternitu na pokrytie strechy aj fasády možno dosiahnuť veľmi moderný monolilitický vzhľad budovy. Aby objekt nepôsobil príliš ťažkopádne, je vhodné takéto obklady kombinovať s omietkami, čím môže vzniknúť zaujímavá kompozícia tvarov a farieb.

Foto: Equitone, Creaton, Eternit

Podobné články