Keramické aj betónové škridly sú klasika, ich vývoj však napreduje

10.02.2013, Anna Palfiová | Materiály, technológie, konštrukcie

Akousi korunou krásy domu je strecha. Jej riešenie musí zodpovedať kritériám na funkčnosť a zároveň držať krok s modernými trendmi v architektúre. Tomu predchádza správna voľba strešnej krytiny.

Medzi najtradičnejšie krytiny patria keramické škridly, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou, pevnosťou a dlhou životnosťou. Navyše, vyrábajú sa v desiatkach rozmanitých tvarových variácií, ktoré sa líšia finálnou štruktúrou strechy. Modernejšou a o niečo lacnejšou alternatívou s podobnými vlastnosťami sú betónové škridly.

Hoci v oboch prípadoch ide o jasnú a nespornú klasiku, ktorá obstála v skúške času, vývoj keramickej ani betónovej krytiny sa nezastavil. Ich skvalitňovanie na jednej strane smeruje k zvyšovaniu úžitkových vlastností a na strane druhej, snaží sa udržať krok s aktuálnymi trendmi a štýlmi.

Z hľadiska úžitkových vlastností škridiel sa vylepšenia najčastejšie týkajú povrchu. V prípade betónových škridiel sa hľadajú riešenia, ako zabezpečiť stálofarebnosť a lepšiu odolnosť voči nečistotám, aby sa dlhodobo zachoval ich dobrý vzhľad.

Minulý rok sa napríklad objavila nová povrchová úprava Duratop, s ktorou prišiel výrobca strešnej krytiny Euronit. Túto povrchovú úpravu tvorí špeciálna akrylová farba, ktorá zabezpečuje zvýšenú odolnosť voči prenikaniu a usadzovaniu nečistôt na povrchu strešnej krytiny a maximalizuje prirodzený čistiaci vplyv dažďa.

Krytina si tak dlhý čas automaticky zachováva čistotu povrchu bez dodatočných zásahov a údržby. Vylepšené škridly sa okrem toho vyznačujú vyššou mierou odolnosti proti UV žiareniu, vďaka čomu si zachovávajú intenzívne farby aj po dlhé roky.

Pokiaľ ide o dizajn, moderné trendy si vyžiadali mierny odklon od klasiky. Okrem vlnitých alebo inak tvarovaných druhov škridiel možno už i v segmentoch keramických a betónových krytín nájsť veľmi moderne pôsobiace ploché škridly, ktoré vynikajú minimalistickým štýlom. Ako príklad možno uviesť keramickú krytinu Creaton Domino alebo betónovú krytinu Euronit Kapstadt.

Možno pozorovať aj rozšírenie škály farebnosti a formy lesklých, matných alebo štruktúrovaných povrchových úprav, ktoré dodávajú budove punc jedinečnosti. Pri keramických krytinách viacerí výrobcovia prišli aj s ďalšou inováciou: s maxiformátom XXL, ktorý prináša úsporu času pri pokrývačských prácach, ako i nižšiu cenu za materiál v prepočte na štvorcový meter krytiny.

„Spotreba veľkoformátových škridiel je už od 8,1 kusa na meter štvorcový. Na porovnanie, spotreba pri klasických typoch škridiel sa pohybuje medzi 11 až 18 ks/m² a pri bobrovkách je to vyše 30 ks/m²,“ uvádza odborníčka na strešné krytiny Eva Kovačovičová z nitrianskej spoločnosti EBM Co.