Sadra: zdravý materiál, ktorý dýcha a pomáha klíme okolo seba

06.08.2013, Alexandra Rummerová | Materiály, technológie, konštrukcie

Rekonštruujete byt či dom? Sadra vám môže poslúžiť ako praktický materiál so všestranným použitím. Má totiž vlastnosti, aké v interiéroch dotvárajú pohodlné a estetické prostredie.

Sadrová omietka sa môže využiť na viacero účelovSadra má prírodný pôvod, je celkom bez zápachu a zdraviu neškodná. Tým, že "dýcha", prirodzene reguluje klímu v ovzduší okolo seba. V čase zvýšenej vlhkosti ju svojimi pórmi prijíma a pri suchej klíme, naopak, vlhkosť vracia prostrediu. Voda viazaná v sadre takisto pôsobí ako zabudovaná ochrana proti požiaru. Nezanedbateľný je aj estetický efekt – dokonale hladký biely povrch bez nerovností.

"Aby sa zabránilo tepelným stratám, najnovšie sa stavajú domy čo najbližšie k sebe. Takto viac nedochádza k nepretržitej výmene vzduchu, ktorá sa cielene reguluje vetraním. Popritom sa v obytnom priestore stále zvyšuje vlhkosť vzduchu, najmä pri sprchovaní, kúpaní, varení a dýchaní. Moderný dom preto potrebuje možnosť regulovať túto vlhkosť," vysvetľuje Patrik Bánik, produktový manažér spoločnosti Rigips.

Vďaka veľkej pórovitosti môže sadrová omietka čiastočne absorbovať vyššiu vlhkosť vzduchu v čase prechodných období a potom ju odovzdávať nazad do miestnosti práve v čase, keď to potrebujeme – keď je vzduch nežiaduco suchý.

Sadrová omietka sa môže využiť na viacero účelov, je veľmi praktická pri všetkých bežných pevných stavebných materiáloch. Hodí sa na steny a stropy, dá sa ňou vytvoriť hladký povrch a poslúži aj ako vhodný podklad pod rozličné povrchové úpravy (farby, tapety, obkladačky atď.). Všetky úkony so sadrou sú praktické pre jej jednoduché spracovanie, rýchle schnutie a vylepšený systém logistiky.

Sadrové omietky odolávajú ohňu. Patria do skupiny stavebných materiálov A1 (nehorľavé). Pri procese tvrdnutia sa časť vody spája so sadrou a zostáva v nej naviazaná v kryštalickej forme. V prípade požiaru sa táto voda postupne uvoľňuje, čím zvyšuje protipožiarnu ochranu stavebných konštrukcií a ich častí.

Foto: Rigips

Podobné články