Sadrové stierky zvládne hocktorý domáci majster aj gazdinka

05.03.2014, Martina Černajová | Materiály, technológie, konštrukcie

Chceli by ste svoj domov trochu zútulniť, zmodernizovať? A čo tak spojiť príjemné s užitočným? Mnohí už prišli na to, aké vynikajúce vlastnosti a široké možnosti využitia má stará známa sadra.

Sadra-Rimano-valcek-1-X.jpgSadra sa teší obľube predovšetkým pre jej zdravotnú neškodnosť, estetické kvality a rozmanité možnosti využitia. Hocktorý domáci majster či gazdinka pomocou nej vykúzli úplne hladkú, alabastru podobnú stenu s jemným a na dotyk príjemným povrchom.

Možno ňou vyrovnať povrch pred maľovaním, lokálne opraviť nerovnosti a vyplniť trhliny, ale aj celoplošne stierkovať a omietať. Možno budete prekvapení, no sadrové stierky a omietky sú vhodné aj pre alergikov, do detských izieb a spální. Ak sa pri výstavbe či renovácii rozhodnete pre sadru, stenám umožníte dýchať.

Sadra je totiž prírodný produkt, ktorý pôsobí ako prirodzený regulátor vlhkosti v interiéri. Ak je vlhkosť zvýšená, prijíma ju svojimi pórmi a pri suchej klíme ju, naopak, vracia prostrediu. Klimaregulujúce vlastnosti sadry sa považujú za zásadné. Nemenej dôležitými faktormi sú zdravotná neškodnosť, vysoká priľnavosť k povrchu, ako aj protipožiarna ochrana, ktorá vzniká uvoľnením objemu vody v samotnej sadre. Nezanedbateľný je tiež estetický prínos sadry – dokonale hladký biely povrch bez nerovností.


Jednoduché spracovanie, rýchle schnutie

Práca so sadrovými stierkami Rimano je veľmi jednoduchá a rýchla. Pri samotnom spracovaní však treba dodržať niekoľko základných pravidiel. "Suchú zmes sypeme vždy do čistej vody a nikdy nie naopak. Ak na miešanie používame elektrické miešadlo, nastavíme ho na nízke otáčky. Na spracovanie sadrových stierok a omietok je vhodné hliníkové a nerezové náradie," radí Patrik Bánik, produktový manažér spoločnosti Rigips.

Po nanesení materiálu steny rýchlo schnú, povrch nie je potrebné brúsiť, a teda nevzniká zbytočná prašnosť. Určite oceníte aj zlepšenie akustických vlastností stien a tepelného prestupu, ako aj prípadné ľahké odstránenie tapiet z povrchu.


Tipy na úpravu stien

Sadrové stierky sa využívajú aj ako podklad pod tapety, ktoré sú dnes hitom. Tapety sú však citlivé na rovnosť a hladkosť steny, preto sa povrch odporúča najskôr vystierkovať.

Ak sa vám absolútne hladká stena javí ako nudná, môžete ju skrášliť niektorou z metód plastickej dekorácie. Vyskúšajte napríklad plastický reliéf, hrebeň, kefu či špongiu, fóliový alebo reliéfny valček. Na základnú suchú a vytvrdnutú vrstvu sadrovej stierky nanesiete ďalšiu vrstvu stierky, v ktorej ihneď po nanesení vytvárate plastické štruktúry.

"Farbu nanášame vždy na suchý povrch, t.j. až vtedy, keď je vrstva stierky s plastickým vzorom dostatočne suchá. Pred začiatkom farebných úprav steny najskôr napenetrujeme, aby sme zaručili rovnomernú nasiakavosť podkladu po nanesení farby. Penetračný náter aplikujeme mäkkou maliarskou štetkou. Ideálne je použitie viacnásobne zriedenej penetrácie a jej následné nanášanie v dvoch cykloch. Farbu nanášame valčekom s nízkym poťahom. Vhodné sú valčeky pre laky a nátery podláh. Ak chceme nanášať dve farby, prvú nanesieme na celú plochu a druhou farbou zvýrazňujeme štruktúry 'suchým' štetcom," odporúča P. Bánik.

Plastický reliéf
• Na hotový hladký sadrový podklad špachtlou alebo hladidlom nanesieme cez šablónu plastický reliéf
• Šablónu použijeme aj pri nanášaní farby na vytvorený reliéf
• Farbu nanášame štetcom na suchý reliéf

Hrebeň
• Čerstvo pripravenú stierku nanesieme pomocou nerezového hobla na pripravený povrch steny
• Nanesenú vrstvu stierky upravíme hrebeňom podľa vlastnej fantázie, a to rôznymi smermi
• Následne môžeme povrch uhladiť fasádnou špachtlou v smere zdola nahor
• Farbu nanášame iba na suchý povrch

Kefa, špongia
• Čerstvo pripravenú stierku nanesieme vo väčšej hrúbke, ako sa nanáša zvyčajne, a to pomocou nerezového hobla na vopred pripravený povrch steny
• V čerstvo nanesenej stierke vytvoríme hrubú štruktúru krúživými pohybmi vzorovacou kefou
• Následne ju zjemníme flokovacou hubkou, čím odstránime prípadné hrudky
• Farbu nanášame len na suchý povrch

Fóliový valček
• Čerstvo pripravenú stierku nanesieme pomocou nerezového hobla na pripravený povrch steny
• V čerstvo nanesenej stierke vytvoríme štruktúru fóliovým valčekom, a to ťahmi v rôznych smeroch
• Na suchý povrch vzápätí nanášame farbu

Reliéfny valček
• Čerstvo pripravenú stierku nanesieme rovnako ako v prípade fóliového valčeka
• V čerstvo nanesenej stierke vytvoríme štruktúru reliéfnym valčekom zvislými ťahmi v smere zhora nadol
• Na suchý povrch následne nanášame farbu

Foto: Rigips

Podobné články