Vianoce: čas pokoja a mieru, ale aj horľavejších domácností

23.12.2014, Martin Podstupka | Materiály, technológie, konštrukcie

Vianoce v hasičských štatistikách sú aj nie sú. Ako tomu rozumieť? V roku 2013 zomrelo na Slovensku pri požiaroch 38 ľudí, zranilo sa ich 210. Oheň spôsobil priamu škodu takmer 29 miliónov eur.

Štatistika Hasičského a záchranného zboru SR pritom hovorí, že najčastejšou príčinou požiarov je chybná obsluha elektrospotrebičov pri varení, skrat, cigarety či podpaľačstvo. A hoci pojem Vianoce v bilanciách hasičov nefiguruje, koncoročné sviatky by sme pokojne za "horľavé" považovať mohli. Sviečky, prskavky, pečenie aj zábavná pyrotechnika na pár dní zvýšia riziko požiaru v dome či byte. Ako sa tomu vyhnúť a ako reagovať, keď sa čosi nepodarí, to vie azda každý. No ako sa na to pripraviť, už menej.

Prskavky-2-X.jpg

Vážny a nečakaný problém sa volá – chránená úniková cesta. Teda bezpečná trasa, kadiaľ môžu ľudia z domu, kde horí, odísť bez toho, aby riskovali, že sa zadusia. Oheň znamená aj dym a teplo, preto riešeniu práve týchto otázok sa venuje Michal Hudeček, projektant v poradenskej spoločnosti Ener group, ktorá sa špecializuje na konzultácie v oblasti vetrania.


Bezpečie pre paneláky

M. Hudeček pripomína, že kto má byt v bytovke, je jej spolumajiteľom. Takže by sa mal zaujímať, či a ako je v dome vyriešená chránená úniková cesta. Ak táto cesta je, zareaguje v prípade požiaru nejaký systém tak, že na schodisko sa dostane čerstvý vzduch a umožní ľuďom z domu odísť? Ak to tak nie je, hrozí tragédia, za ktorú bude – aspoň morálne, spoluzodpovedať každý spolumajiteľ domu.

"Naše skúsenosti ukazujú, že v panelákoch a obytných budovách takéto systémy nie sú. Napríklad pri nedávnom požiari na jednom bratislavskom sídlisku horiaci byt na prízemí úplne zadymil sedemposchodový dom," hovorí M. Hudeček.

V budove sa pritom dá nainštalovať zariadenie, ktoré sa pri požiare postará o prísun čerstvého vzduchu do chodby. Vďaka minimálnym úpravám na prízemí a na streche bude v prípade požiaru na schodisku vzduch "tiecť" správnym smerom. A ľudia z celého domu budú môcť po schodoch odísť.


Cena prostého riešenia

Toto jednoduché riešenie vlastníci bytov a správcovia domov pokladajú často za umŕtvený kapitál. Veď ak horieť nebude, nikdy sa nevyužije. Preto vývoj priniesol viacúčelové zariadenia. Tie dokážu jednak dotiahnuť vzduch, kam treba, a zabezpečiť chránenú únikovú cestu, jednak dostať dym z budovy. Navyše sa nimi dá aj bežne vetrať, napríklad v sparných dňoch.

Pokiaľ ide o cenu, M. Hudeček poznamenáva, že ak sa investuje do prvého riešenia, ďalšie dve, teda rýchle odvetranie dymu a bežné vetranie, už investíciu veľmi nezvýšia. O nákladoch však podľa neho vo všeobecnosti a dopredu ťažko hovoriť. Závisí to od viacerých faktorov. Ale určite je to oveľa lacnejšie ako napríklad výmena výťahu v dome. Skôr ide o sumu porovnateľnú s cenou výmeny okien v spoločných priestoroch hoci deväťposchodového domu.


Ako sa do toho pustiť

Odborník radí: nenechať to na správcovské spoločnosti. Nedať sa zlákať jednoduchými riešeniami. A pri obstarávaní či výbere sa držať zdravého rozumu. Dodávateľa treba hľadať podľa overiteľných referencií a certifikátov, trebárs radu ISO.

O chránenú únikovú cestu by sa mali úrady zaujímať pri každej kolaudácii. Mala by to byť takisto starosť aj developerov a architektov. Podľa M. Hudečka sa však stáva, že riešenie sa hľadá, až keď je hrubá stavba na svete.

Obyvatelia rodinných domov to majú s chránenou únikovou cestom predsa len jednoduchšie. M. Hudeček pripomína, že v každom dome aj byte môže človek – okrem zvyčajnej opatrnosti, urobiť čosi navyše. Napríklad to, že si doma nainštaluje jednoduchý dymový hlásič. Hoci zo supermarketu, na baterky. "Za pár eur si môže zachrániť život," dodáva.

Foto: tyden.cz

Podobné články