Ako si zabezpečiť príbytok a na čo nezabudnúť pred dovolenkou?

30.06.2017, Monika Klemšová | Materiály, technológie, konštrukcie

Aj vy si už píšete zoznam, čo všetko musíte urobiť pred odchodom na dovolenku? Popri tom, čo pokúpiť a zabaliť, si pripíšte aj to, ako sa postarať o byt či dom pred katastrofou, kým nebudete doma.

Ak nezabudnete aj na zabezpečenie svojho príbytku, nielenže ho po návrate nájdete tak, ako ste ho zanechali, ale na dovolenke sa nebudete ani sužovať myšlienkami, či ste vypli žehličku alebo zatvorili balkónové dvere. A čo všetko by na takom zozname malo byť? Základné body sme pre vás pripravili s bezpečnostným expertom značky FAB Danielom Gregorom.

Fab-zlodeji-1-X.jpg

 Vlamač nekvalitnú vložku spozná na prvý pohľad


 

Vypnúť tepelné spotrebiče

Prejdite si celý byt a skontrolujte, či sú vypnuté všetky tepelné spotrebiče – kúrenie, žehlička, rýchlovarná kanvica, ale napríklad aj elektrický radiátor. Môže sa totiž stať, že sa samy od seba zapnú, a pokiaľ sú blízko nich napríklad nejaké papiere, malér je na svete.


Nastaviť svetelný spínač a pohybový snímač

Zlodeji najčastejšie "pracujú" pod rúškom tmy. Preto investujte do svetelných snímačov pohybu nielen pred hlavnými vchodovými dverami, ale aj pred dverami na terasu alebo do garáže. Tiež je dobré mať svetelný spínač, ktorý sa večer rozsvieti v niektorej miestnosti vnútri domu. Máloktorý zlodej bude riskovať, že v dome na niekoho narazí. Riešením sú potom také elektronické zabezpečovacie systémy, ktoré okamžite privolajú bezpečnostnú službu.


Skontrolovať zámky a ich bezpečnostnú triedu

Tento bod rozhodne nepodceňujte. Bytoví zlodeji spoznajú na prvý pohľad, s akou zámkou majú tú česť. Ak narazia na cylindrickú vložku bezpečnostnej triedy 3 až 4, doplnenou kvalitným kovaním, poberú sa radšej k iným dverám. "A ak sa už zlodej predsa len odhodlá a pustí sa do záipasu s takouto zámkou, bude s ňou bezvýsledne bojovať naozaj veľmi dlho," vysvetľuje D. Gregor.

Fab-zlodeji-3-X.jpg

 Cylindrická vložka FAB v bezpečnostnej triede 4 vám zaručí tú najvyššiu ochranu. Ak nie ste si istí tým, akú vložku doma máte, spýtajte sa certifikovaného zámočníka. Úroveň vášho zabezpečenia uvidí podľa kľúča.


 

Prečítať si poistku

Pri čítaní poistnej zmluvy nejde ani tak o to, čo všetko ste si poistili, ale najmä o to, či spĺňate všetky podmienky na poistné plnenie. A to je podmienené dostatočným zabezpečením domu alebo bytu. Aj keby ste mali šperky poistené na milióny, ak je v poistných podmienkach zámka štvrtej bezpečnostnej triedy – a to nielen na vchodových, ale i na garážových či balkónových dverách, a vy máte niekde len trojku alebo dokonca dvojku, máte smolu.

"Ak nie ste si istí tým, akú cylindrickú vložku máte vo dverách, zastavte sa u certifikovaného zámočníka. Ten spozná úroveň vášho zabezpečenia podľa kľúča," odporúča D. Gregor. Štatistiky hovoria, že asi 80 percent vlámaní sa nepodarí objasniť. A keby aj zlodejov chytili, vaše veci už budú najskôr dávno predané. Poistka je teda jedinou cestou, ako sa domôcť odškodnenia.


Napísať priezvisko v množnom čísle

Jednoduchá rada zadarmo. Ak je na zvončeku napísané povedzme Jozef Novák alebo Martina Slobodová, automaticky to vzbudzuje dojem, že tam býva len jeden človek. Takže keď je na dovolenke, vzduch je pravdepodobne čistý. Ale keď napíšete Novákovci, dá sa iba ťažko usúdiť, či niekto z viacčlennej rodiny nezostal doma.


Cennosti si uložiť do trezora

Šperky, hotovosť, ale aj bločky od drahej elektroniky zavrite do trezora. Nielenže ho zlodej zrejme nenájde, ale určite sa doň ani nedostane. A prečo bločky? Pri prípadnom preukazovaní škôd poisťovni vám môžu výrazne uľahčiť situáciu.


Dohodnúť sa so susedmi na vyberaní schránky

Nič nevypovedá o neprítomnosti lepšie ako preplnená poštová schránka. Preto poproste susedov alebo kohosi z rodiny, aby vám občas poštu zo schránky vybrali.

Foto: Assa Abloy

Podobné články

 • Porovnanie garážových brán: rolovacie alebo výklopné?

  Minirol-garaz-brana-5-X.jpg

  Pri riešení otázky vjazdu do garáže zacieľte svoju pozornosť na technologické riešenia, ktorých je hneď niekoľko. V článku sa zameriavame na dva typy garážových brán, z ktorých jeden ponúka klasický výklopný systém, druhý predstavuje modernejšie, rolovacie riešenie nenáročné na priestor.

 • Dvere do svojho obydlia by ste mali mať nedobytné ako múry hradu

  Dvere-Sherlock-5-X.jpg

  Letné mesiace nie sú len o šťastných chvíľach na dovolenke, ale ak sa nesprávate zodpovedne voči zabezpečeniu svojho domova, tak aj o starostiach. Prípadov vykradnutia je na Slovensku čoraz menej, no narástli spôsobené škody. Zvýšiť bezpečie svojho príbytku vám pomôžu bezpečnostné dvere. Viete však, ako si ich správne vybrať?

 • Velux vyvinul okno so zaobleným zasklením na plochú strechu

  Velux-zaoblene-zasklenie-13-X.jpg

  Spoločnosť Velux prináša prvé okno so zaobleným zasklením určené na plochú strechu. Inovované zasklenie kombinuje elegantný dizajn s intenzívnejším presvetlením interiéru.

 • Značkové a lacné rolety sa líšia predovšetkým svojou životnosťou

  Minirol-rolety-2-X.jpg

  Hlavný rozdiel medzi značkovými a lacnými roletami je v ich životnosti. Na trhu je dnes pestrá škála vysokokvalitných modelov, no ešte pred takými 20 rokmi nebola v tomto segmente prílišná konkurencia.

 • Výkvety na dlažbe či múriku: čo robiť s týmto estetickým kazom?

  Vykvety-3-X.jpg

  Výkvety. Každý už o nich počul, nebývajú uznávaným dôvodom reklamácií a väčšina z nich po čase ustupuje. Napriek tomu vedia spôsobiť problémy pri odovzdávaní stavby alebo počas garančnej lehoty.

 • Na čo si treba dať pozor, keď kupujete novú strešnú krytinu

  Ruuki-2-X.jpg

  Staviate dom alebo nastal čas vymeniť súčasnú strešnú krytinu a vy s nadšením sledujete, že ponuka na trhu je obrovská a veľa predajcov láka záujemcov na extrémne nízke ceny? Žiaľ, skutočnosť nie je taká ružová, ako ju vykresľujú niektoré firmy vo svojej reklame.