Alarmy a kamery český Jablotron spojil jedného funkčného celku

20.02.2018, Michal Ondruš | Materiály, technológie, konštrukcie

Český výrobca elektronických zabezpečovacích systémov Jablotron rozširuje svoj záber: spája videoverifikačné IP kamery a alarmy do jedného celku. Dosiaľ sa firma venovala najmä alarmom.

Jablotron svojim klientom dá, čo požadujú, v jednom systéme, jednej aplikácii a na vysokej bezpečnostnej úrovni. Videoverifikačné kamery JI-111C a JI-112C sú ďalším prvkom systému, ktorý možno nazvať inteligentným alarmom so smart funkciami. Zmysel jednoduchosti využívania zo strany zákazníkov zostal zachovaný rovnako ako pri najpredávanejšom alarme Jablotron 100.

Jablotron-2-X.jpg


Video ako upútavka

Jablotron-3-X.jpgKlasické kamery obsahujú externé úložiská, na ktoré sa ukladá kamerový záznam. Častým problémom, ktoré museli kamery riešiť, boli poruchy alebo manuálne poškodenie externých diskov pri kritickej situácii. Kamerový záznam sa buď stratil, alebo bolo treba po ňom pátrať v hodinových nahrávkach.

Koncepcia nových videoverifikačných IP kamier je dnes už iná, Jablotron začal využívať cloudové riešenie. Systém automaticky vytvára minútový záznam (videosekvenciu) o každej udalosti.

"Už viac nemusíte hľadať, čo a kedy sa stalo. Automaticky v mobile máte k dispozícii 30-sekundovú videosekvenciu pred udalosťou a 30-sekundovú videosekvenciu po udalosti, ktorá je k nej jednoducho pripnutá," vysvetľuje Miroslav Dérik, konateľ spoločnosti Jablotron Slovakia, s.r.o., Žilina.


Zašifrované údaje v cloude

Údaje sa odosielajú priamo do cloudu, kde sú šifrované a bezpečne uložené, čím je zaručená ich ochrana pred zneužitím alebo zničením. Záznam z kamier je v HD alebo vo Full HD rozlíšení.

Systém tak vie garantovať kvalitný záznam s možnosťou ľahšej identifikácie situácie, ktorá nastala. K dispozícii môže byť aj videozáznam z kamerového systému za posledné tri alebo sedem dní. Ten je uschovaný takisto na cloudovom úložisku.

Kamery okrem minútového záznamu kritickej situácie používateľovi ponúkajú aj možnosť online sledovania (livestream) v jeho mobile či počítači. Z jednoduchej aplikácie MyJablotron klient môže ovládať alarm, automatizačné prvky a pritom sledovať, čo sa práve deje. Informácie z alarmu a kamier môže z cloudu dostávať aj strážna služba, ktorá tak má lepší prehľad o objekte a v prípade nebezpečenstva vyšle zásahovú jednotku.

Jablotron-1-X.jpg


Technická špecifikácia

Český Jablotron sa doteraz venoval najmä elektronickým zabezpečovacím systémom – alarmom. Videoverifikačnými IP kamerami sa firma môže presadiť na novom trhu, kde dosiaľ nepôsobila. Práve v oblasti kamier vidí ďalší veľký potenciál.

Dôvod, prečo Jablotron pristúpil k tomuto kroku, je podľa M. Dérika prostý: "Ľudia dnes potrebujú okamžitý prehľad o každej rizikovej situácii doma alebo vo firme. Na trhu ojedinelé riešenie alarmu a kamier nám to dnes umožňuje."

Záznam z kamery je okamžite k dispozícii priamo v jednej mobilnej aplikácii spolu s alarmom. Video si možno stiahnuť, poslať do mailovej schránky, vymazať alebo inak s ním pracovať. Záznam sa ukladá v bežnom formáte, preto sa netreba obávať, že by ste si ho neprehrali na väčšine svojich zariadení.

Oba modely kamier (JI-111C a JI-112C) poskytujú farebné video v HD alebo vo Full HD kvalite s rozlíšením 1 920 x 1 080. V prípade zlých svetelných podmienok sa prepínajú do nočného režimu, v ktorom využívajú infračervené presvietenie 12 IR LED diódami s maximálnym dosahom 30 a 50 metrov. Objektívy kamier majú uhol záberu až 90° a 115° a sú určené aj pre vonkajšie použitie.

Jablotron-5-X.jpg

Foto: Jablotron

Podobné články