Dostatok denného svetla aj staršie bývanie zmení na nepoznanie

27.02.2017, Eva Fačková | Materiály, technológie, konštrukcie

Naprostá väčšina starších budov sa bude používať ešte celé desaťročia, preto ich treba občas opraviť. Vhodne navrhnutá a realizovaná rekonštrukcia môže stavbám pomôcť objaviť ich skrytý potenciál.

Štúdia Healthy Homes Barometer 2016, ktorú vypracovala Humboldtova univerzita v Berlíne v spolupráci so spoločnosťou Velux, potvrdila, že dnešné európske budovy spotrebúvajú až 40 percent všetkých energií. Jedným zo spôsobov, ako stavby energeticky zefektívniť, je renovácia.

Velux-svetlo-4-X.jpg

 Dostatok denného svetla opticky otvorí interiér a dodá mu príjemnú atmosféru


 

Nový pohľad na starý priestor

O starnutí európskej zástavby hovorí aj fakt, že takmer polovica budov bola postavená v rokoch 1945 až 1980. Hypotézy predpokladajú, že pri súčasnom vývoji sa až 90 perc. teraz existujúcich stavieb bude používať aj v roku 2050. Práve preto treba intenzívne premýšľať nad tým, akým smerom sa bude ďalej uberať situácia vo výstavbe.

Novostavby majú síce v porovnaní so starými budovami výhodu voľnej dispozície, no v zmysle trvalo udržateľnej výstavby je lepšie popasovať sa so starším priestorom. Vhodne navrhnutá a realizovaná rekonštrukcia môže budovám pomôcť objaviť ich skrytý potenciál.


Málo svetla v starších domoch

Rekonštrukcia umožňuje napraviť chyby, ktoré sa ukázali počas bývania. "Pred obnovou sa treba kritickým okom pozrieť na nedostatky priestoru. Veľmi častým problémom starších budov je napríklad nedostatočná úroveň presvetlenia prirodzeným svetlom alebo nevyhovujúca dispozícia," vysvetľuje Klára Bukolská, architektka zo spoločnosti Velux.

Úroveň presvetlenia možno zmeniť vcelku jednoducho: priestor stačí doplniť o dodatočný zdroj denného svetla. Strešné okno alebo svetlovod sú riešeniami, ktoré môžu do interiéru priviesť viac denného svetla. Je pritom dôležité, že prirodzené svetlo, ktoré prichádza cez strechu, presvetlí aj hlbšie časti interiéru a tie už netreba počas dňa dosvetľovať umelými zdrojmi.

Velux-svetlo-3-X.jpg

Velux-svetlo-1-X.jpg

 Predtým a potom: renovácia prospeje každému interiéru


 

Ako uložiť strešné okno

Pri zvažovaní dodatočného zdroja denného svetla je dobré myslieť na to, aby z miestnosti bol dostatočný výhľad von. "Spodná hrana strešného okna by mala byť vo výške 90 až 110 centimetrov a horná zasa 185-220 cm od podlahy," pripomína K. Bukolská. Súčasné technológie umožňujú výrobu strešných okien na podstatne vyššej úrovni ako prv. Okná majú oproti minulosti oveľa lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a stávajú sa dizajnovým doplnkom nielen obytného podkrovia, ale aj moderných jednopodlažných domov.


Šikovné riešenia od Veluxu

Nová generácia strešných okien Velux vyniká tým, že má štíhlejšie profily. Vďaka tomu do interiéru pri rovnakých rozmeroch strešného okna prichádza až o 10 perc. viac denného svetla v porovnaní so staršími modelmi. Okrem klasickej je pritom možná aj zapustená montáž: ide o inštaláciu strešného okna o štyri centimetre hlbšie do plášťa strechy. Tým sa zmenšuje plocha, cez ktorú by mohli viesť potenciálne tepelné úniky.

Velux-svetlo-6-X.jpg

Velux-svetlo-5-X.jpg

 Tam, kde sa nedajú umiestniť strešné okná, výborne poslúžia svetlovodyVymeniť staršie okno nie je zložité

Ak sa v interiéri nedá doplniť dodatočný zdroj denného svetla, pomôže aj výmena starších strešných okien. Nie je to nič zložité. "Isteže, závisí to aj od veľkosti nového okna. Pokiaľ sú rozmery rovnaké, stačí ho viac-menej len vyrezať z ostenia a osadiť nanovo. Pri ideálnych podmienkach to môže trvať nanajvýš dve hodiny," hovorí Tomáš Švec, produktový manažér zo spoločnosti Velux.

Strešné okno stačí vybrať z rámu, vytiahnuť starý a vložiť nový rám. Ak je lemovanie v dobrom stave, netreba ho meniť a možno ho použiť pri inštalácii nového okna. Nové strešné okno dá priestoru moderný nádych a vďaka štíhlejším profilom vpustí do interiéru viac denného svetla. Výmenu navyše nesprevádza prašnosť. Na konci práce stačí pozametať len minimálne množstvo nečistôt, ktoré sa počas výmeny natrúsili.

Foto: Velux

Podobné články