Dvere do svojho obydlia by ste mali mať nedobytné ako múry hradu

12.08.2017, Petra Benczyová | Materiály, technológie, konštrukcie

Letné mesiace nie sú len o šťastných chvíľach na dovolenke, ale ak sa nesprávate zodpovedne voči zabezpečeniu svojho domova, tak aj o starostiach. Prípadov vykradnutia je na Slovensku čoraz menej, no narástli spôsobené škody. Zvýšiť bezpečie svojho príbytku vám pomôžu bezpečnostné dvere. Viete však, ako si ich správne vybrať?

Dvere-Sherlock-1-X.jpgPočet vlámaní na Slovensku z roka na rok klesá. Kým napríklad v roku 2014 zlodeji prenikli do takmer 9,5-tisíca objektov, v roku 2015 polícia zaznamenala necelých 7-tis. vlámaní. A keď porovnáte toto číslo s údajom z roku 2013, keď zlodeji vnikli do vyše 11-tis. objektov, môže sa zdať, že sa v našej neprítomnosti vôbec netreba trápiť, či je náš byt v bezpečí.

Ale pozor! Za klesajúcim počtom vlámačiek nie je to, že by si zlodeji hromadne vstúpili do svedomia. Vôbec nie; sú stále rovnako aktívni. Čoraz viac ľudí si však svoje obydlie chráni bezpečnostnými dverami, ktoré zlodeji buď nedokážu prekonať, alebo, keď sa pozrú, aký model dverí by museli zdolať, ani sa o to nepokúsia.

 

Čo sú bezpečnostné dvere?

"Priestor, čas a vybavenie je presne to, čo rozhoduje. Každé dvere sa dajú prekonať, no kým do jedných stačí kopnúť, aby povolili, iné treba páčiť desiatky minút a nebude na to stačiť len tak hocijaká výbava," hovorí Juraj Hroš, bezpečnostný analytik zo spoločnosti Sherlock Assa Abloy.

Vysvetľuje, že bezpečnostné dvere sa testujú v akreditovaných skúšobniach, a to tak, že sa ich tam pokúšajú rozmanitými spôsobmi prekonať. Podľa spôsobu a času, ktorý treba na ich prekonanie, sa potom dvere zaraďujú do bezpečnostných tried. "Bezpečnostné dvere, ktoré prešli skúšobňou, majú certifikát potvrdzujúci ich zaradenie do bezpečnostnej triedy podľa európskej normy ENV1627. Ak certifikát nemajú, predajca len deklaruje, že sú bezpečnostné, ale nie je to tak," pokračuje J. Hroš.


Aká trieda ochrany je vhodná

V prípade spomínaných bezpečnostných tried dverí platí, že čím je číslo vyššie, tým vyššia je ich bezpečnosť. "Podľa mojich skúseností sú pre bežnú rodinu, ktorá si chce chrániť majetok, súkromie a bezpečie, najvhodnejšie bezpečnostné dvere tretej triedy. Majú certifikovaný vysoký stupeň ochrany a odolnosť voči mechanickému napadnutiu skrutkovačom, drevenými a plastovými klinmi, kliešťami, hasákom, páčidlom či ručnou mechanickou vŕtačkou," poznamenáva J. Hroš. Tretia bezpečnostná trieda je podľa neho najobľúbenejšia a štvrtá je najvyššia z pohľadu voľby zákazníkov zabezpečujúcich si byty v bytových domoch.

Kvalitné dvere sa navyše testujú aj z hľadiska trvanlivosti a keď je na certifikáte uvedená životnosť 30 rokov, poslúžia prinajmenšom jednej generácii. "Bezpečnostné dvere by však mali chrániť aj pred hlukom či ohňom, to všetko si treba overiť na ich certifikáte," pripomína J. Hroš.

"Dôležitá je vnútorná konštrukcia dverí. Musia v nich byť priečne a pozdĺžne výstuhy, pevný oceľový rám, zvuková a tepelná izolácia a pre legislatívu a poistenie aj protipožiarne prvky," uvádza bezpečnostný analytik. Podľa neho má význam aj retiazka. Ak sú oká na nej poctivo pozvárané a retiazka je pevne uchytená skrutkou na jednom konci v zárubni a na druhom konci na kľučke, prekonať ju je náročné.

Dvere-Sherlock-2-X.jpg   Dvere-Sherlock-3-X.jpg   Dvere-Sherlock-4-X.jpg


Dvakrát meraj

"Istotu, že budete mať dobré a funkčné bezpečnostné dvere, získate iba vtedy, keď si ich vyberiete až po tom, ako servisní technici všetko zamerali, zvážili a navrhli vám riešenia. Takže nie najskôr zaplatiť zálohu a potom čakať, ale dať si bezplatne urobiť zameranie, odborne a nezáväzne poradiť, na základe zisteného dostať cenovú ponuku a vzápätí si v pokoji vybrať," radí J. Hroš.

A keďže také dvere nie sú lacný špás, nie je na škodu vybrať si ich od takého predajcu, ktorý k nim ponúka aj časovo neobmedzený a bezplatný servis. Ak vie, že predáva kvalitný produkt, nemá problém poskytovať takúto službu. "Dvere Sherlock si môžete kúpiť na splátky. Znamená to, že priamo v predajni nepotrebujete ani cent na to, aby ste odišli s dverami. Prvú splátku platíte až po mesiaci," dodáva J. Hroš.


Dobré rady na záver

Okrem kvalitných bezpečnostných dverí nezabúdajte ani na hlavné zásady, ak odchádzate na dovolenku:

  • Starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.
  • Nezdôverujte sa každému, kedy a na ako dlho odchádzate na dovolenku.
  • Nezaťahujte rolety a žalúzie. Okoliu tým dávate najavo, že nie ste doma.
  • Uložte si cenné veci a doklady do bezpečnostnej schránky alebo domáceho trezoru.
  • Nechváľte sa na sociálnych sieťach, že ste na dovolenke.

Foto: Sherlock Assa Abloy

Podobné články