Garážové brány: ako si dobre vybrať a čo treba o nich vedieť?

29.04.2016, Vladimír Pabiš | Materiály, technológie, konštrukcie

Garážová brána sa zhotovuje priamo na mieru, aby "sadla" do stavebného otvoru a ladila s dizajnom domu. Zároveň musí spĺňať viacero ďalších parametrov. Ako si dobre vybrať?

Brany-garaze-1-X.jpgAk potrebujete vedieť, aká brána sa hodí práve pre vašu garáž a na čo by ste si mali pri kúpe dávať pozor, čítajte ďalej. Na otázky odpovedá Marián Šalát (na snímke) z divízie bránových systémov spoločnosti Elba, a.s., Kremnica.

 

Aká by mala byť kvalitná garážová brána?

- Garážová brána by mala byť v prvom rade bezpečná a v každom ohľade spĺňať požiadavky a očakávania zákazníka. Je preto dôležité, aby záujemca hneď na začiatku čo najpresnejšie definoval svoje nároky a predišiel tak prípadným budúcim nedorozumeniam. Dôležité je taktiež to, či ponúkaný typ brány je certifikovaný z pohľadu deklarovaných vlastností a či sa výroba realizovala v zmysle systému manažérstva kvality. Toto by klientovi malo poskytnúť istotu, že v konečnom dôsledku dostane naozaj kvalitný výrobok.

 

Aké typy garážových brán poznáme a aké sú momentálne trendy pri ich výbere?

- Garážové brány sú sekčné (teleso brány sa preklápa pod strop garážového priestoru), rolovacie (teleso brány sa navíja do nábalu nad garážovým otvorom), posuvné (teleso brány sa odsúva do boku), vyklápacie (teleso brány sa vyklápa v priestore garážového otvoru) a dvojkrídlové (dve samostatné garážové krídla s otváraním do vonkajšieho priestoru). V privátnom sektore sú dlhodobo trendom sekčné garážové brány, ktoré našli široké uplatnenie pri novostavbách aj rekonštrukciách rodinných domov. Vzhľadom na ich konštrukčné riešenie a požiadavky stavebnej pripravenosti nepredpokladám, že by sa v najbližších rokoch tento trend zmenil.

Brany-garaze-2-X.jpg

 

Po akých povrchových úpravách a farebných odtieňoch zákazníci najviac siahajú?

- Pri voľbe povrchovej úpravy najčastejšie vychádzajú z toho, aby brána ladila z exteriérom stavby, kde bude inštalovaná. Hovoríme teda o farbe fasády, farebnom vyhotovení okien a vstupných dverí, prípadne aj o farbe strešnej krytiny. Momentálne sa veľkej obľube teší antracitová farba, ale vysokú popularitu si zo štandardných panelov stále udržiava aj zlatý dub. Z pohľadu dizajnu sa trend posunul k hladkým povrchom, ktoré pôsobia moderne a viac sa hodia k typu architektúry, aká dnes letí. Popri paneloch v štandardných farbách naša firma ponúka aj možnosť úpravy povrchov v jednotlivých odtieňoch farebnej škály RAL, resp. v rozličných dekoroch tak, aby sme vyhoveli každej požiadavke.

 

Ako dlho trvá montáž garážovej brány?

- Montáž je posledným krokom v procese dodania brány a v závislosti od stavebných podmienok obvykle neprekračuje štyri hodiny. Naša spoločnosť zabezpečuje celý proces zhotovenia (od obhliadky a zamerania stavebného otvoru, cez výrobu brány až po jej montáž), a tak dokážeme garážovú bránu štandardne dodať do dvoch týždňov od prvotnej požiadavky zákazníka. V prípade potreby vieme tento čas ešte skrátiť. Treba si však uvedomiť, že na rozdiel od konkurencie je každá naša brána atypická, a teda je vždy vyrobená presne na rozmery daného otvoru.

 

Ako je to so servisom a zárukou, ak výroba a inštalácia brány neprebieha v jednej firme?

- Pri dodávke každého výrobku, teda aj garážovej brány, musí byť so zákona zákazníkovi poskytnutá záručná lehota 24 mesiacov. Ak si záujemca vyberie firmu, ktorá brány priamo nezhotovuje, ale od jedného či viacerých výrobcov ich len kupuje a potom montuje, vystavuje sa viacerým rizikám. V prípade potreby náhradných dielcov v rámci servisného úkonu sa celkový čas jeho realizácie môže výrazne predĺžiť. Môže sa tiež stať, že pri nespokojnosti s bránou bude veľmi ťažké problém vyriešiť, keďže montážna spoločnosť môže poukazovať na výrobcu a výrobca zasa na montážnu firmu. V najhoršom prípade sa môže prihodiť, že zákazník nebude mať voči komu reklamáciu alebo požiadavku na servisný zásah uplatniť, lebo subjekt už neexistuje. Záujemcom preto jednoznačne odporúčam obracať sa priamo na výrobcu garážových brán, ktorý je na trhu už etablovaný a môže poskytnúť kompletné služby s benefitmi navyše, napríklad s okamžitým servisom, predĺženou záručnou lehotou, možnosťou financovania atď.

Brany-garaze-3-X.jpg

 

Aké druhy pohonov sa používajú pri garážových bránach ? Aké sú ich výhody či nevýhody?

- O pohyb sa môžeme postarať ručne alebo pôjde na elektrickým pohon, ktorý môže byť podľa typu brány stropný, rúrkový a v ojedinelých prípadoch aj nástrčný. Ručné ovládanie brány je dnes už ojedinelé. Uplatnenie si nachádzajú predovšetkým brány s elektropohonom, ktoré prinášajú očakávaný používateľský komfort. Najrozšírenejším typom je pritom garážový stropný pohon. Tento typ potrebuje minimálny priestor na vlastnú inštaláciu, prevádzka brány s jeho použitím je veľmi bezpečná a výhodou je aj obstarávacia cena. Na trhu sa však objavuje čoraz viac stropných pohonov s otáznou kvalitou spracovania a výsledných vlastností. Záujemca by preto mal byť obozretný pri ponukách pohonov s výrazne nízkou cenou a skôr sa zamerať na osvedčených európskych výrobcov, ktorí ponúkajú certifikované pohony.

 

Spĺňajú garážové brány tepelnoizolačné normy, ktoré treba dodržať pri novostavbách?

- Ak si uvedomíme, že garážový priestor je často priamo spojený s obytným domom, je zrejmé, že na garážové brány sa kladú zodpovedajúce nároky na tepelnoizolačné vlastnosti. Pri sekčnej bráne, ktorá je najrozšírenejším typom, sa štandardne používajú panely s hrúbkou 40 milimetrov, pričom 39 mm má izolačná vrstva z polyueretánovej peny. Teleso brány tvorené takýmto typom panela dosahuje hodnotu súčiniteľa prestupu tepla U na úrovni 0,64 (W/ m²K). Na porovnanie, táto hodnota je na úrovni štandardného plastového okna s päťkomorovým systémom a izolačným trojsklom.

 

Akými spôsobmi zabezpečenia možno vybaviť garážové brány?

- Bezpečnosť brán sa týka buď ich prevádzky, alebo zabezpečenia proti neoprávnenej manipulácii. Pri garážových bránach na elektrinu sa o bezpečnosť v oboch prípadoch stará samotný pohon, čo zväčša stačí. Pohon pri svojej nečinnosti priamo blokuje zatvorenú bránu a bráni jej násilnému nadvihnutiu. Pri pohybe brány zasa postráži, že nespadne ani v prípade poruchy niektorej časti mechanického systému. Súčasťou pohonu je zároveň tlaková poistka, vďaka ktorej sa brána pri zatváraní zastaví, ak sa dotkne akejkoľvek prekážky, a začne sa pohybovať opačným smerom. Elektropohon sa dá doplniť ďalšími prvkami, ktoré sa k nemu pripoja, čím sa bezpečnosť ešte zlepší. Možno si tiež zvoliť kombináciu elektropohonu a mechanických bezpečnostných prvkov, ktoré sa uplatňujú pri bránach s ručnou manipuláciou.

Foto: Elba

Podobné články